مرحله رفت مرحله پلی‌آف رقابت های مقدماتی جام جهانی در منطقه اروپا جمعه شب برگزار شد تا اپیزود اول نمایش جام جهانی در قاره سبز روی صحنه برود. در این اپیزود البته نتایج عجیبی رخ داد و برخی از تیم ها بیش از نیمی از مسیر راه را پیمودند و گامی بلند به سوی برزیل برداشتند و به دروازه های جام جهانی رسیدند. یونان در این دسته جای می گیرد که با برتری 3-1 برابر رومانی به نزدیکی های برزیل رسید. حادثه بزرگ جمعه شب شکست تلخ 2-صفر فرانسه برابر اوکراین بود تا این تیم در آستانه خداحافظی از جام جهانی قرار بگیرد. اما بی تردید بازی بزرگ پلی‌آف نبرد نفسگیر سوئد و پرتغال در استکهلم حساسترین و جذابترین بازی این مرحله است. نبردی که با حضور دو ابرستاره بزرگ دنیای فوتبال یعنی زلاتان ایبراهیموویچ و کریس رونالدو بدل یه یک دول فردی شده. راند اول این دوئل با برتری کریس و تک گل او به سود پرتغال پایان یافت و حالا همه بی صبرانه انتظار راند دوم و نهایی این دوئل را در سوئد می کشند. نبردی که در نهایت جام جهانی را از حضور یکی از فوق ستاره های بزرگ فوتبال محروم خواهد کرد. یک ضایعه بزرگ برای عاشقان مستطیل سبز.

*سوئد – پرتغال؛ رونالدو یا ایبرا؟
بی‌تردید مهم‌ترین نبرد پلی‌آف بین سوئد و پرتغال برگزار می‌شود؛ این قرعه همان چیزی است که دو طرف از آن هراس داشتند. بازی رفت جمعه شب در لیسبون به تک گل رونالدو به سود پرتغالی ها به پایان رسید تا زرشکی ها یک گام به برزیل نزدیکتر باشند. سوئدی‌ها در مرحله گروهی بسیار خوب بودند و بداقبال بودند که در کنار آلمان قرار گرفتند؛ تیمی که از 10 بازی تنها 2 امتیاز از دست داد که همان هم برابر سوئد بود. سوئد در دیگر دیدارهایش به جز یک تساوی خانگی مقابل ایرلند و یک شکست در خانه اتریش، 6 پیروزی به دست آورد. البته حتی پیروزی در آن دو مسابقه هم برای صعود مستقیم آنها کافی نبود. سوئد در جام جهانی 2010 حاضر نبود و اتفاقا در مرحله مقدماتی آن جام جهانی با همین پرتغال هم‌گروه بود و هر دو دیدار دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید. سوئدی ها یکی از بهترین تیم های مرحله مقدماتی بودند و بنابراین نبرد با آنها دشوار به نظر می رسید. اریک هامرن سرمربی سوئد در آستانه بازی برگشت گفت: «تیم ما با وجود این شکست در بازی رفت هنوز هم شانس صعود دارد. البته من ترجیح می‌دادم که بازی را با نتیجه 2-1 ببازیم. تکلیف تیم صعودکننده در پایان بازی ‌برگشت مشخص خواهد شد، پس باید در این بازی عملکردی صددرصدی داشته باشیم.هر کاری از دستمان بربیاید انجام خواهیم داد تا پرتغال را حذف کنیم و به جام جهانی راه پیدا کنیم.»

پرتغال اما در این دوره حضور خوبی نداشت. البته گروه آنها آسان بود و راهیابی پرتغال به پلی‌آف حریت انگیز به نظر می رسید. حتی هنرنمایی‌های کریس رونالدو هم برای تیم پائولو بنتو کافی نبود و آنها در حالی به پلی‌آف راه یافتند که امتیازات بدی را از دست دادند. باخت در روز سوم مسابقات در خانه روسیه کار را برایشان دشوار کرد و سپس تساوی دیرهنگام خانگی مقابل ایرلند شمالی لغزش بزرگ آنها بود که پرتغال را از نبرد برای رتبه اول دور ساخت تا روسیه به عنوان تیم نخست از این گروه مستقیما به جام جهانی صعود کند. با این وجود با حضور فوق ستاره ای چون کریس رونالدو و البته یک جین ستاره بین المللی، پرتغال تیم خوفناکی به نظر می رسد که همه رقبا از برخورد با آنها هراس داشتند و دست آخر قرعه به نام سوئد افتاد. آنها بر پشتوانه برتری بازی رفت شانس بهتری برای صعود به جام جهانی دارند. پائولو بنتو سرمربی پرتغال می‌گوید شاگردانش را با آرایشی دفاعی در بازی برگشت با سوئد روانه میدان نخواهد کرد. بنتو گفت: «بازی خوبی مقابل سوئد در دیدار رفت انجام دادیم. این مصافی تقریبا متعادل از دو تیم قدرتمند بود. موقعیت‌های زیادی را خلق کردیم و در کل بازی بر حریف برتری داشتیم و درخشیدیم اما زیاد گل نزدیم و این خطرناک است. آنچه در مورد بازی برگشت از هم‌ اکنون مشخص و قطعی است، این نکته خواهد بود که ما برای دفاع کردن به سوئد نخواهیم رفت. سوئدی‌ها بازیکنی همچون زلاتان ابراهیموویچ دارند ولی این تیم فقط یک بازیکن نیست. می‌دانیم که برای راهیابی به مرحله پایانی جام جهانی کار سختی پیش‌رو داریم و برای عملی کردن این موضوع باید بهترین عملکردمان را به نمایش بگذاریم، چون حریف خیلی سرسختی داریم.»

این دو تیم تا به حال 16 بار با هم روبرو شده اند که 6 پیروزی برای سوئد، 6 تساوی و 4 پیروزی برای پرتغال رقم خورده است. نتیجه بازی هر چه شود در جام جهانی یکی از ستارگان بزرگ حال حاضر فوتبال دنیا غایب خواهد بود. یا کریس رونالدو و یا زلاتان ایبراهیموویچ.

*فرانسه – اوکراین: خروس ها پر؟!
فرانسه اکنون در یکقدمی حذف از جام جهانی قرار گرفته است. آنها در کی یف 2-صفر مغلوب اوکراین شدند و حالا برای جبران این نتیجه در خانه و حذف اوکراین راه دشواری پیش رو دارند. فرانسه البته بدشناس بود که در مرحله مقدماتی با اسپانیا هم‌گروه شد و رقابت سرگروهی را به ماتادورهای پرستاره باخت تا راهی پلی‌آف شود. آنها در خانه مقابل اسپانیا بسیار خوب بودند و اسپانیا با خوش‌اقبالی و درخشش ویکتور والدس آنها را شکست داد. البته در دیدار در خانه اسپانیا هم فرانسه با بخت بلند خود و روی اشتباه عجیب مدافع اسپانیا بود که توانست به تساوی برسد. فرانسه در مرحله مقدماتی نتایج نسبتا خوبی گرفت اما تساوی مقابل گرجستان سخت‌کوش در خانه لغزش بزرگ آنها بود و کار را برایشان تمام کرد و آنها را راهی پلی‌آف ساخت. آنها در یورو 2012 توانستند در خانه اوکراین آنها را 2-صفر شکست دهند، اما اوکراین در این دو سال پیشرفت بسیاری داشته است. قرار گرفتن مقابل تیمی که در 8 دیدار اخیر شکستی نداشته و گل های کمی دریافت کرده، اصلا آسان نیست. دیدیه دشان سرمربی فرانسه اعتقاد دارد که تیمش باید در دیدار برگشت تمام توانش را به کار بگیرد و معتقد است که اگر با ضرباهنگ بالا بازی کنند، می توانند تیم حریف را تحت فشار بگذارند: «ما باید بازیکنان را در شرایط مناسب قرار بدهیم. آنها باید از چند ساعت قبل از بازی در شرایط ذهنی مناسب قرار بگیرد. ما نمایشی در سطحی بالا ارائه خواهیم داد، روی تیم حریف فشار می آوریم و البته فراموش نمی کنیم که آنها برای شکست خوردن به اینجا نخواهند آمد. باید حریف را مجبور به دویدن کنیم و تا آخرین لحظه به دنبال گرفتن نتیجه باشیم. ما باید آنها را از دقیقه اول، تحت فشار زیادی قرار بدهیم. باید از ابتدا، با ضرباهنگ بالایی بازی کنیم.»

اوکراین حریف سرسخت و چغری است که در مرحله گروهی انگلیس را به شدت عذاب داد و مشخص بود که لقمه ای گلوگیر برای فرانسه خواهد بود. اوکراین در گروهش عالی بود و مقابل انگلیس صدرنشین دو تساوی گرفت؛ بدون گل در خانه، و 1-1 در خانه حریف. آنها در خانه به مونته‌نگرو که مدتی صدرنشین گروه هم بود باختند ولی تنها لغزش بزرگ آنها تساوی در خانه مولداوی بود که سبب شد تا آنها جنگ صدرنشینی را به سه شیرها واگذار کنند و انگلیس به عنوان تیم اول مستقیم به برزیل برود. چند روز پیش از آن دیدار اولگ بلوخین سرمربی وقت اوکراین به دلیل ایجاد لخته خون در شاهرگش به بیمارستان منتقل شده بود و در نهایت جای خود را به میخایلو فومنکو داد. اگر اوکراین آن بازی را می‌برد، اکنون به‌جای انگلیس مستقیما راهی جام جهانی شده بود. میخایلو فومنکو سرمربی 65 ساله اوکراین معتقد است شاید برتری دو گله تیمش مقابل فرانسه برای صعود به جام جهانی کافی نباشد: «در چنین دیدارهایی بازیکنان نیاز به انگیزه دادن ندارند. در مقابل، این بازیکنان بودند که به کادر فنی روحیه می دادند. اساس پیروزی ما، شرایط روحی و روانی بازیکنان مان بود. اطمینان از صعود؟ برای اینکه از صعودمان مطمئن شویم، بهتر بود با نتیجه 3-0 پیروز می شدیم.» خروس ها تاکنون 8 بار با اوکراین روبرو شده اند و تنها یک بار طعم شکست را چشیده اند که همین بازی رفت پلی‌آف بود. 4 پیروزی و 3 تساوی برای فرانسه در این دیدارها رقم خورده است.

*رومانی – یونان؛ بهترین و بدترین!
این نبردی بین بهترین و بدترین است! رومانی یکی از بدترین های دور گروهی که با خوش شانس راهی پلی‌آف شد و یونان که یکی از بهترین های مرحله گروهی بود و با بدشانسی و به دلیل تفاضل کمتر دوم شد. رومانی در مرحله گروهی روندی پرفراز و نشیب داشتن و در یک رقابت نفسگیر با ترکیه به پلی‌آف رسیدند.. خوب آغاز کردند، بد ادامه دادند و در نهایت خوب به پایان بردند. آنها مرحله مقدماتی را عالی آغاز کردند و در 3 بازی نخست خود 3 برد کسب کردند که مهمترین و سرنوشت سازترین آن ها در خانه ترکیه بود و در نهایت همان پیروزی هم صعودشان را رقم زد. آنها در میانه مسابقات افت کردند اما در نهایت در دورهای پایانی توانستند با بردهایی که به دست آوردند به پلی‌آف برسند. اگرچه این صعود را مدیون هلند هستند که در بازی پایانی در استانبول ترکیه را شکست داد چرا که اگر ترکیه در بازی پایانی خود هلند را می‌برد، رومانی حذف می شد. نقطه قوت رومن ها خط دفاعی شان است. آنها به جز دو شکست چهارگله مقابل هلند، تنها در باخت خانگی مقابل ترکیه و تساوی در خانه مجارستان گل خوردند و در 6 بازی دروازه‌شان را بسته نگاه داشتند.

یونان بهترین تیم دوم مرحله مقدماتی بود. آنها در حالی با 25 امتیاز دوم شدند که انگلیس، بوسنی، سوییس و ایتالیا با امتیازاتی کمتر یا برابر صدرنشین شده و به جام جهانی راه یافتند! تنها مشکل یونان گل‌های اندک آنها بود. یونانی‌ها حتی لیختن‌اشتاین یکی از ضعیف ترین رقبای مقدماتی را هم 1-صفر و 2-صفر بردند، در حالی که بوسنی در دو بازی 12 گل به آنها زد و بخش زیادی از مسیر صعود را با زدن گل‌های فراوان به این تیم کوچک و کسب تفاضل گل عالی طی کرد. نتیجه 3-1 بازی رفت تا حد بسیاری یونان را به جام جهانی نزدیک کرده مگر آنکه اتفاق خاصی رخ دهد.

*کرواسی – ایسلند؛ شگفتی یا واقعیت؟
بازی این دو تیم شاید کم اهمیت ترین بازی مرحله پلی‌آف باشد. نبردی که در بازی رفت به تساوی بدون گل خاتمه یافت تا کرواسی شانس بهتری برای صعود داشته باشد. اگر اوضاع مانند همیشه بود کرواسی را باید از همین حالا صعودکرده می‌دانستیم. اما آنها در مرحله گروهی کمتر از انتظارات بودند و دومین تیم ضعیف در میان تیم‌های دوم نام گرفتند. البته گروه آنها هم دشوار بود و باید دید که کروات‌ها که در دوره قبلی جام جهانی غایب بودند این بار می‌توانند صعود کنند یا نه.

ایسلند تیمی است که حضورش در پلی‌آف مایه شگفتی است. جزیره‌نشینان در روز آخر و به لطف پیروزی سوییس صعودکرده مقابل اسلوونی به پلی‌آف راه یافتند. ایسلند در مقدماتی جام جهانی 2010 از 8 مسابقه تنها 5 امتیاز گرفته بود. ایسلند در رتبه صد و دوازدهم رنکینگ فیفا قرار دارد. آنها هرگز به هیچ رقابت بزرگی راه نیافته‌اند و به نظر نمی‌رسد رقیبی جدی برای کرواسی باشند، مگر آن که کروات‌ها بسیار ضعیف ظاهر شوند. ایدور گودیانسن مهاجم باتجربه و کهنه کار تیم ملی ایسلند معتقد است روبرو شدن با کرواسی اصلا کار آسانی نخواهد بود: «کرواسی تیم قدرتمندی است و بازیکنان باکیفیت زیادی دارد. کار دشواری در پیش داریم ولی هیچ چیز غیرممکن نیست. فکر می کنم بازی های اخیر ما تعجب زیادی را به همراه داشت. ما باید با اعتماد به نفس کامل پای به این دیدار بگذاریم و ببینیم می توانیم یک شگفتی دیگر ایجاد کنیم یا نه.»