یکی می گوید فوتوکپی روماریوست. مربی اش می گوید جزو سه مهاجم برتر دنیاست. در سنین نوجوانی او را مارادونای جدید آرژانتین می خواندند. اما او هیچ کدام از این ها نیست. او خودش است. یک جوان کم حرف و مظلوم. حرفه ای و در خدمت تیم. یک حرفه ای به تمام معنا. او خودش است. سرخیو آگوئرو یا به قول خودش کام کام.

در ادامه چند نکته خواندنی از زندگی ستاره 26 ساله باشگاه من سیتی خواهیم خواند.

میلیونر زاغه‌نشین: دوران طفولیت آگوئرو به سخت ترین شکل ممکن گذشت. پدرش راننده تاکسی بود با درآمد 20 پوند در هر هفته. در ویلا ایتالی به دنیا آمد و زندگی کرد. در جنوبی ترین نقطه بوینس آیرس. با 60 هزار جمعیت که نصف آن معتاد است به پاکو. ماده اعتیاد آوری که از کوکائین گرفته شده است. اوضاع وخیم گذشته را از زبان سرخی می نویسیم: زندگی لعنتی بود. سر تا سر سرقت و دزدی.شرایط تاسف برانگیز.من این دوران را به سختی پشت سر گذاشتم. دوستانی داشتم که هیچ وقت رنگ خانه را ندیده بودند و الان هم همگی در زندان هستند. اگر فوتبال نبود، مشخص نبود الان در چه وضعیتی بودم. توپ، نجات دهنده من بود. اکنون کان با دریافت 200 هزار پوند درهفته یکی از ثروتمند ترین فوتبالیست های جزیره است.

آغاز دوران حرفه‌ای: با 15 سال و 35 روز جوان ترین بازیکن تاریخ لیگ آرژانتین شد که توانست با پیراهن ایندیپنته بازی کند. در برابر سن لورنزو. اسکار روجری کرد و به سرخیو بازی داد. در 54 بازی 23 گل برای ایندیپنته به ثمر رساند و در می 2006 به اتلتیکو مادرید رفت، با 23 میلیون یورو.

اولین و آخرین افتخار ملی: المپیک پکن 2008 جایی بود که آگوئرو به همراه دوست صمیمی اش، لیونل مسی موفق شد طلای المپیک را برای کشورش به ارمغان بیاورد. آگوئرو در دیدار نیمه نهایی دو گل از 3 گل آلبی سلسته را وارد دروازه برزیل کرد و یکی از عوامل اصلی صعود کشورش به فینال بود. آرژانتین در فینال هم با یک گل نیجریه را برد و مدال طلا را از آن خود کرد.

دست نوشته‌ها: آگوئرو روی هر دو دستش تتو دارد. تتوی دست راست او منقش به یک نوشته الویشی است. فرناندو تورس، مانیش و آنتونیو لوپز هم با این زبان روی دستشان نوشته دارند. روی دست چپ هم نام خودش و پسرش حک شده است.

قرارداد عجیب: شاید اتلتیکو مادرید تنها تیمی باشد که رقم آزادی ستاره تیم خود را بعد از گذشت دو سال و در حالی که آن بازیکن پیشرفت می کند، کاهش می دهد. رقم آزادی سرخیو آگوئرو در سال 2009، 51 میلیون یورو بود و به همین دلیل و این قیمت بالا، باشگاه های چلسی، لیورپول و تاتنهام که سرخی را می خواستند از خریدش منصرف شدند. اما دو سال بعد این رقم به 38 میلیون کاهش یافت تا آگوئرو با همین قیمت راهی شهر منچستر و نیمه آبی آن در اتحاد شود.

گران‌ترین: با 38 میلیون یورو سرخیو آگوئرو، گران قیمت ترین بازیکن من سیتی در تاریخ است. با اختلاف 6 میلیون یورو روبینیو در رده دوم قرار دارد.

داماد بازیکن قرن: در سال 2007 با جیانینا، دختر کوچک دیگو آرماندو مارادونا ازدواج کرد و در سال 2009 صاحب پسری به نام بنیامین شد. اما زندگی او با دختر اسطوره دوام نیاورد و در سال 2013 زندگی مشترکشان به اتمام رسید.

لقب کارتونی: به خاطر علاقه زیادش به کارتون انیمیشنی و ژاپنی ای که شخصیت اصلی اش، کام کام نام داشت و اینکه به گفته خودش رفتارهای شبیهی هم به یکدیگر داشتند این لقب برای او انتخاب شد. خود آگوئرو هم از این لقب خوشش می آید چون پدر بزرگ و مادربزرگش این شهره را برایش برگزیده اند.

طرفدار سرسخت لیورپول: به گفته خودش آرزو دارد روزی در لیورپول بازی کند. او هم یکی از محسور شده های فینال لیگ قهرمانان در سال 2005 در آتاتورک بوده است و بعد از هر گل لیورپول بالا و پایین می پریده و بیش تر عاشق لیورپول می شده است.

افتخارات فردی: بازیکن جوان سال 2007، آقای گل و بهترین بازیکن جام جهانی زیر 20 ساله های جهان در سال 2007، برنده جایزه پسر طلایی از توتو اسپورت در سال 2007، بهترین بازیکن سیتی در سال های 2011 و 2012. آگوئرو در مجموع در رده باشگاهی 419 بازی انجام داده و 208 گل به ثمر رسانده است. در تیم ملی هم آمار 21 گل زده در 47 بازی را در کارنامه خود دارد. حالا آگوئرو بعد از یک جام جهانی ضعیف دوباره خود را در ترکیب سیتیزن ها پیدا کرده و و بازگشت خوبی به سطح اول فوتبال اروپا داشته و به همراه دیگو کاستا با 9 گل در صدر جدول گلزنان جزیره حضور دارد.


/نوید استاد رحیمی/