به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار گفتند:‌ جنبش عدم تعهد باید با ورود سیاسی در موضوع سوریه، ابتكار عمل را به دست گیرد و به وضعیت كنونی پایان دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تبلیغات سوء دشمنان برای القای جنگ شیعه و سنی در سوریه، خاطرنشان كردند: واقعیت قضایای سوریه، یک جنگ نیابتی با دولت سوریه از طرف برخی دولت‌ها به سردمداری آمریكا و برخی قدرت‌های دیگر و با هدف تأمین منافع رژیم صهیونیستی و ضربه زدن به مقاومت در منطقه است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: در این میان، مردم سوریه، وجه المصالحه و قربانی این توطئه شده‌اند كه این وضعیت باید هرچه زودتر متوقف شود.

ایشان همچنین با اشاره به مسائل عراق، تأكید كردند: جمهوری اسلامی ایران، پیشرفت و اقتدار عراق را به نفع خود می‌داند و معتقد است كه روابط دو كشور می‌تواند یک الگو و نمونه در منطقه باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اظهار خرسندی از همكاری و اتحاد گروه‌های داخلی عراق افزودند: كشورهای منطقه و همچنین همه گروه‌ها و جریان‌های داخل عراق باید بدانند كه آمریكایی‌ها شریک قابل اطمینانی نیستند و هر زمانی كه لازم بدانند، قطعاً تمام قول و قرارهای خود را زیرپا خواهند گذاشت و خیانت خواهند كرد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأكید كردند: تنها دولتی كه آمریكا برای آن شریک قابل اطمینانی است، رژیم جعلی و غاصب صهیونیستی است.

آقای نوری مالكی نخست وزیر عراق در این دیدار، ضمن بیان توضیحاتی از وضعیت داخلی عراق گفت: به لطف خداوند عراق توانسته است از بسیاری از مشكلات عبور كند و در مسیر بازسازی و پیشرفت قرار گیرد و در این مسیر احتیاج به تجربیات جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی با اظهار نگرانی شدید از وضعیت سوریه و دخالت‌های بیگانگان و گسترش القاعده و جریان‌های تندرو در این كشور و تأثیر آن در كشور همسایه سوریه گفت: جنبش عدم تعهد باید ابتكار عمل را در حل سوریه به دست بگیرد.