به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار آقای بودیانو معاون رئیس جمهور اندونزی و هیأت همراه، با اشاره به آرمان‌های اصلی جنبش عدم تعهد و ظرفیت‌ها و امکانات بسیار بالای کشورهای عضو این جنبش تأکید کردند: هدف اصلی بنیانگذاران جنبش عدم تعهد، تشکیل یک نهاد تشریفاتی نبوده است بلکه آنها به دنبال یک جنبش تأثیرگذار و زنده بودند و باید این هدف اکنون احیا شود.

ایشان افزودند: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد از جمله کشورهایی همچون اندونزی که از بنیانگذاران آن هستند، باید با همکاری یکدیگر و بالفعل کردن ظرفیت‌ها، در مسائل مهم بین المللی و منطقه‌ای حضور تأثیرگذار و نقش آفرینی داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی استفاده از تجربیات و پیشرفت‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را یکی دیگر از زمینه‌های قابل اجرا در جنبش دانستند و خاطرنشان کردند: البته پیشرفت‌های کشورهای مستقل و اسلامی دشمنانی دارد که باید مراقب نقشه‌ها و توطئه‌های آنها بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، ایجاد اختلاف و درگیری مذهبی به‌ویژه میان شیعه و سنی را یکی از توطئه‌های خطرناک خواندند و افزودند: اینگونه اقدامات با حمایت برخی قدرت‌ها و به‌وسیله عناصری مزدور انجام می‌شود و نمونه‌های آن اکنون در افغانستان و پاکستان است.

ایشان خاطرنشان کردند: القاعده و طالبان با حمایت هم‌پیمانان آمریکا در منطقه به‌وجود آمدند و آمریکا نیز به بهانه مقابله با آنها، کشورهایی نظیر پاکستان و افغانستان را بمباران می‌کند، ولی هدف اصلی، سلطه بر این کشورها است.

رهبر انقلاب اسلامی با هشدار در مورد مراقبت از وقوع توطئه خطرناک جنگ قومی و مذهبی در اندونزی، مصر و لیبی بر لزوم همکاری بیش از پیش کشورهای اسلامی تأکید کردند.

در این دیدار آقای بودیانو معاون رئیس جمهور اندونزی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بسیار خوب اجلاس عدم تعهد در تهران، زمینه همکاری‌های اقتصادی ایران و اندونزی را بسیار زیاد ارزیابی کرد و گفت: در مذاکرات انجام شده در تهران، مقرر شد بخش خصوصی و تجار دو کشور فعال‌تر شوند و راه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی را بررسی کنند.

وی همچنین ظرفیت‌های کشورهای عضو جنبش عدم تعهد را برای نقش آفرینی بیشتر و تأثیرگذارتر در مسائل بین المللی مهم خواند و درباره تنوع قومی و مذهبی در اندونزی گفت: دولت اندونزی همواره به دنبال ایجاد زمینه مناسب برای همزیستی مسالمت آمیز و یکپارچگی قومیت‌ها و مذاهب گوناگون در این کشور بوده است.

معاون رئیس جمهور اندونزی همچنین با اشاره به تخصص خود در زمینه اقتصاد، خطاب به رهبر انقلاب اسلامی افزود: من دیدگاه‌های جنابعالی را درباره اقتصاد مقاومتی مطالعه کرده‌ام و این دیدگاه‌ها بسیار جالب و جدید است.