به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار مسوولان و دست اندركاران حج امسال، حج را یک واجب استثنایی دانستند و با تأكید بر مسأله مهم وحدت در دنیای اسلام خاطرنشان كردند: در موسم حج، وحدت، عظمت و تكثر دنیای اسلام عینیت می‌یابد كه باید از این ظرفیت به نحو شایسته‌ای استفاده كرد.
 
حضرت آیت الله خا‌منه‌ای با اشاره به اینكه فریضه حج تركیبی از عناصر "عبادت"، "تضرع" و "حضور سیاسی و اجتماعی" است، خاطر نشان كردند: تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، دغدغه حجاج ایرانی صرفا معطوف به انجام صحیح اعمال حج بود در حالیكه این اجتماع بزرگ و استثنایی دربر گیرنده شاخص‌های مهم دیگری نظیر تكثر و عظمت و وحدت است كه می‌تواند حركت جدیدی در راستای انسان سازی، جامعه سازی و اتحاد اسلامی را شكل بدهد و این نگاه متعالی باید به حجاج غیر ایرانی نیز منتقل شود."اهمیت وحدت شیعه و سنی" نكته دیگری بود كه رهبر انقلاب مورد تأكید قرار دادند.
 
ایشان با بیان اینكه اختلاف میان شیعه و سنی مسیله جدیدی نیست و از گذشته نیز وجود داشته است، افزودند: اما در سال‌های اخیر این اختلافات به‌طور غیر طبیعی افزایش یافته است كه نشان می‌دهد تشدید اختلافات، به جامعه اسلامی تزریق و تحمیل می‌شود.
 
حضرت آیت الله خامنه‌ای صرف تأكید بر وحدت و تفاهم میان شیعه و سنی را كافی ندانستند و تصریح كردند: برخی از این اختلافات ناشی از توهمات و شبهات است كه این تصورات نادرست باید اصلاح شود و در عین حال منشأ بخش دیگری از اختلافات، رفتارهای غلط است كه باید این موارد نیز به طور دقیق شناسایی و حل شود."گشودن گره‌های ذهنی سیاسی حجاج" نكته سومی بود كه رهبر انقلاب اسلامی خطاب به دست اندركاران حج مورد تأكید قرار دادند.

ایشان از ناآرامی‌ها در سوریه به‌عنوان نمونه یكی از این گره‌های ذهنی یاد كردند و با بیان اینكه منطق جمهوری اسلامی در قضیه سوریه كاملا روشن است، افزودند: واقعیت مسیله سوریه این است كه جبهه استكبار قصد دارد حلقه  وصل زنجیره مقاومت در منطقه را كه در همسایگی رژیم غاصب صهیونیستی قرار دارد، نابود كند.
 
حضرت آیت الله خامنه‌ای، راه حل بحران سوریه را جلوگیری از تزریق سلاح به داخل این كشور خواندند و تصریح كردند: چنانچه در هر كشوری، مخالفان از خارج آن كشور به سلاح مجهز شوند، به‌طور طبیعی، نظام حاكم نیز با آنها برخورد خواهد كرد.
 
ایشان افزودند: اگر مخالفان در سوریه دست از سلاح بردارند امكان مطالبه از دولت برای شنیدن نظرات مخالفان و اجازه دادن به آن‌ها برای بیان مواضع خود وجود خواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با تشكر از خدمات ارایه شده به حجاج و همچنین تأكید بر تقویت روزافزون همكاری میان دست اندركاران حج، خاطر نشان كردند: به هیچ حدی از پیشرفت در ارایه خدمات رفاهی و تبلیغی به حجاج قانع نباشید.
 
در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی در گزارشی مجموعه اقدامات بعثه ی مقام معظم رهبری در زمینه‌های فرهنگی، معنوی و بین المللی حج را بیان كرد.
 
در ادامه همچنین، حجت الاسلام و المسلمین سیداحمد موسوی رییس سازمان حج و زیارت نیز گزارشی از عملكرد بخش اجرایی و عملیاتی حج امسال و نحوه ی رسیدگی به كاروان‌های اعزامی ارایه كرد.