سرویس سیاسی برنا/ محمد سعید نجفی مقدم

در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مسأله علم و پیشرفت علمی مورد توجه مسوولان نظام قرار گرفت. بعد از دوران دفاع مقدس، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با تأکید بر شتاب بیشتر در پیشرفت‌های علمی، به نقش جوانان در این زمینه اشاره فراوانی داشته‌اند. روحیه خودباوری و دست‌یابی به قله‌ها می‌تواند ضامن پیروزی کشور بر دشمنان و تهدیدات آنها باشد. ششمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی به عنوان روز "جوانان، خودباوری، نهضت علمی" نامگذاری شده است. در گزارش زیر به بازخوانی سخنان مقام معظم رهبری و اشاره به برخی از پیشرفت‌های جوانان ایران اسلامی که ناشی از روحیه خودباوری است، می‌پردازیم.

"امروز براى من روز شیرین و دلپسندى بود؛ نه فقط به خاطر اینكه یك فروند رزمناو به ناوگان دریایى ارتش جمهورى اسلامى ایران افزوده شد - كه این البته دستاورد باارزش و مهمى است - بلكه بیشتر از این جهت كه جوانان ما، كاركنان هوشمند و دانشمند ما در این بخش از نیروهاى مسلح، نتیجه‌ امید و اعتماد و توكل خودشان را به چشم دیدند و این آنها را بر برداشتن گام‌هاى بلند دیگر مصمم خواهد كرد؛ اساس كار این است. اساس كار این است كه نیروى انسانى ما خود را و توانایى‌هاى خود را قدر بداند و آنها را بشناسد؛ آنچه را كه خداوند متعال از استعداد و نیرو در وجود او به ودیعت گذاشته، به عرصه‌ عمل وارد كند و از عظمت و بزرگى كارها نهراسد.

جمهورى اسلامى اگر فقط همین كار را كرده باشد كه روح خودباورى را، روح احساس عزت و هویت را به این ملت و این كشور و ماها برگردانده باشد، سالیان سال باید شكرگزارش بود و من می خواهم به شما عرض كنم: اسلام، تفكر اسلامى و روح برخاسته‌ از ایمان قرآنى اجازه نمی‌دهد كه یك ملت اینجور توانایى‌هایش سركوب شود، استعدادهایش پامال شود؛ اجازه داده شود كه به خاطر بى‌اعتنایى به توانایى ذاتى او، به حالت تخدیر شده، بیفتد و دیگران بیایند بر سرنوشت او مسلط شوند. اسلام این را نمی‌گذارد و جمهورى اسلامى هم این را نمی‌گذارد."
بیانات در دیدار دست‌اندركاران ساخت ناوشكن جماران 1388.11.30


"انگیزه،‌ برخاسته از ایمان است. با دستور نمی‌شود ملتى را، جوانانى را وادار كرد به ایستادگىِ در یك میدان دشوار. باید انگیزه از دل بجوشد؛ آن هم انگیزه‌ ناشى از ایمان. این در جوان‌هاى ما امروز به حد كافى وجود دارد؛ من با اطلاع عرض می‌كنم، با آشنایى با نسل جوان‌مان و قشر جوان‌مان عرض می‌كنم: امروز جوان‌هاى ما از آن روزى كه در سال 57، رژیم پهلوى - رژیم دست‌نشانده‌ آمریكا - به جوانان ما تو همین خیابان ها حمله كرد و خون آنها را ریخت، انگیزه‌‌شان بیشتر است و كمتر نیست.

جوان ها باید به علم بپردازند. بارها من گفته‌ام، باز هم تكرار می‌كنم: اقتدار حقیقى یك ملت در گرو علم است. علم است كه بقیه‌ منابع و مایه‌هاى اقتدار را به كشور ارزانى می‌دارد. از علم غفلت نكنید؛ چه دانش‌آموزتان، چه دانشجوتان؛ در هر رتبه‌اى كه هستید. مسأله‌ علم، مسأله‌ تحقیق، مسأله‌ مهمى است در كنار انگیزه‌ دینى. دین خیلى باارزش است. دین فقط براى آباد كردن آخرت نیست، دین دنیاى شما را هم آباد می‌كند. دین به شما شور و نشاط و طراوت و تازگى می‌بخشد. دین به شما این روحیه را می‌دهد كه در مقابل چشمتان همه‌ این قدرت‌هاى مادى كوچك بشوند، حقیر بشوند، تهدید آنها اثر نكند، كار آنها اثر نكند. بدانید پیروزى با شماست.»
بیانات‌ در دیدار دانش‌آموزان در آستانه 13 آبان
1388.8.12


"رمز پیشرفت یك كشور، یعنى آن محور اصلى براى اقتدار یك كشور، پیشرفتِ همراه با اقتدار، علم است. آماج بسیارى از توطئه‌هاى امروزى كه علیه جمهورى اسلامى هست، علم و اهل علم و دانشجویان علم و محیط علمى است؛ این را توجه داشته باشید. نگذارید این تیر طبق آن هدفگیرى دشمن، به هدفى كه آنها گرفته‌اند، اصابت كند. كار علمى را نگذارید، متوقف بشود. از همه‌ این حرف هایى كه گفته شد، مهم‌تر، مسأله‌ علم، تحقیق و پژوهش است.

دنیاى غرب ثروتش از ناحیه‌ علم است، اقتدارش از ناحیه‌ علم است، زورگویى‌اى كه امروز می‌كند، به خاطر علمى است كه دارد. پول فى نفسه اقتدار نمى‌آورد. آنى كه اقتدار مى‌آورد، دانش است. امروز اگر آمریكا پیشرفتگىِ علمىِ خودش را نمی‌داشت، نمی‌توانست در دنیا اینجور زورگویى بكند و در همه‌ مسائل عالم دخالت بكند. ثروت هم اگر به دست مى‌آید، از ناحیه‌ علم به دست مى‌آید. علم را اهمیت بدهید. اینى كه من سال‌هاست روى مسأله‌ علم، تحقیق، پژوهش، پیشرفت، نوآورى، شكستن مرزهاى علمىِ موجود تكیه می‌كنم، به خاطر این است. بدون انواع دانش، اقتدار كشور امكانپذیر نیست. دانش اقتدار مى‌آورد."
بیانات‌ در دیدار دانش‌آموزان در آستانه 13 آبان
1388.8.12



"باید بتوانیم مسلح به علم شویم تا تهدید رقیب - یا رقیب یا دشمن، حالا همه‏شان یك جور نیستند - نتواند آن‏طورى كه تاكنون كارآمد بوده است، كارآمد باشد. ما باید این را داشته باشیم. این یك هدف راهبردى بسیار بلند ملت و بسیار مهم و حیاتى است. علم را باید به دست آورد. البته این را می‌دانیم كه علم به تنهایى كافى نیست. علم باید با اخلاق و ایمان همراه شود تا ما به همان چال ه‏اى نیفتیم كه غرب در آن افتاد؛ یعنى علم براى آن وسیله‏ ظلم شد، وسیله‏ انحراف اخلاقى شد و وسیله‏ گسترش فرهنگ هاى گمراه‏كننده و هلاك‏كننده شد. ما باید دچار آن نشویم. آن به جاى خود محفوظ، اما حالا نقطه‏ى اساسى این است كه علم براى ما یك امر حیاتى است."
بیانات‌ در دیدار دانش‌آموزان در آستانه 13 آبان
1388.8.12



"از استقلال و خودباورى ملت ایران، سیاست‏هاى زیاده‏خواه و دخالت‏جوى جهانى ضرر مى‏بردند. براى یك ملت، سم بزرگ عبارت است از وابستگى؛ و پادزهر این سم، عبارت است از خودآگاهى، استقلال فكرى، استقلال علمى، روى پاى خود ایستادن، خود را اداره كردن و خود را محتاج دیگران ندیدن. بنابراین، اینها باید این پادزهر را از دسترس این ملت دور نگه دارند؛ این طبیعى است.

امروز وقتى مى‏گوییم سیاست رژیم پهلوى این بود كه نگذارد استعدادهاى این ملت رشد پیدا كنند، این یك شعار نیست؛ این یك حرف متكى به منطق و استدلال است. سال‌هاى متمادى این‏طور گذشت. البته قبل از آنها قاجارها هم همین نقش را ایفا كردند؛ منتها ندانسته، از روى حماقت و جهالت و از روى آشنا نبودن با علم؛ احیاناً هم رجالى در آنها وابسته بودند. این، دوره‏ى گذشته‏ى ماست. در طول این دوره، به ملت ایران ستم شده.
انقلاب اسلامى آمد این دستگاه را برچید، منت ها این كافى نیست. موانع برچیده شده؛ اما برداشتن موانع براى تحقق آن آرزوهاى بزرگ، شرط كافى نیست. تحقق آن آرزوهاى بزرگ چند چیز لازم دارد؛ البته یكى حمایت دستگاه‏هاى حكومتى و دولتى و مسوولان است."
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار گروهی از مخترعان و نوآوران جوان كشور
1384.1.30



"شما وضع كنونى كشور را مشاهده مى‏كنید. شكى نیست كه هركسى در این كشور مى‏داند - بخصوص شما جوانان - كه ما در میدان‌هاى علمى دنیا و در میدان صنعت و فناورى و پیشرفت‌هاى علمى و تحقیقات، جزو كشورهایى هستیم كه سال ها باید تلاش كنیم تا خودمان را به آن نقطه‏اى كه شایسته ماست، برسانیم.

این عقب افتادگى، بر اثر پنجاه سال حكومت رژیم بی‏‌كفایتى است كه نتوانست از ظرفیت عظیم این كشور و از استعداد خروشان این ملت استفاده كند. شما این استعدادِ امروز را نگاه مى‏كنید و مى‏بینید. ببینید جوانان ما در میدان‌هاى مسابقات علمى دنیا، چه بروز و ظهور و تبرزى پیدا مى‏كنند! در گذشته، از این استعدادها استفاده نمى‏شد و به آنها بى‏اعتنایى مى‏شد."
بیانات مقام معظم رهبرى در جلسه پرسش و پاسخ با جوانان در دومین روز از دهه مباركه‏ى فجر
1377.11.13



روحیه خودباوری در سال‌های گذشته و به ویژه در دولت‌های نهم و دهم باعث شتاب در رشد علمی کشور شد. مسائلی ماننده دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته، پیشرفت در زمینه فناوری نانو و ... توانست تأثیر مثبتی بر روحیه خودباوری جوانان ایران بگذارد.

در زیر به برخی از دستاوردهای جوانان انقلاب اسلامی اشاره می کنیم:
_ دستیابی به چرخه سوخت هسته‌ای
_ پیشرفت در فناوری لیزر و موارد مختلف استفاده آن
_ پیشرفت در تکنولوژی نانو
_ دستیابی به فناوری سلول‌های بنیادی
_ تولید داروهای نوترکیب و ضد سرطان
_ بی‌نیاز سازی کشور به واردات برخی داروهای انحصاری
_ ساخت و طراحی ربات‌های انسان‌نما و ردیاب در کشور توسط محققان دانشگاهی
_ به دست آوری مقام‌های علمی در المپیادهای بین‌المللی
_ ارایه تحقیقات علمی در سطح بین‌المللی
 این موار تنها گوشه ای از دستاوردهای جوانان ایران اسلامی بود که با تکیه و تأکید بر روحیه خودباوری بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی در زمینه علمی به‌دست آمده است و مطمئنا با راهبری رهبر فرزانه انقلاب و توجهات حضرت ولیعصر (عج) بیشتر خواهد شد.