به گزارش سرویس اقتصادی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، مجید نامجو در نشست با نمایندگان سندیکای آب و فاضلاب، اظهار داشت: ما باید خود را برای بدترین شرایط مهیا کرده و حرکت‌های بعدی دشمن را پیش بینی کرده و بر اساس آن‌ها برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: در زمان کنونی، پنجره‌هایی در برابر تحریم‌ها گشوده شده است که دشمن نمی‌تواند آن‌ها را ببندد.
 
وزیر نیرو با اشاره به تشکیل ستاد تدابیر ویژه برای حل مسایل و مشکلات مربوط به تحریم‌ها، گفت: کمیته تحریم در ستاد وزارت نیرو نیز فعال شده است که همه مسایل مربوط به سندیکای آب و فاضلاب می‌تواند در آن بررسی و چاره اندیشی شود.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل 9 گانه ویژه در وزارت نیرو به مناسبت سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، یکی از این کارگروه‌ها را کارگروه حمایت از بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: وظیفه این کارگروه ایجاد نشاط برای بخش خصوصی و حمایت از تولید داخلی است.
 
وی افزود: این کارگروه به طور مرتب با فعالان بخش خصوصی ارتباط دارد و در سه بخش وزارت نیرو، مجلس و دولت مسایل را پیگیری می‌کند.
 
نامجو با تاکید بر لزوم حل مشکلاتی مانند آزادسازی ضمانت نامه پیمانکاران، قطعی شدن میزان مطالبات پیمانکاران، شفاف شدن نرخ ارز و حل مشکلات مربوط به قراردادها، گفت: راهکارهای بسیاری برای پرداخت مطالبات پیمانکاران وجود دارد کما این‌که در سال گذشته وزارت نیرو توانست 200 هزار میلیارد ریال منابع ایجاد کند. 

 وزیر نیرو اظهار داشت: تسهیلاتی ایجاد شده است تا مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول و ترخیص کالا نیز حل شود.
 
وزیر نیرو با بیان این‌که ارتباط سندیکا باید با وزارت نیرو بیشتر شده و مشکلات از سوی سندیکا به وزارت نیرو منتقل شود، افزود: مشکل تعدیل‌ها و نرخ ارز باید در شورای عالی فنی بحث شود.

وی همچنین به واگذاری اوراق مشارکت به پیمانکاران در ازای بدهی‌ها به عنوان بندی در قانون یاد کرد و افزود: اوراقی که مربوط به خود پروژه است و فروش نمی‌رود، می‌تواند به پیمانکاران منتقل شود.
 
وزیر نیرو درباره تامین ارز در خارج از کشور گفت: ستادی در بانک مرکزی تشکیل شده است که برای پاسخگویی به نیاز ارزی پیمانکاران جهت خرید اقلام و تجهیزات با استفاده از ساز و کار پیش بینی شده، منابع مالی را تامین می‌کند.

در این نشست، نمایندگان سندیکای آب و فاضلاب نیز به بیان مسایل و مشکلات خود پرداختند.

پرداخت مطالبات پیمانکاران، قطعی شدن میزان مطالبات، تحویل طرح‌های به پایان رسیده از پیمانکاران، افزایش قیمت مصالح، تجهیزات و خدمات داخلی، افزایش نرخ ارز، تحویل گرفتن پروژه‌ها و توجه به بحث نگهداری و تعمیرات طرح‌ها از جمله موارد مطرح شده از سوی نمایندگان سندیکا بود.
 
همچنین ایجاد کمیته‌ای برای مدیریت اقتصاد مقاومتی، مذاکره با بانک مرکزی و شورای عالی فنی برای یافتن راهکاری جهت افزایش سرعت خدمات داخلی و چگونگی تهیه کالاهای خارجی، به تعلیق درآمدن قراردادهایی که اعتبارشان محدود است و حضور یک نماینده از سندیکا در کمیسیون تدابیر ویژه از جمله پیشنهادهای نمایندگان سندیکا بود.