به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا مصطفی قانعی در مراسم افتتاحیه چهاردهمین کنگره میکروب‌شناسی ایران در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در زمینه رشد علمی رتبه دوم منطقه را داریم و باید تمامی رشته‌های مرتبط مانند شیمی، مهندسی شیمی و میکروبیولوژی را به کار گیریم تا رشد علمی را شاهد باشیم چرا که هر یک به تنهایی نمی‌تواند چرخه علم را به حرکت درآورد.

وی ادامه داد: حدود 500 دانشگاه در وزارت علوم و 2500 مؤسسه آموزش عالی در کشور وجود دارد اما دانشگاه‌های علوم پزشکی فقط 50 عدد است و از نظر سهم دانشجو کمتر از 3 درصد را دارد. 

قانعی تصریح کرد: با وجود تعداد کم دانشگاه و دانشجوی علوم پزشکی 14.7 درصد کل تولیدات علمی مربوط به فعالیت پزشکی در کشور است.

وی تصریح کرد: از سال 2009 تا 2012 در تمام گرایشات علوم از رتبه 22 به 17 رسیده‌ایم و در علوم پزشکی از 23 به 18 و در رشته میکروبیولوژی از 32 به 18 ارتقاء یافته‌ایم. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: علم میکروبیولوژی از محورهای رشد علوم پایه است و وضعیت ارتقاء این علم از نظر شاخص‌های تحقیقات و فناوری بسیار خوب است.

وی با تأکید بر اینکه باید از مؤسسات شیمی، کشاورزی و میکروبیولوژی نیز استفاده کرد، افزود: باید رشد جدی را در مجلات علمی داشته باشیم و نباید فقط این مقالات در عرصه خارجی به چاپ برسد بلکه این یک تهدید محسوب می‌شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: زمانی میکروب و باکتری تنها به عنوان یک موجود مضر شناخته می‌شد اما امروز در علم پزشکی از آن استفاده می‌شود.

قانعی ادامه داد: سهم وزارت بهداشت از شرکت‌های دانش‌بنیان 7 هزار شرکت است که باید این شرکت‌ها در حوزه میکروبیولوژی نیز به صورت جدی فعالیت کنند.