به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، حسین باهر جامعه‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در برنامه مناظره بررسی علل تاخیر در ازدواج جوانان اظهار داشت: این موضوع بحث جالبی است که می‌توان حل آن را حماسه فرهنگی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه، با مشکلات ازدواج آشنا هستیم بیان داشت: شخص موقعی به شخصیت تبدیل می‌شود که زوجیت اتفاق بیافتد. جریان انسانیت حتماً باید از مسیر ازدواج طی شود و ازدواج یک امر ضروری و قاعده‌ای برای هستی است.

باهر با بیان این مطلب که بنده 40 دلیل را به عنوان عوامل اصلی بالا رفتن سن ازدواج جوانان عنوان می کنم، گفت: در این برنامه تنها به بُعد فرهنگی و اقتصادی اشاره شده است.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه مسولیت پذیری فرهنگی در جامعه امروزی ما کم تر شده است، افزود: مسکن حرف اول را در مشکلات اقتصادی جوانان در ازدواج می زند.

  وی تأکید کرد: مسئله فرهنگی نیز باید مورد توجه قرار بگیرد و در این موضوع ماهواره‌ها متأسفانه بسیار مؤثر در امر ازدواج و مسائل اجتماعی هستند.

باهر در پاسخ به پرسش برنامه مناظره مبنی بر اینکه، به نظر شما کدام عامل در تأخیر ازدواج جوانان مؤثر بوده است اظهار داشت: هر دو بسیار موثر هستند اما مسائل اقتصادی بیشتر از مسائل فرهنگی در کاهش وقوع ازدواج تأثیرگذار بوده است.