به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، محمدعلی نجفی معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با حضور در برنامه پایش در پاسخ به این سوال که امضاهای طلایی وجود دارند یا نه و برای ارائه قلیان به مردم در اماکن عمومی اگر مجوز از میراث فرهنگی اخذ شده باشد دیگر هیچ مشکلی برای عرضه قلیان به خانم‌ها و آقایان وجود نخواهد داشت، گفت: من این قول را می‌دهم که تا دو ماه آینده تمام ضوابط مجوزها را روی سایت سازمان میراث فرهنگی بگذاریم تا علت دریافت یا عدم دریافت مجوزها توسط افراد، مشخص و شفاف شود، دیگر امضاهای طلایی وجود نخواهد داشت.

با عرضه قلیان در محیط‌های مشخص موافقم
نجفی با بیان این‌که موافق عرضه قلیان در محیط‌های مشخص هستم، گفت: نمی‌گویم هر رستورانی قلیان سرو شود، اما ببینید چقدر امکان تحرک، تفریح و حتی نفس کشیدن برای مردم باقی گذاشته‌ایم، نمی گویم هر رستورانی، سرو شود. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره محدودیت مصرف قلیان توسط خانم‌ها گفت: با این مخالفم، حالا بنده با همسرم یا دخترم رفتیم قلیان بکشیم دو پک هم آن‌ها بزنند چه مشکلی دارد. می دانم خیلی‌ها با حرف‌های من مخالف هستند اما ببینیم مجموع محدودیت‌ها قابل دفاع هستند؟ اگر نبود بدانیم بعضی محدودیت‌ها را زیاد به مردم تحمیل می‌کنیم و در تصمیمات، تردید کنیم.

اگر بناست قلیان باشد بین زن و مرد تفاوت نباشد
این مقام مسئول با اشاره به این‌که علما می‌گویند هر چیز که منع می‌کنید انسان حریص می‌شود، گفت: اگر این را ملاک تصمیم گیری بگذاریم شاید به این نتیجه برسیم بعضی تصمیمات قبلی اشتباه بوده است.

وی ادامه داد: اگر بناست، قلیان باشد برای زن و مرد نباید تفاوت باشد.

هتل‌ها در دنیا از فروش مشروب پول درمی‌آورند
رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره این‌که در دنیا هتل‌ها فقط از اشغال تخت، درآمد کسب نمی‌کنند اما در ایران تنها محدود به اشغال تخت است، گفت: ما محدودیت‌های فرهنگی و شرعی داریم. هتل‌ها در دنیا از طریق مشروب پول در می‌آورند.

در جاده‌ها سرویس فرنگی نیاز است
نجفی در خصوص کمبود سرویس بهداشتی در جاده‌ها گفت: مصوبه احداث سرویس‌های بهداشتی در جاده‌‍‌ها متعلق به سال 86 است.

وی ادامه داد: این مصوبه در اجرا ناموفق بوده است، بخشی ساخته شده اما پیش بینی نشده که چه کسی آن را تحویل بگیرد و اداره کند.

این مقام مسئول افزود: تعداد سرویس‌های بهداشتی کم است و سرویس بهداشتی فرنگی وجود ندارد در حالی که بخشی از گردشگران از این نوع، استفاده می‌کنند.

مالکان بناهای تاریخی می‌توانند ساخت و ساز کنند
معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی درباره مشکل این‌که مالکان بناهای تاریخی با مشکل مشکل مواجه هستند، گفت: در مناطق مختلف کشور، بناهای تاریخی متعدد داریم که مالکان می‌توانند زیر نظر سازمان میراث فرهنگی ساخت و ساز در آن انجام دهند.
 
وی با باین این‌که سازمان میراث فرهنگی بودجه‌ای برای خرید همه این بناها ندارد، گفت: راه حل این است که بودجه عمرانی سازمان را بالا ببریم و ساخت و ساز در چهارچوب میراث فرهنگی را توسعه دهیم.

معاون رئیس جمهور با بیان این‌که اجازه می‌دهیم بنای تاریخی را رستوران و هتل کنند، گفت: در یزد و کاشان نمونه‌هایی داریم که از بناهای تاریخی، استفاده تجاری کرده‌اند. بخش خصوصی هم در این زمینه به صندوق احیا در زیر مجموعه میراث فرهنگی مراجعه کند.

آمریکایی‌ها با بازگرداندن شیردال حسن نیت خود را نشان دادند
معاون رئیس جمهور درباره جام شیردال که آمریکا از یک قاچاقچی عتیقه به دست آورده و آن را به ایران بازگردانده است، گفت: شیردال، ولو این‌که تقلبی باشد اقدامی حاصل از حسن نیت آمریکا باید تلقی شود. این جام، در سال 2003 توسط آمریکایی‌ها ضبط شده و 3 کارشناس آمریکایی، حکم اصل بودن آن را داده‌اند.

وی افزود: قرار بوده این جام شیردال را 950 هزار دلار بفروشند، در هر صورت، قدمت آن را کارشناسان داخلی در دست بررسی دارند.

آمارهای گردشگری مورد قبول نیست
این مقام مسئول در خصوص آمارهای گردشگری و به کار بردن الفاظی چون نفر - سفر هم گفت: اصلاً آمارها را قبول ندارم و این آمارها اشکالات اساسی دارند. در دنیا تعاریف استاندارد برای گردشگری و حساب‌های اقماری وجود دارد.

وی افزود: از دو گروه خواهش کرده‌ام که در این زمینه برنامه و روش بدهند تا یک سال آینده، آمار دقیق گردشگر خارجی و داخلی بدهیم.