به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، در اولین همایش تخصصی نقش رسانه های دانشجویی در تعامل با ایرانیان خارج از کشور، تمامی راهکارهای نخبه شناسی ایرانیان خارج از کشور بررسی شد.

خواجه سروی، معاون فرهنگی وزارت علوم و دبیر این همایش ضمن تبریک ایام الله فجر گفت: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی فضای آزادی مطبوعات از 32 سال گذشته بنیان گذاشته شده و ثمرات فراوانی را برای داخل و خارج کشور داشته است.

وی افزود: شکل گیری نشریات دانشجویی و دانشگاهی از دیگر ثمرات پیروزی انقلاب است و ما به داشتن بیش از 5 هزار نشریه دانشجویی در تمام دانشگاه های کشور به خود می بالیم.

خواجه سروی شکل گیری نشریات دانشجویی را با هدف بهره برداری از اوقات فراغت دانشجویان و پربار کردن فضای فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: هر کس متعلق به این آب و خاک باشد، و در هر جای دنیا زندگی کند، عضوی از خانواده بزرگ ایرانیان است و بزرگترین ره آورد نشریات دانشجویی جمع کردن این خانواده بزرگ در کنار یکدیگر است.

معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: گستره نشریات دانشجویی ما به حدی است که نه تنها قادر است نیاز داخل را برطرف کند، بلکه جوابگوی نیاز جهان اسلام بوده و می تواند راه را برای همکاری با دانشجویان و نخبگان خارج از کشور باز کند.

وی افزود: من به نمایندگی از خانواده بزرگ دانشگاهی برای شکل گیری تعاون بزرگ با ایرانیان خارج از کشور و همه آنهایی که عشق ایران و انقلاب را در دل دارند اعلام آمادگی می کنم.

حمید پایا، مدیر مسوول نشریه افق دامپروری از دانشگاه تبریز نیز در این همایش به جنبش نرم افزاری و نقش آن در جنبش دانشجویی اشاره کرد و گفت: رسیدن به پیشرفت قدرت و جرأت علمی لازم دارد. هوش وافر، ذخیره علمی و تلاش های فراوان برای رسیدن به قدرت علمی لازم است اما بدون داشتن جرأت علمی کشور به جایی نمی رسد.

به گفته وی به برکت فضای جنبش نرم افزاری حرکت نوین در دانشگاه های کشور ایجاد شده که می تواند سرآغاز برقراری ارتباط نزدیک تر میان نخبگان ایرانی خارج از کشور با دانشجویان ایرانی باشد.

سید احمدرضا دستغیب رییس فراکسیون جوانان مجلس نیز فعالیت هایی را برای شناسایی نخبگان ایرانی خارج از کشور حایز اهمیت و تقدیر دانست و گفت: این فعالیت ها از بازتاب های داخلی و خارجی گسترده ای برخوردار بوده است.

به گفته وی ایرانیان خارج از کشور حلقه مفقود عدالت محوری دولت نهم بودند که گردهمایی ها و همایش هایی از این دست می تواند آنها را به جامعه نخبه پرور ایران باز گرداند.

وی برگزاری این همایش های دانش محور را عامل قطع دست شیادان بین المللی و ایجاد فضای اطمینان و عزت ایرانیان دانست.

دستغیب گفت: دانشجویان به دلیل صداقت، پاکی، علم، اندیشه و نداشتن وابستگی به گروه خاصی فرصت های بزرگی برای کشور هستند و نباید به آنها به عنوان یک تهدید نگاه کرد.

به گفته وی نخبگان خارج از کشور ثروتی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند و بهترین راه شناخت آنها استفاده از نیروهای جوان و خالی از غرض ورزی است.


ملک زاده، دبیر کل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نیز به تغییر در آیین نامه نشریات دانشجویی تاکید کرد و گفت: ما در صددیم با تغییر فضای فکری و نقد منصفانه در محیط های دانشجویی زمینه ارتقای نشریات را فراهم کنیم.

به گفته وی هر دانشجو در محیط دانشگاه یک نشریه زنده است که تاثیر سخنان او از مسوولان کشور نیز بیشتر خواهد بود.

ملک زاده تاکید کرد: در سال های گذشته متاسفانه ما با نخبگان ایرانی خارج از کشور هیچ ارتباطی نداشتیم و نمی توانستیم از بنیه علمی آنها استفاده کنیم.

وی افزود: در حال حاضر این فرصت ایجاد شده است و برای به کار گیری اطلاعات ایرانیان مقیم خارج مشکلی نداریم.

وی خاطرنشان کرد: نشریه دانشجویی باید به تهمت هایی که نظام زده می شود گوش دهد پاسخ آن را از مسوولان بخواهند و یکجانبه قضاوت نکنند. رسانه ها باید به فکر استقلال ایران بوده و سوژه به دست نشریات خارجی ندهند.

به گزارش دبیر همایش شروع به کار این شبکه مجازی در هفته وحدت خواهد بود.