در حکمی قاطع و کم سابقه، یک نفر شکارچی سابقه دار به جرم شکار غیرمجاز دو راس کل وحشی در منطقه حفاظت شده خائیز، به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و پرداخت هجده میلیون ریال جزای نقدی و به جرم حمل سلاح غیرمجاز به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، همچنین متهم می بایست مبلغ ۳۶ میلیون ریال جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز دو راس کل وحشی (گونه حمایت شده) را پرداخت شد.

مسئول منطقه حفاظت شده خائیز گفت: با اعتراض متهم به این حکم، پرونده در شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر خوزستان مجددا بررسی و با نظر قاضی، اعتراض متهم وارد نبوده و دادگاه تجدید نظر نیز حکم صادره را تایید کرد.

هدایت اله دیده بان افزود: بنابراین با تایید حکم بدوی در دادگاه تجدیدنظر، متهم جهت گذراندن دوره محکومیت خود (۴۲ ماه حبس) به زندان معرفی و جهت پرداخت جریمه نقدی و ضرر و زیان محیط زیست جمعا به مبلغ ۵۴ میلیون ریال اقدام خواهد شد.

ماجرا چه بود:

مسئول منطقه حفاظت شده خائیز در توضیح ماجرا می گوید: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز، به جستجوی گسترده منطقه پرداختیم اما موفق به یافتن هیچ ردی از شکارچیان نشدیم.

هدایت اله دیده بان افزود: پس از تاریک شدن هوا به ناچار به جستجو پایان داده و به کنترل حاشیه منطقه پرداختیم تا در صورت خروج شکارچیان غیرمجاز آنها را دستگیر کنیم.

دیده بان گفت: نهایتا در ساعت ۹٫۳۰ شب متوجه حضور اتومبیلی در جاده منتهی به منطقه شدیم که پس از سوار کردن یک نفر به سرعت محل را ترک کرد.

با توجه به شناسایی متخلف، طی هماهنگی با دستگاه قضایی، در ساعت ۱۲ همان شب حکم قضایی جهت ورود به منزل شکارچیان توسط قاضی کشیک صادر و به همراه ۵ نفر از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با همراهی ۶ نفر از ماموران نیروی انتظامی در ساعت ۱٫۳۰ شب بصورت غافلگیرانه وارد منزل متخلف شدیم.

مسول منطقه حفاظت شده خائیز افزود: در جریان بازرسی از منزل این متخلف اجزای بدن دو راس کل وحشی و یک قبضه اسلحه خفیف کالیبر ۲۲ کشف و ضبط و متهم نیز بازداشت گردید.

فرد بازداشت شده آقای آ.ی ۴۵ ساله از متخلفان سابقه دار است که پیش از این ۳ نوبت به دلیل انجام شکار غیرمجاز ۴ راس کل و بز وحشی و یک نوبت نیز در حین شروع به شکار دستگیر شده است.