به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری برنا،مجید ارشادی در رابطه با تدابیر اتخاذ شده توسط آموزش و پرورش برای کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال اظهار کرد: ۳ دستورالعمل درخصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال از اواسط شهریور سال ۹۲ با امضای وزیر آموزش و پرورش در تمام مدارس کشور توزیع شد.

وی افزود: تلاش کرده‌ایم تا بستر مناسبی را برای استفاده از ظرفیت فرهنگیان به منظور کاهش حوادث چهارشنبه آخر سال ایجاد کنیم و تاکید کرده‌ایم که عوامل خطرساز در داخل و خارج مدرسه مورد توجه قرار بگیرد. البته پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال در میان جامعه دانش آموزی نیاز به آموزش و ارتقاء فرهنگی دارد و می‌توان با استفاده از ظرفیت اولیای مدرسه و خانواده‌ها این بستر را فراهم کرد.

** عمده آسیب‌های حوادث چهارشنبه آخر سال در محیط بیرون از مدرسه است

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور با اشاره به اینکه بخش زیادی از آسیب‌ها به دانش آموزان در چهارشنبه آخر سال در محیط بیرون از مدرسه است، گفت: دوره‌های آموزشی متعددی را برای پیشگیری از حوادث برگزار کرده‌ایم به گونه‌ای که تاکنون ۵ دوره آموزشی مرتبط با با بحث حوادث برای فرهنگیان برگزار کرده‌ایم.

ارشادی بیان کرد:‌بهترین رویکرد این است که دانش‌آموزان را در برابر حوادث آماده کنیم بنابراین طرح دادرس را اجرا کردیم . در حقیقت دادرس به معنای دانش‌آموزان آماده در روزهای سخت است که در قالب آن به چند محور توجه کردیم که یکی از محورها ایمنی و اطفای حریق است.

وی با اشاره به اینکه طرح دادرس در سال گذشته در ۲هزار و ۵۰۰ مدرسه اجرا شد، افزود: امسال این طرح در سطح ۱۲ هزار مدرسه اجرا شد که دو محور اصلی این طرح به بحث آتش و نحوه مقابله با آن و ارتقای فرهنگ دانش آموزی در مقابله با حوادث می‌پردازد.

** استفاده از ظرفیت هلال احمر، اورژانس و نیروی انتظامی در جهت آموزش دانش‌آموزان

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور عنوان کرد: هر سال در ایام مرتبط با پایان سال، بحث چهارشنبه سوری را به طور خاص در دستور کار قرار می‌دهیم و از ظرفیت استانداری، نیروی انتظامی، هلال احمر و اورژانس استفاده می‌کنیم تا آموزش‌های لازم را در سطح مدارس به دانش‌آموزان ارائه دهیم.

ارشادی ادامه داد: کارگروه پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال و کاهش حوادث مدارس در سطح استان‌ها تشکیل می‌شود تا کمترین آسیب را در حوزه دانش‌آموزی داشته باشیم و در مدارس مهار آتش را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهیم و برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری در حوزه دانش‌آموزی از مشارکت فعال انجمن اولیا و مربیان بهره می بریم.

وی با اشاره به اینکه نوجوانان و جوانان بیشترین سهم را در حوادث چهارشنبه آخر سال دارند، افزود: از خانواده‌ها این انتظار وجود دارد که در این شب بیشتر همراه فرزندان خود باشند اما در سطح مدارس نیز ما ۲ تا ۳ هفته قبل از چهارشنبه آخر سال آموزش‌ها و هشدارهای لازم را در کلاس درس به دانش‌آموزان ارائه می‌دهیم و تلاشمان بر این است که در این حوادث دانش‌آموز نه تنها آسیب نبیند بلکه در جهت مقابله با حوادث خطرآفرین نیز اقدام کند.

رئیس گروه توسعه بهداشت و ایمنی مدارس کشور ادامه داد: جوانان ۱۵ تا ۱۹ سال بیشترین آسیب‌‌ها را در چهارشنبه آخر سال می‌بینند بنابراین در تمام مدارس ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم آموزش‌های لازم را با هدف کاهش حوادث ارائه می‌دهیم.