قائم مقام وزیر نیرو با اشاره به 12 كلان شهر بحرانی به لحاظ تامین آب گفت: باتوجه به مجموع بررسی‌ها گزینه جیره‌بندی در دستور کار وزارت خانه نیست چون برنامه‌ریزی شده که به جیره بندی مبادرت نورزیم.

به گزارش سرویس روی خط رسانه های خبرگزاری برنا به نقل از ایلنا، ستار محمودی(قائم مقام وزیر نیرو) در نشست خبری كه به منظور تشریح وضعیت آب در كشور برگزار شده بود؛ با بیان اینکه وضعیت بارندگی به عنوان دخل آبی کشور تلقی می‌شود؛ اظهار داشت: با رندگی امسال نسبت به سال گذشته 7درصد و نسبت به بلند مدت 8 درصد کاهش داشته است که اما در همه استان‌ها یکنواخت نیست.

وی با اشاره به اینکه حدود 21 استان از 31 استان کشور با کاهش بارش روبرو هستند و بارش در آنها منفی است؛ افزود: درحال حاضر وضعیت روان‌آب‌ها نسبت به سال گذشته 15 درصد و نسبت به بلند مدت 52 درصد کاهش دارد که اثرات آن بسیار موثر تر از بارش است.

محمودی تصریح کرد: بارش در زمان کشت مهم است اما کمبود روان آب قدرت ذخیره‌سازی ما را برای فصل خشک کم می‌کند و اثرگذاری آن در روستاها و شهرها به صورت کمبود آب شرب نمایان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما برای پدیده کم آبی از سه ماهه پاییز سال گذشته برنامه ریزی‌ها را آغاز کرده‌ایم؛ گفت: از اسفندماه برای شهرها و روستاهایی که مشکلات کم‌آبی دارند برنامه‌هایی تدارک دیده‌ایم.

محمودی یاد‌آور شد: طبق آمار در سال 92، 570 شهر به لحاظ منابع آبی و امکانات و تامین آب در حالت سربه سر بوده است که در سال جاری این تعداد به 517 شهر رسیده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته حدود 6 شهر با بحران آب مواجه بوده‌اند که در سال جاری این تعداد به 12 شهر افزایش یافته است و از این تعداد نیز 10 شهر با وضعیت جدی تر بحران آبی مواجه هستند.

قائم مقام وزیر نیرو در ادامه در توضیح وضعیت شهرهای بحرانی كشور به لحاظ آب اراک را ازجمله شهرهای مشکل دار آبی عنوان کرد و گفت: این شهر 630 هزار نفر جمعیت دارد و در سال گذشته 55 میلیون متر مکعب آب مصرف کرده در حالی که امسال میزان نیاز آبی این شهر به 57 میلیون متر مکعب خواهد رسید.

وی همچنین به اصفهان عنوان دیگر شهر بحرانی به لحاظ منابع آب اشاره کرد و گفت: اصفهان مجموعه ای از شهرها است که از یک سامانه آب می‌گیرد و حدود 3میلیون و 400هزار نفر جمعیت دارد که در سال گذشته میزان کل مصرف آب در این شهر 263 میلیون متر مکعب بوده که امسال به 344 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

محمودی از بندرعباس به عنوان دیگر شهر کم آب کشور یاد کرد و گفت: این شهر نیز 710 هزار نفر جمعیت دارد که کل مصرف آب آن در سال گذشته 61 میلیون متر مکعب بوده و در سال جاری پیش‌بینی می‌شود که 75 میلیون متر مکعب آب نیاز داشته باشد.

وی به کلان شهر تهران به عنوان دیگر شهر بحرانی در تامین منابع آبی اشاره کرد و گفت: براساس اعلام مرکز آمار کلان شهر تهران 8 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت دارد و طبق آمارهای غیررسمی جمعیت این شهر 10 میلیون نفر است و میزان مصرف آب این شهر در سال 92، 1022 میلیون متر مکعب بوده و پیش‌بینی می‌شود که 1035 میلیون متر مکعب آب نیاز داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: منحنی مصرف آب شهر تهران به رفتار مصرفی مشخص رسیده که اگر در جهت مثبت ادامه پیدا کند کمبود آب به خوبی قابل مدیریت خواهدبود.

محمودی تصریح کرد: در مجموع آب شهر تهران از دو سامانه شرق و غرب تامین می‌شود که در سامانه غرب مصرف آب قابل مدیریت است اما در سامانه شرق با مشکل جدی مواجه هستیم به طوری که در سدهای لتیان و لار حجم آب بسیار پایین است البته ما از سد لار به سد لتیان پمپاژ آب انجام داده‌ایم اما حجم آب به میزان مورد نظر نرسیده است و در مورد سد ماملو نیز که تا تیر ماه به مدار می‌آید منتظر نهایی شدن تصفیه خانه شماره 7 هستیم.

قائم مقام وزیر نیرو ادامه داد: در مجموع امکان انتقال آب از غرب به شرق نیز میسر نیست زیرا رینگ تهران به دلیل کمبود منابع مالی آماده نشده است.

وی درادامه شیراز را نیز ازجمله شهرهای کم‌آب کشور اعلام کرد و گفت: این شهر 2 میلیون نفر جمعیت دارد که در سال 92، 120.5 میلیون متر مکعب مصرف آب داشته که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 146.6 آب نیاز داشته باشد.

وی همچنین به قزوین با جمعیت 417 هزار نفری به عنوان دیگر شهر بحرانی به لحاظ تامین منابع آبی اشاره کرد و گفت: میزان مصرف آب این شهر درسال گذشته 28 میلیون متر مکعب بوده پیش‌بینی می‌شود در سال جاری 38 میلیون متر مکعب آب نیاز داشته باشد.

محمودی قم را نیز شهر کم آب کشور برشمرد و گفت: این شهر با یک میلیون نفر جمعیت سال گذشته 106 میلیون متر مکعب آب مصرف کرده که امسال میزان نیاز آب در این شهر به 112 میلیون متر مکعب خواهد رسید.

وی همچنین به کرج با جمعیت 1.6 میلیون نفری اشاره کرد و گفت: این شهر 13 میلیون متر مکعب در سال 92 آب مصرف کرده که و در سال جاری به 14 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

وی مصرف آب کرمان رابا جمعیت 560 هزار نفر 48 میلیون متر مکعب اعلام کردو گفت: در سال جاری این شهر به 58 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

قائم مقام وزیر نیرو به شهر مشهد به عنوان دیگر شهر بحرانی در تامین منابع آبی اشاره کرد و گفت: این شهر نزدیک به سه میلیون نفر جمعیت دارد که در سال جمعیت زائران این شهر به 25 میلیون نفر هم می رسد که میزان مصرف آب این شهر در سال گذشته 168.8 میلیون متر مکعب بوده و پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری به 237.6 میلیون مترمکعب آب نیاز داشته باشد.

وی همچنین همدان را دیگر شهر بحرانی اعلام کرد و گفت: این شهر با 700هزار نفر جمعیت در سال گذشته 49 میلیون متر مکعب آب مصرف کرده و در سال جاری 52میلیون مترمکعب آب لازم دارد.

وی یزد را نیز شهر بحرانی به لحاظ تامین منابع آبی عنوان کرد و گفت: این شهر 550هزار نفر جمعیت دارد که در سال گذشته 53 میلیون متر مکعب آب مصرف کرده و پیش‌بینی می‌شود که امسال این میزان به 56 میلیون متر مکعب افزایش یابد.

محمودی با بیان اینکه ما برای 12 کلان شهر کم آب کشور 2میلیارد و 360میلیون متر مکعب آب نیاز داریم؛ گفت: وزارت نیرو از اردیبهشت ماه در آماده باش کامل به سر می‌برد و اقداماتی همچون تعمییرات نگهداری و بهسازی را از بهمن و اسفند آغاز کرده است و تامین آب درحال اتمام است و بخشی نیز در مهر وآبان پایان می‌پذیرد.

وی با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی به مردم در زمینه شیوه درست مصرف آب مهمترین اقدام در زمینه مدیریت مصرف آب است تصریح کرد: اگر مردم درست مصرف نکنند باید با ابزار های حقوقی و قانونی از هشدار و اخطار تا عکس‌العمل به نفع دیگر شهروندان انجام خواهیم داد البته امیدواریم که هیچگاه قطع انشعابی آب نداشته باشیم ومردم با توصیه های این وزارت خانه در زمینه درست مصرف کردن مشکلات را حل کنند.

قائم مقام وزیر نیرو خاطر نشان کرد: باتوجه به مجموع بررسی ها گزینه جیره بندی در دستور کار وزارت خانه نیست چون برنامه ریزی شده که به جیره بندی مبادرت نورزیم البته ممکن است در بعضی مواقع در ساعاتی که مصرف آب کمتر است با اعلام قبلی افت فشار آب اعمال شود اما در فاز فعلی افت فشار و جیره بندی در دستور کار قرار ندارد.

وی در ادامه در خصوص انتقال آب خزر به دشت سمنان گفت: کارهای مطالعاتی این اقدام در گذشته انجام شده و هماهنگی‌ها با محیط زیست انجام شده و وزارت نیرو نیز دقت دارد که این گونه طرح‌ها در صورتی که به محیط زیست ضربه بزند ادامه پیدا نکند.

محمودی درخصوص اعتبارات اختصاص یافته به طرح‌های تامین و بهبود شبکه آبی کشور در 12 استان بحرانی یاده شده گفت: مجموعه اعتبارات لازم 640 میلیارد تومان است که 10درصد از منابع داخل شرکت ها و 90درصد از منابع عمومی تامین می‌شود.

وی در خصوص اینکه  آیا پروژه‌های سدسازی در كشور با توجه به اظهارات وزیر مبنی بر اینكه در سدسازی افراط كرده و برای آبی كه وجود نداشته سد ساخته‌ایم ادامه خواهد یافت، اظهار داشت: در این دوره وزارت نیرو ودر برنامه وزیر رویکرد به سمت ایجاد ظرفیتهای غیرسازه‌ای است و ظرفیت سازه‌ای در دستور کار وزارتخانه نیست.

وی ادامه داد: باید به سمتی برویم که در شیوه مصرف، بهره‌وری و اقتصادی کردن آب پیش برویم و وزارت نیرو به سمت سدسازی حرکت نکند.

محمودی خاطرنشان كرد: البته اگر عدم تكمیل سدی اثرات منفی داشته باشد باید حلقه تكمیلی داشته باشیم اما بیشتر باید به سمتی برویم كه شبكه آبیاری و زهكشی را آماده كنیم.

وی تاكید كرد: دراین دوره نیاز به زهکشی و تاسیسات آبیاری کشاورزی در اولویت قرار دارد لذا سدهایی که کمتر از 10درصد پیشرفت کار داشته‌اند با توجه به اینکه منابع مالی محدود است در اولویت قرار ندارند و منابع را به سمت زهکشی سوق خواهیم داد.