به گزارش سرویس سلامت برنا، دکتر محمود سروش در کارگاه کشوری مراقبت از آنفلوانزا و کنترل و پیشگیری عفونت های تنفسی حاد واگیر، نوپدید و بازپدید که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برگزار شد، افزود: کاهش درصد مبتلایان به بیماریهای واگیر به منزله ریشه کنی آن‌ها نیست ما به عنوان سربازان عرصه مقابله با این بیماری‌ها همواره باید آماده باشیم و به دستورالعمل هایی که از سوی وزارت بهداشت صادر می شود توجه و برنامه‌های مراقبتی را دقیق اجرا کنیم.

وی از بیماری‌های واگیر به عنوان مهمترین معضلات حوزه سلامت یاد کرد و افزود: دستور العمل‌ها و برنامه های جامعی در زمینه کنترل و مراقبت این بیماری‌ها توسط وزارت بهداشت و در مان تدوین شده است.

سروش  گفت: امسال مکاتبات زیادی با واحد های متعدد بهداشتی انجام شده است ما از تمامی همکاران این عرصه خواستاریم تا نسبت به مطالعه مکاتبات و بخش نامه ها کوتاهی نکنند و این مطالب را به واحدها و بخش های مختلف بیمارستان ارائه دهند تا از وقوع آسیب به پرسنل بیمارستان ها جلو گیری شود.

مدیر برنامه آنفولانزا و مراقبت بهداشتی مرزی کشور با تاکید بر اینکه باید فضاهای امن تنفسی در بیمارستان‌ها راه‌اندازی شود، گفت: فضای تنفسی در سطح بیمارستان‌ها ناکافی است و افزایش اتاق ایزوله تنفسی باید افزایش یابد.

سروش هدف از اجرای این همایش کشوری را انتقال پیام رعایت اصول حفاظت فردی و کنترل عفونت بیان کرد و اظهار کرد: تمامی افرادی که درپایگاه های بهداشتی و بخش هایی که در بیماری‌های انسانی از جمله مدیران گروه تخصصی مبارزه با بیماری ها، نیروهای آموزش دهنده به دانشجویان، بخش‌های عفونی، بخش های ایزوله تنفسی با فشار منفی و محل‌های نگهداری معلولان و جانبازان، زندان و فضاهای بسته مشمول ارائه خدمات هستند، باید برای جلوگیری از انتقال بیماری اصول حفاظت فردی را رعایت کنند.