معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در مراسم رونمایی از مجوزهای مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و تحکیم خانواده گفت:« در کشور ما بحران خانواده جدی است و این بحران به 7 مرحله تقسیم می‌شود که از پیش از ازدواج تا پس از طلاق دیده می‌شود. »

به گزارش سرویس جوان و جامعه برنا، دکتر محمود گلزاری پیش از رونمایی از مجوزهای مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و تحکیم خانواده در هتل المپیک، گفت: «حدود 11 میلیون جوان مجرد در سن ازدواج داریم اما آنان به دلایل مختلفی تاکنون ازدواج نکرده‌اند. برخی از آنها انگیزه این کار را ندارند و 40 درصد از آنان هم به علت مشکلات معیشتی تن به ازدواج نمی‌دهند. »

وی دومین بحران و مشکل جدی جوانان را همسریابی ذکر و اظهار کرد: «این مشکل به ویژه در دختران بیشتر دیده می‌شود و موجب می‌شود که سن آنان افزایش یابد و از تجرد ناخواسته به تجرد قطعی برسند. البته در کشورهایی مانند لبنان و کویت نیز این وضعیت دیده می شود ولی مشکل ما در این زمینه جدی است. »

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: «به علت مشکل همسریابی، 350 سایت همسریابی غیرقانونی و ده‌ها موسسه غیرعلمی فعالیت می‌کنند. علاوه بر آن رمال‌ها و جادوگرها نیز وارد حوزه بخت‌گشایی شده‌اند. البته پلیس در مقابله با آنها کار زیادی نمی‌تواند انجام دهد، بنابراین جلساتی را با پلیس برگزار کرده‌ایم. »

گلزاری در ادامه به ذکر آمارهایی در زمینه طلاق پرداخت و گفت: «22 درصد از ازدواج در کمتر از 5 سال به طلاق می‌انجامند. 35 درصد از ازدواج‌ها در شهر تهران منجر به طلاق می‌شود که این آمار در شمال پایتخت 50 تا 60 درصد است. یک سوم ازدواج‌ها نیز در استان البرز به جدایی می‌انجامد. همچنین رتبه طلاق در استان‌های یزد و چهارمحال و بختیاری یک و نیم برابر سال‌های قبل است.با وجود چنین شرایطی هنوز یک کتاب درست و حسابی درباره طلاق و پیامدهای آن نداریم. »

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه خانواده‌ها یا آشفته یا بالنده و یا گسسته هستند، گفت:« 20 درصد از خانواده‌های کشور گسسته هستند، از سوی دیگر نیز میزان اضطراب و افسردگی در بین افراد متاهل بیش از مجردهاست.

گلزاری بحران سوم و چهارم را عدم مشاوره قبل از ازدواج و آموزش پس از ازدواج دانست و افزود: در برخی موارد شاهد هستیم که در زمینه آموزش جنسی از روش‌های غیرعلمی در برخی کلینیک‌ها استفاده می‌شود و این روش‌ها صحیح نیست. »

وی افزود:« نبودن مشاوره‌های پس از ازدواج و فرآیند طلاق بحران پنجم و ششم را تشکیل می‌دهند. متاسفانه قوانین دست و پاگیری در حوزه طلاق داریم به عنوان مثال یک فردی که دچار اختلالات جدی روانی است طی شش سال اخیر نتوانسته از همسر خود جدا شود، از سوی دیگر در شهریار طی دو ماه 150 طلاق توافقی ثبت شده است.»

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود:« برای مدیریت مطلقه‌ها باید تلاش کنیم که افراد تا حد امکان پس از طلاق به سوی همسر خود بازگردند و توصیه می‌شود که مطلقه‌ها پس از سال اول جدایی با کسی ارتباط دوستی برقرار نکرده و یا ازدواج نکنند. »

گلزاری با بیان اینکه لازم است در تمام بحران‌های خانواده روانشناسان با تجربه و بومی دخالت کنند، افزود:« در حوزه مشاوره پیش از ازدواج با دو گروه مواجه هستیم. برخی از آنها از نظر علمی و تخصصی بی‌صلاحیت هستند و بعضی دیگر فاقد مجوز محسوب می‌شوند. بنابراین لازم است بین روانشناسان هماهنگی وجود داشته باشد.»

وی تاکید کرد: «درجلساتی با50 نفر از روحانیون و روانشناسان به پیش‌نویس اولیه پروتکل مشاوره پیش از ازدواج رسیدیم و قرار است سایتی را طراحی کنیم که روانشناسان با دریافت شناسه کاربری به آن مراجعه کنند و همه این اقدامات زیر نظر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره انجام می‌شود. »

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به تشکیل کارگروه آسیب‌های اجتماعی در نهاد مقام معظم رهبری، گفت: « مهر تا اسفندماه سال 92، 25 جلسه در دفتر مقام معظم رهبری در زمینه آسیب‌های اجتماعی برگزار شد که در جلسه اول وزیران و مسئولان نظام شرکت کردند و در جلسات بعدی مسئولان دیگری مانند معاونان وزیر حضور داشتند که در این جلسات مسائل اجتماعی با آمار و ارقام بیان شد. »

گلزاری افزود: «مسئولان ارشد نظام در مواجهه با آمار بیان شده یا تعجب یا اظهار ناامیدی می‌کردند و برخی افرادی که تازه‌کارتر بودند، گمان می‌کردند که جامعه در حال فروپاشی است. این جلسات تشکیل شد تا در صورت نیاز شورای عالی در زمینه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی تشکیل شود و جمع‌بندی نظرات اعلام شده به مقام معظم رهبری داده شود. »

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پایان گفت: «لازم است مکانیزم‌های انحرافات اجتماعی را بشناسیم و با تکیه بر علم، محبت و شکیبایی درجهت اصلاح افراد تلاش کنیم. »