معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کمبود بارندگی در استان‌های جنوبی کشور در زمستان امسال را دلیل ایجاد پدیده ریزگردها دانست و گفت: «در این مساله به دنبال مقصر نیستیم، بلکه دنبال مسئول هستیم و این مسئولیت ها بین دستگاه ها تقسیم شده است.»
 
به گزارش گروه جوان و جامعه برنا، معصومه ابتکار با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری که شامگاه شنبه از شبکه دوم سیما پخش شد ، از تهیه بسته اجرایی کامل دولت برای مقابله با پدیده ریزگردها در استان خوزستان به ویژه شهر اهواز خبر داد و گفت:« این بسته در جلسه امروز هیات دولت بررسی و نهایی می شود.»
 
وی گفت:‌ «سازمان محیط زیست وظیفه هماهنگی و همگرایی و هم افزایی دستگاههای مختلف درفرایند تقسیم کار مقابله با پدیده های زیست محیطی از جمله ریزگردها را دارد و سازمان هواشناسی باید به موقع اطلاع رسانی کند و سازمان جنگل ها در طرح های بیابان زدایی جدی تر باشد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی هم تخصیص ها را به موقع انجام دهد.»
 
ابتکار ادامه داد: «10 سال است که کشور ما با موضوع گرد و غبار و ریزگردها مواجه است و منشا آن از شمال آفریقا آغاز شده و تا شرق ایران و آسیای شرقی امده است. در داخل کشور و در سطح منطقه نیز ریز گردها منشاء دارد و این پدیده به دلیل گرم شدن زمین و کاهش بارندگی شکل می گیرد.» رییس سازمان حفاظت محیط زیست به کمبود بارندگی در خوزستان اشاره کرد و توضیح داد: «کم شدن بارندگی موجب خشکی خاک منطقه شده و باد، خاک را در هوا پخش کرده و این امر موجب مشکلات تنفسی برای مردم می شود.»
 
ابتکار اظهار کرد:« ابعاد این موضوع فرا ملی و فرامنطقه ای است و در خوزستان بیش از هزار و 500 هکتار اراضی رها شده وجود دارد که نیازمند مدیریت کلان است.» نیازمند همراهی همه نهادها هستیم
 
وی به بیابان زدایی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: «علاوه بر این مهم، وزارت بهداشت هم مسئولیت بخش درمانی و بهداشت را دارد و برای رفع این شرایط نیازمند همراهی همه نهادها هستیم. »
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای طرح های مختلفی برای مبارزه با زیرگردها از سوی دولت خبر داد و افزود:« برای استان های مختلف برنامه های اجرایی آماده کرده و همچنین برای جلوگیری از ورود آب به تالاب هورالعظیم با وزارت نفت صحبت هایی کرده ایم.» برنامه ها در خوزستان بزودی اجرا می شود
 
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نصب دستگاه های سنجش گرد و غبارهای کوچک تر از دو و نیم میکرون در استان خوزستان گفت:« از زمانی که این پدیده اوج گرفت اولین گزارش را در دولت دادم و دولت تصمیم گرفت یک کارگروه ویژه مشخص کند و قرار شد برنامه بلند مدت خود را ارائه دهند و بعد از آن ما مشخصاً اعتبارات را تنظیم کنیم. »

ابتکار با اشاره به جلسه خود در سازمان مدیریت و برنامه ریزی اظهار امیدواری کرد، نتیجه این جلسه در هیات دولت مشخص و در روز های آتی در استان خوزستان برنامه های مورد نظرمان به مرحله اجرا می رسد.

تفاهم نامه با وزارت بهداشت وی با اشاره به تفاهم نامه سازمان محیط زیست با وزارت بهداشت گفت: «سازمان محیط زیست وظیفه هماهنگی نظارت و پایش مسائل زیست محیطی را بر عهده دارد و امیدواریم با همراهی مردم عزیز خوزستان به ویژه شهر اهواز به زودی فرایند کنترل و مقابله با پدیده گرد و غبار آغاز شود که این هفته تلاش می کنیم با حضور در شهر اهواز این برنامه را با مسئولان ملی و محلی بررسی کنیم و فرایند اجرایی این بسته اجرایی دولت کلید خواهد خورد.»
 
ابتکار گفت: «هر دو دستگاه ها بر اساس این توافق در حوزه هایی مانند مدیریت کیفیت آب و هوا، پسماندهای بیمارستانی و مقابله با امواج مسوولیت های خود را انجام داده و با یکدیگر همکاری می کنند. »

معاون رییس جمهور با اشاره به سفر وزیر بهداشت به خوزستان یادآور شد: «وزیر بهداشت در این سفر در جریان درمان بیماران قرار گرفت و از تالاب هورالعظیم بازدید کرد. »
 
ابتکار با بیان این که ما باید برای مقابله با پدیده ریزگردها در خوزستان به صورت کاملاً علمی برخورد کنیم، گفت:« در جلسه ای که با نماینده ارگان ها داشتیم مقرر شد که دانشگاه های استان نشستی را برای جلب نظرات کارشناسان و متخصصان جهت اجرای موثرترین روش ها برای مقابله با پدیده ریزگردها داشته باشند. »

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت:‌» خشک شدن تالاب ها از جمله تالاب هورالعظیم هم در این پدیده موثر است که اقداماتی را برای جریان آب به این تالاب انجام داده ایم و سازمان حفاظت محیط زیست با طرح های انتقال فرامنطقه ای آب به جز برای تامین نیاز شرب موافقت نمی کند و دولت هم با تشکیل شورای عالی آب بر وضعیت آب و منابع آن تاکید دارد.»
 
ابتکار افزود:‌»کشاورزی ما باید اصلاح شود و بهره وری آب را افزایش دهیم که با تغییر الگوی کشت امکان پذیر است و دانشگاه های استان خوزستان هم تلاش های علمی جدی را در این زمینه آغاز کرده اند.» 

وی با بیان این که منابع آب در خوزستان بسیار محدود است، افزود: «مصارف مجاز و غیر مجاز زیادی از رودخانه کارون انجام شده که این مهم نیز اثرگذار بوده است. »

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با حمایت دولت از اصلاح الگوی کشت و اصلاح الگوی آبیاری افزود: «سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر به جز استفاده های شربی موافقت نمی کند و در سالیان گذشته این کار بدون ارزیابی زیست محیطی انجام می شد اما دولت یازدهم تحت هیچ شرایطی اجازه از بین رفتن حق آبه تالاب ها و رودخانه ها را نمی دهد. »
 
ابتکار با اشاره به روش هایی همچون آبیاری تحت فشار و کشت های گلخانه ای اظهار امیدواری کرد که نتایج خوبی از طریق این روش ها حاصل شود.
 
وی درباره تدوین تفاهم نامه های اجرایی با عراق اظهار کرد: «مقدمات کامل طرح های مقابله با گرد و غبار در عراق انجام شده اما بنا به دلایل مختلف از جمله تغییر دولت و برخی مسائل دیگر این برنامه ها معطل مانده است. » رییس سازمان حفاظت محیط زیست به شناسایی منابع گرد و غبار در عراق اشاره کرد

و گفت: «این پدیده در مرز عراق – اردن، عراق – سوریه و قاهره قابل مشاهده است. » سازمان منطقه ای مقابله باریزگرد ابتکار از تلاش برای شکل گری سازمانی منطقه ای به منظور طرح های مقابله با ریزگردها در منطقه غرب آسیا خبر داد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که امیدواریم در استان خوزستان به همراه گروهی از مسوولان بتوانیم اراده جدی را برای اجرایی شدن برنامه ها داشته باشیم، گفت:« دولت در این رابطه اراده جدی را از خود در نظر گرفته است. »
 
ابتکار با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی مردم از اوضاع پدیده زیرگردها اظهار امیدواری کرد:« با تجهیزاتی که برای سازمان هواشناسی در نظر گرفته شده امکان پیش آگهی های لازم برای مردم فراهم شود. »
 
وی توضیج داد: «امکانات حمل و نقل عمومی در شهرهای درگیر پدیده گرد و غبار باید افزایش یافته و فضاهای عمومی و شهری همچون مدارس و بیمارستان ها ایمن شود و امیدوارم بتوانیم با برخی اقدامات آثار منفی این پدیده را در زندگی مردم به خصوص مردم خوزستان کاهش دهیم و امیدواریم با همگرایی کامل همه دستگاه های مسئول و همراهی مردم شهر اهواز فرایند کنترل و کاهش و درمان این مشکل به خوبی طی شود.»

معاون رییس جمهور اظهارداشت:« برنامه های کوتاه مدت برای این منطقه شامل کمک های درمانی و تامین تجهیزات بهداشتی و همچنین آموزش و اطلاع رسانی به موقع است و در میان مدت باید برای کنترل کانونها و منشاء ‌ریزگردها در داخل کشور اقدام و در بلند مدت هم به دنبال اجرای برنامه های مشترک با کشورهای همسایه و کانون های خیزش گرد و غبار را اجرا کنیم.»

وی گفت:« پدیده ریزگردها سالهاست که بخشی از کشور را رنج می دهد و در استان سیستان و بلوچستان هم به تواتر دیده میشود و گاهی تا 23 استان را تحت تاثیر قرار داده است.» ابتکار افزود:« منشا اصلی این پدیده جریان های گرد وغباری است که از شمال غربی آفریقا به این منطقه وارد می شود و تغییر اقلیم، افزایش دما،کاهش بارندگی و برخی طرح های عمرانی و توسعه ای کم توجه به اصول زیست محیطی در این پدیده موثر است.» همه مسایل از دست ما خارج شد

عبد الحسن مقتدایی استاندار خوزستان نیز در این برنامه در ارتباطی تلفنی افزود: «امروز شرایط هوا بهتر بوده و فرصتی است تا به برطرف کردن امور بپردازیم و منتظر حضور خانم ابتکار در خوزستان با توجه به پیگری های هیات دولت هستیم. » وی درباره کنترل ریزگردها اظهار کرد:« بحث ما کنترل نیست چون دراین شرایط همه مسائل از دست ما خارج شده و بحث ما امداد و نجات و فعال شدن شبکه آمبولانس و نقل و انتقال و اطلاع رسانی به مردم است. »
 
استاندار خوزستان یکی از اقدامات صورت گرفته در این ایام را عدم دریافت هزینه از شهروندان خوزستان در صورت مراجعه به اورژانس ها عنوان و تاکید کرد:« امسال در خوزستان با کاهش 45 درصدی نزولات مواجه شدیم و تلفیق این ها، این وضع را به وجود آورده است. »

عوامل و پیامد ریزگرد ناصر سودانی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی نیز به پیچیدگی های خاص پدیده گرد و غبار اشاره کرد و یادآور شد:« باید فارغ از یافتن مقصر در موضوع زیرگردها، با این پدیده مقابله کنیم. »
 
وی ادامه داد: «کاهش جریان روان آب‌ها به جلگه نیمه خشک خوزستان ازعوامل درونی در ایجاد پدیده گرد وغبار است » این نماینده مجلس اظهار کرد: «کمبود ریزش باران و همچنین احداث سدهای متعدد روی رودخانه ها از عوامل اصلی کاهش این روان آب ها است. »

سودانی ادامه داد:«پدیده ریزگردها در خوزستان فراتر از یک بحران بلکه یک فاجعه است؛ فرار مغرها و خدشه وارد شدن به سلامت مردم از جمله پیامدهای این ریزگردها است علاوه بر این پدیده مزبور اکو سیستم را نیز بر هم ریخته است.» وی افزود:« فوری ترین اقدام برای مقابله با این پدیده مرطوب کردن زمین های خشک با ایستگاه های پمپاژ آب است.»
 
نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در خصوص دیگر راهکارها برای مقابله با ریزگردهای خوزستان تصریح کرد: «کاشت نهال یکی از بهترین کارهایی است که می توان انجام داد و در همین راستا 5 هزار نیروی بسیجی این آمادگی را دارند که کاشت نهال را انجام دهند.»

سودانی گفت:« کاشت نهال منجر به تلطیف هوا، ایجاد فرصت های شغلی و نیز کنترل ریزگردها می شود؛ کاشت نهال مهم تر از مالچ پاشی است چرا که مالچ پاشی کار مناسبی تلقی نمی شود. » به گفته وی، اگر جلوی این گرد و غبارها گرفته نشود در آینده نیز باید شاهد این پدیده در سطح استان باشیم. 

علی خلدبرین کارشناس محیط زیست ینز در ارتباط تلفنی با این برنامه افزود: «کشورمان در کمربند خشک جهان قرار دارد بنابراین از ویژگی های کشور ما این است که با پدیده خشکسالی مواجه است. »

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی های کشورمان وجود اکو سیستم حساس است، اظهار کرد:« در محیط خشک امکان بازسازی وجود ندارد. » خلدبرین با اشاره به این که پدیده خشک سالی به خودی خود عمق فاجعه را بیشتر می کند، افزود: «نمایندگان مجلس خوزستان، استاندار و سایر مسوولان به تمامی ریزه کاری ها آشنا هستند اما راه درازی را در پیش داریم. »
 
وی با بیان این که 12 استان کشور با مشکل ریزگردها مواجه هستند، ادامه داد: «باید بر اساس برنامه هماهنگ فرا ملی با کشورهایی که با این پدیده مواجه هستند ارتباط برقرار کنیم و سازمان محیط زیست کارهای خوبی را انجام داده است.»