دکتر هاشمی گفت:« با اعتقادی كه به حرفه پرستاری دارم، پیگیری مسایل پرستاری را با جدیت در دستور كار قرار داده ام.»

به گزارش گروه جوان و جامعه برنا، متن کامل پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز پرستار به شرح زیر است:

تلاش توام با عشق برای كاهش آلام بیماران

زیستن در كرانه‌های درد و رنج، بیدار خوابی‌ برای روشن نگاه داشتن نور حیات، رفت و آمد مدام در نقطه آغاز و پایان و تولد و مرگ، داستان زندگی روزمره پرستاران است، آن‌گونه كه شكوه عشق و فداكاری پیام آور كربلا آن را به اوج شایسته‌اش رساند. هم آنان كه حتی اگر منشور حقوق بیمار نبود، مونس و همدم ناله‌ای كوتاه و حزن‌آور تا فریادهایی دلخراش بوده و هستند تا جامعه بداند نگهبانان سلامت، در سخت‌ترین شرایط بیمار، امید به زندگی در نگاه گرم و دستان شفابخش آنان لانه كرده است؛ و آنان به صفت حیات‌بخشی شهره‌اند.

در چنین روزی گرامی که روز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار نامش گذاشته اند، فرصت را مغتنم می شمارم تا با همکاران پرستارم، چند جمله ای سخن بگویم.
عدالت اقتضاء دارد تبریك و تهنیت به پرستارانی كه الگوی عشق و پرستش‌ خودرا درعمل، حضرت زینب كبرا(س) قرار داده‌اند، نه در چارچوب بزرگداشتی از این دست یعنی سالی یك‌بار كه به‌جا و ضروری است، بلكه به عنوان یک الزام، زحمت و تلاش آنان باید در همه 365 روز سال در برنامه توسعه كشور به‌ثمر بنشیند تا روز پرستار و نقش خستگی ناپذیر آنان كه امسال مصادف با ورود به یكصدمین سال دانشگاهی شدن پرستاری نیز هست، در عبور از دشواری‌های طاقت فرسای طرح هدفمندی یارانه ها، به‌درستی تبیین و دیده شود.

هیچ مسئول منصفی منکر آن نیست که از نظر استانداردهای پرستاری پرسنل فداکار پرستار، نصف نیاز کشور هستند و وظایف نصف دیگر نیز بردوش آنان سنگینی می کند. چه بسا اگر تحریم‌های كمرشكن نبود، برنامه ریزی برای رفاه حال قشر پرستار مانند دیگر اقشار مردم، تا این اندازه دشوار نمی شد.

از این رو در جهت رفع تنگناهای ملی بود كه سیاست های كلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ابلاغ شد و اهداف بلند دولت تدبیر و امید، و برنامه‌های آن در تحقق چنین سمت‌وسویی سامان یافت به نحوی كه حوزه سلامت را به اولویت نخست كشور تبدیل كرد تا پاسخ‌گوی مطالبات استراتژیك مردم در كاهش هزینه‌های درمان باشد و چشم‌انداز آینده كشور را در حوزه سلامت برای رفاه مردم، و رفاه پرسنل به‌ویژه رفاه پرستاران، قابل تحمل و توام با امید و بهروزی روزافزون سازد.

با این همه شما به عنوان بخش مهمی از جامعه سلامت کشور، دارای وزن و نقش برجسته بوده و هستید که بارها روایت‌ نجات جان بیماران را از زبان پزشكان در باره تلاش پرستاران، و یا از سوی همراهان بیمار شنیده‌ام. از این رو خود را موظف می‌بینیم تا دغدغه‌های مبتنی بر امنیت شغلی و نظام پرداخت عادلانه از جمله طرح پرداخت مبتنی برعملكرد را به‌عنوان روشی برای اجرای تعرفه‌های پرستاری به صورت بسته‌های خدمتی در بالین ادامه دهیم. علاوه براین نحوه باز توزیع درآمد بیمارستان‌ها را ابلاغ كردم تا با اجرای آزمایشی آن ظرف دو سه ماه، ایرادات و اشكالات شناسایی و برطرف شود.
به‌خوبی آگاهم رسیدگی به سلامت بیماران در حكمرانی خوب قابلیت تجلی و ظهور دارد. حكمرانی‌ای كه حق كاركنان را براساس سطح عملكرد و مشقات آن پرداخت می‌كند تا تبعیض و شكاف عمیق منجر به نارضایتی نشود. براین اساس بود كه در نخستین گام، با اعتقادی كه به حرفه پرستاری دارم، معاونت پرستاری را ابقاء و در 8 محور تاكید كردم مسایل پرستاری با جدیت در دستور كار قرار گیرد. حكمرانی خوب زمانی می تواند پاسخگوی شهروندان در حوزه سلامت باشد، كه نیروی انسانی در انجام وظایفش دارای انگیزه كافی باشد.

در بازرسی‌های رسمی و غیررسمی، روزانه و شبانه، و گاه نیمه های شب از بیمارستان‌ها، همواره استراحت توام با آرامش بیماران را در آیینه چهره مصمم كاركنان و پرستاران پرتلاش آن جست و جو کرده ام. نگاه پرمهر پرستار به بیمار بیانگر تلاش توام با عشق به كاهش آلام آدمیان است.

از منظر روان‌شناسی پرستار از دو حوزه وجودی با بیمار سروكار دارد: ابتدا از بعد تخصصی و كارآمدی كه دستورات پزشكی و علم نگهداری بیمار را به‌كار می‌گیرد و دیگری روح سرشار از ایمانی كه پرستاری از بیمار در آن موج می‌زند و زینب وار عصای دست بیمار برای بازگشت به‌زندگی می‌شود. و اگر بیمار دیر مراجعه نکرده باشد، اغلب با پرستاری خوب است که نیرومندتر از گذشته شده به صحنه زندگی بازمی گردد؛ و این یعنی بازگشت نیرومند از کرانه مرگ به کرانه زندگی.

باچنین بینشی است که دفتر وزارتی و معاونت‌ها همه موظف‌اند باتعاملات سازنده، موثر و به موقع، هر مشكلی را با بررسی كارشناسی در برنامه از سر راه این قشر بردارند. اگر چه، می‌دانیم بر دوش گرفتن رسالت خطیر تحقق ترویج همه‌جانبه و پایدار توسعه سلامت در جامعه، بدون اشتباه نمی‌تواند باشد. از این رو چشم امید داریم همكاران پرتلاش‌مان، پرستاران عزیز با نقد علمی برنامه‌ها و عملكردها، ما را همراهی کنند كه در این راه همواره خود را محتاج مردم و پرسنل خدوم و پرتلاش می‌دانیم.

امیدوارم برای تبریك و تهنیت روز پرستار، یعنی روز شما همكاران گرامی، بازنمایی مسئولیت سخت و دشوار پرستاری را به‌درستی تصویر كرده باشم و كماكان با یاری، همدلی، و همراهی یكدیگر راه سختی كه درپیش گرفته‌ایم مصمم و پرتوان بپوییم. مجددا این روز باشکوه یعنی ولادت پیام آور نهضت حسینی حضرت زینب کبرا، و روز پرستار را به همکارانم؛ پرستاران، در اقصی نقاط کشور تبریک و تهنیت عرض می کنم.