هوشنگ ضیائی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا با بیان این مطلب اظهار داشت: تاکنون نتیجه آزمایشات صورت گرفته بر روی حیوانات باغ وحش و ببر روسی اعلام نشده است، اما با توجه به بروز علائم ظاهری مانند آبریزش بینی و لکه های خون در پوست، به طور قطع می توان گفت که مشمشه علت اصلی مرگ این ببر است.

مشاور معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: این بیماری به وسیله خوراندن گوشت الاغ به حیوانات این باغ وحش به وجود آمده است و حالت خوش بینانه این است که ببر ماده روسی از این گوشت تناول نکرده باشد.

این کارشناس حیات وحش در ادامه درباره تأخیر در اعلام نتایج آزمایش نیز گفت: از علائمی که در حیوانات این باغ وحش ظاهر شد مانند مرگ شیرها و ببر نر روسی تشخیص داده شد این بیماری مشمشه است، از این رو تیم جدیدی از دام پزشکان و متخصصان این امر برای آزمایشات تخصصی و ویژه انتخاب شده اند، اما به دلیل مهم بودن این امر تاکنون نتایج این بررسی ها به صورت نهایی اعلام نشده است.

ضیائی با اشاره به خطرناک بودن این بیماری برای انسان و حیوان تصریح کرد: هنوز درباره معدوم شدن حیوانات باغ وحش ارم تصمیمی گرفته نشده است و تا اواسط امروز نتیجه نهایی در این رابطه اعلام می شود.