به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، غلامعلی حدادعادل در مراسم «مهندسی نام گزینی» اظهار داشت: برای شناخت فرهنگ جامعه باید به سراغ مواردی رفت که افراد در آن آزادانه تصمیم می گیرند، نام گذاری فرزندان نیز از جمله این موارد است. 

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد:هیچ کشوری را نمی شناسیم که والدین را مجبور کنند بر خلاف میل خود اسامی فرزندانشان را انتخاب کنند.

حداد عادل خاطر نشان کرد:هر کس که دارای اولاد می شود نامش را بر حسب سلیقه انتخاب می کند این امر آزادی و به معنای نبودن جبر در جامعه است.
 

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: اگر تصمیمات در هر حوزه ای از روی عقل باشد تاریخ، تبلیغات مصلحت اندیشی ها در ذهن فرد تاثیر گذار خواهد بود، در زمینه انتخاب نام مناسب برای افراد نیز این امر موجب نام گذاری مناسب نوزادی خواهد شد.

وی گفت: نام گذاری به وسعت ملت و در عرصه تاریخ یک جامعه بررسی می شود که معرفی از فرهنگ افراد در آن اجتماع است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تحقیقات انجام شده در آمریکا خاطر نشان کرد: پژوهش ها نشان می دهد افرادی که به آمریکا مهاجرت کرده اند لباس، غذا و حتی نام خود را براساس کشوری که در آن زندگی می کنند تعیین کرده اند.

حدادعادل تصریح کرد: با مراجعه به کتاب‌ها و اسناد صدر اسلام مشخص شد که پس از پذیرفتن دین اسلام از سوی ایرانیان، اسامی اسلامی در کشور رواج یافته است، به طوری که این نام ها را در مشاهیر ایرانی نیز مشاهده می کنیم.

وی افزود: پس از حمله مغول به ایران اسامی چنگیز و هولاکو از میان اسم های ایرانیان کاسته شد و مردم بیشتر به نام های اصیل و اسلامی روی آوردند.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اسامی دوران پیش از انقلاب بیان کرد: پیش از انقلاب اسلامی شاهد ترویج فرهنگ ایرانی قبل از اسلام در دوره پهلوی اول بودیم که به صورت مقابله با اسلام نمایان بود.

حداد عادل گفت: ترویج فرهنگ قبل از اسلام در نام گذاری ها نیز دیده می شد. به طوری که در دهه اول و دوم سال 1300 مبنای همه نام گذاری ها شخصیتی محبوب در جامعه بود، اما خوشبختانه با وقوع انقلاب شاهد رواج قابل توجهی از نام گذاری اسلامی در فرهنگ ایرانی هستیم.

وی تصریح کرد: با پیروزی انقلاب در فلسطین چندین فرزند به نام خمینی نام گذاری شده بودند که در ایران اسلامی نیز اسم روح الله مانند شکوفه ای در بهار شکفته شد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اسامی اصحاب پیامبر خاطر نشان کرد: اوایل انقلاب نام هایی مانند ابوذر، میثم و سلمان به صورت قابل توجهی در میان افراد رواج یافت که هم اکنون نیز خوشبختانه به قوت خود باقی است.

حداد عادل گفت: نام زینب از جمله اسامی است که در پس از انقلاب در جامعه ترویج یافت. در 50سال گذشته کمتر فردی را به این نام در جامعه شاهد بودیم.این تحول ناشی از انقلاب اسلامی است که حضرت زینب (س) را به عنوان چهره ای حماسی به مردم معرفی می کند.

وی با بیان اینکه گرایش فرهنگی، اجتماعی و دینی درنام گذاری تاثیرگذار است، اضافه کرد: مردم با گرایش فرهنگی عمومی اسامی فرزندان خود را تطبیق می دهند و کاهش و افزایش نام ها به همین موضوع بستگی دارد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ترویج اسم پروین در جامعه ادامه داد: در تحقیقی که به انجام رسید نام پروین پیش از انتشار اشعار پروین اعتصامی مرسوم نبوده و به دلیل شهرت این بانوی ایرانی اسم پروین در جامعه رواج یافت.

حداد عادل با اشاره به کاهش اسامی غربی در جامعه بیان کرد: خوشبختانه پس از انقلاب گرایش به فرهنگ غربی کاهش یافته و مردم بیشتر به سمت و سوی انتخاب نام ایرانی برای فرزندان خود رفته اند البته باید گفت این امر مقابله با اسلام نیست. در بین روحانیون هم اکنون نیز نام هایی رواج یافته که پیش از این رسم نبوده و این متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی در جامعه است.

وی گفت:در میان آمارها ابوالفضل دارای بیشترین فراوانی از جهت علاقه به نامگذاری از سوی مردم بود که این امر حاکی از تاثیر فرهنگ عاشورا در جامعه است. بنابراین باید توجه داشته باشیم، هرچه در معرفی پیشگامان اسلامی موفق تر عمل کنیم اثر آن را در نام گذاری بیشتر مشاهده می کنیم.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به طرح پیشنهاد مشاوره رایگان برای نام گذاری شرکت ها افزود: پیشنهادی مبنی بر مشاوره به صورت رایگان برای نام گذاری شرکت ها تنظیم شده که نام ها متناسب با شغل آنها انتخاب می شود.

حداد عادل اضافه کرد: به سازمان ثبت احوال نیز پیشنهاد می کنم تا برای نام گذاری فرزندان مرکز مشاوره رایگان اختصاص دهندو مطمئن هستیم که از این امر استقبال می شود.