به گزارش سرویس اجتماعی برنا،محمد ناظمی اردکانی در نخستین همایش ثبت در مهلت قانونی که در سالن کوثر سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد، گفت: سازمان ثبت احوال سه ماموریت مهم، ثبت وقایع چهار گانه حیاتی، صدور اسناد هویتی برای تمام ایرانیان داخل و خارج کشور و تولید و نشر آمار جمعیتی را برعهده دارد.

وی تاکید کرد: ثبت وقایع حیاتی چهارگانه باید در مهلت قانونی انجام گیرد که این مهلت برای ولادت 15 روز و برای فوت 10  روز است.

رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: ثبت وقایع حیاتی باید در کوتاهترین زمان ممکن در پایگاه جمعیتی کشور ثبت شوند و همچنین حفظ و حراست از این داده های آماری بسیار مهم است و باید بهترین بهره برداری را از آنها انجام داد.

وی طرح تامین آتیه مهر امام رضا (ع) را از مکانیزم‌هایی نام برد که به ثبت به موقع ولادت کمک می‌کند.

رییس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: در طرح تامین آتیه مهر امام رضا (ع) مبلغی به عنوان سرمایه اولیه در اختیار هر نوزاد متولد شده قرار می‌گیرد که فرد پس از رسیدن به سن 18 سالگی می‌تواند برای مواردی چون ازدواج، مسکن، تحصیلات و حج از آن بهره برداری کند.

ناظمی اردکانی با اشاره به اینکه آمار لحظه‌ای وقایع حیاتی در سایت سازمان ثبت احوال کشور قرار دارد گفت: آمار ولادت از ابتدای سال 90 تا این لحظه 293 هزار و 486 نفر، آمار فوت 86 هزار و 959 نفر و آمار ازدواج از ابتدای سال جاری تا به امروز 96 هزار و 395 مورد و طلاق 9 هزار و 108 مورد بوده است.


وی افزود: این آمار و اطلاعات جمعیتی باید به طور مستمر ثبت شود چرا که بدون داشتن آمار جمعیتی برنامه ریزی های کشور در سطح خرد و کلان با مشکل مواجه می شود.

رییس سازمان ثبت احوال کشور ، جایگاه سازمان ثبت احوال را یک جایگاه حاکمیتی و زیرساختی دانست و گفت: این سازمان در تمامی عرصه های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی اثرگذار و اثربخش است.

ناظمی اردکانی با بیان این که اسناد هویتی، ایرانی بودن فرد را مسجل می‌کند، خاطر نشان کرد: این سند در قالب شناسنامه و کارت شناسایی ملی به هر ایرانی ارایه می‌شود.

رییس سازمان ثبت احوال کشور یادآور شد، برای انطباق هر چه بهتر سند هویتی، عکس شناسنامه‌ها هر 15 سال باید تعویض شود.