به گزارش سرویس اجتماعی برنا علی اکبر اسدی، رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری دو سارق گردبند قاپ در جنوب تهران خبر داد و گفت : متهمان در ارتکاب جرایمی مانند مصرف و نگهداری موادمخدر ، سرقت لوازم داخل خودرو ، کیف قاپی و سرقت موتورسیکلت سابقه دار می باشند .

17 فروردین ماه سال جاری خانم میانسالی با مراجعه به کلانتری 152 خانی آباد به مأموران گفت: "در خیابان شریعتی منطقه خانی آباد در حال تردد بودم که ناگهان سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت با سرعت زیادی به من نزدیک شده و اقدام به سرقت گردنبند همراه من کرده اند".

پرونده در پایگاه پنجم :

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور دادیار شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران ، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

شناسایی متهمان از طریق دوربین های مداربسته :

با جمع بندی تعدادی دیگر از شکایت های مطرح شده در خصوص گردنبند قاپی تعدادی دیگر از مالباختگان ، که توسط سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا 125 مورد سرقت قرار گرفته بودند ، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که تمامی این سرقت و گردنبندقاپی ها توسط یک گروه از سارقان انجام شده است .

در ادامه تحقیقات و با مراجعه کارآگاهان به برخی از نقاطی که عمده سرقت ها در آن محدوده انجام شده بود کارآگاهان با بهره گیری از اطلاعات به‌دست آمده از مالباختگان در خصوص زمان و نحوه سرقت ، به بازبینی تصاویر برخی از دوربین های مداربسته بانکی و برخی مراکز تجاری پرداخته و سرانجام با استفاده از تصاویر اولیه به‌دست آمده از چهره نگاری و تطابق چهره اولیه متهمان با تصاویر به‌دست آمده از دوربین های مداربسته موفق به شناسایی دقیق چهره متهمان در زمان ارتکاب یکی از سرقت ها شدند .

دستگیری متهم تحت تعقیب پایگاه پنجم :

همزمان با شناسایی تصاویر متهمان ، 15 خرداد ماه سال جاری کارآگاهان پایگاه اطلاع پیدا کردند که یک فقره گردنبندقاپی مشابه دیگر در محدوده نازی آباد – بوستان ولایت انجام شده که طی آن احدی از سارقان که برای سرقت از موتورسیکلت پیاده شده بود ، توسط شهروندان دستگیر و به کلانتری 152 خانی آباد تحویل داده شده است .

با انتقال متهم به هویت "احمد "به پایگاه پنجم و آغاز تحقیقات ، کارآگاهان پایگاه پنجم پلیس آگاهی به محض مشاهده متهم ، وی را به عنوان یکی از سارقان گردنبندقاپ تحت تعقیب پایگاه پنجم که تصاویر آنها از طریق دوربین های مداربسته بدست آمده بود ، مورد شناسایی قرار دادند . اعترافات متهم :

با شناسایی "احمد " به عنوان یکی از متهمان تحت تعقیب پلیس آگاهی و با توجه به تصاویر موجود از صحنه سرقت که متهم را به همراه فرد دیگری در حال ارتکاب سرقت نشان می داد ، "احمد" به ناچار به دهها فقره گردنبند قاپی و با مشارکت یکی از دوستان خود به هویت "جعفر" اعتراف و به کارآگاهان گفت : " من و جعفر از قدیم در یک محله با یکدیگر زندگی می کردیم.

وی ادامه داد : مدتی از مرتضی خبر نداشتم تا اینکه در سال گذشته متوجه شدم احمد نیز همانند من به مصرف شیشه اعتیاد پیدا کرده است ؛ از زمانیکه در حین خرید شیشه ، به صورت کاملا اتفاقی با یکدیگر برخورد کرده بودیم ، به همراه جعفر مواد خریداری و مصرف می کردیم تا اینکه تصمیم گرفتیم برای تأمین هزینه مواد خود که هر روز میزان آن در حال افزایش بود اقدام به سرقت نماییم ؛ برای همین با موتورسیکلت طرح هوندا 125 متعلق به من شروع به پرسه زنی در خیابان های مناطق جنوب تهران کرده و زمانیکه اطمینان پیدا می کردیم که خانمی از گردنبند طلا استفاده کرده ، در یک لحظه اقدام به سرقت گردنبند وی کرده و متواری می شدیم .

دستگیری "جعفر" :

با توجه به اطلاعات بدست آمده از احمد و شناسایی مخفیگاه "جعفر"در منطقه خزانه ـ میدان بهشت ، کارآگاهان پایگاه پنجم پلیس مخفیگاه وی را تحت مراقبت های پلیسی خود قرار دادند و سرانجام پس از چندین روز مراقبت و اطمینان از حضور متهم در مخفیگاه ، در چهارم اردیبهشت ماه سال جاری خود را در حالیکه جعفر در حال استراحت و خواب بود ، به بالای سر او رسانده و پس از دستگیری به پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند .

شناسایی متهمان توسط دهها مالباخته :

با دستگیری "احمد" و "جعفر " ، هر دو متهم به دهها فقره گردنبندقاپی در مناطق مختلف "جنوب" و "جنوب غرب تهران" از قبیل خانی آباد ، نازی آباد ، بوستان ولایت ، خیابان لطفی ، بازارچه عبدل آباد ، خیابان ماهان و .... اعتراف کردند که با توجه به جمع بندی کلیه شکایات انجام شده در خصوص گردنبند قاپی در این مناطق ، دهها مالباخته به پایگاه پنجم پلیس آگاهی دعوت شدند که عمده این افراد متهمان را به عنوان سارقان اموال و گردنبندهای خود مورد شناسایی قرار دادند .

سرهنگ کارآگاه علی اکبر اسدی ، رئیس پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، در ادامه اعلام این خبر با اشاره به سوابق متعدد متهمان دستگیر شده در ارتکاب جرایم مختلف از قبیل مصرف و نگهداری موادمخدر ، سرقت لوازم داخل خودرو ، کیف قاپی و سرقت موتورسیکلت گفت : " با شناسایی متهمان از سوی دهها مالباخته ای که بدین شیوه مورد سرقت قرار گرفته اند تاکنون ارزش اموال سرقت شده از این تعداد مالباخته ، بالغ بر 100 میلیون تومان برآورد گردیده و در حال حاضر نیز تحقیقات جهت شناسایی دیگر جرایم متهمان و مالباختگان احتمالی در دستور کار کارآگاهان پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد .

این مقام ارشد انتظامی در خاتمه اظهار داشت : از کلیه مالباختگانی که در طول چند ماه گذشته به شیوه فوق مورد سرقت اموال قرار گرفته اند دعوت می شود تا جهت شناسایی متهمان و طرح و پیگیری شکایت خود به پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند " .