به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، اسفندیار رحیم مشایی، در نشست اعلام دستاوردهای همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور با بیان این مطلب افزود: ایران در تاریخ، سرزمین خوش‌نامی است.

رییس دفتر رییس جمهوری گفت : وقتی سخن از ایرانی به زبان می‌آوریم باید ابتدا ایران را بشناسیم، ایران سرزمین خوشنامی است كه خوشنامی آن دقیقاً متناسب با تمام نیكی‌هایی است كه در تاریخ بشریت برای آن ارزش قائل شده‌اند.

وی علم را یک میراث تاریخی بشر دانست و هر چیزی که به علم منتصب باشد را با ارزش قلمداد کرد و گفت: نام ایران با علم قرین و توام است و جهانیان ایران را به عنوان یکی از پایه گذاران تمدن بشری می شناسند.

مشایی افزود: ایران با علم در تاریخ شناخته شده است و به لحاظ تاریخی کشور ما یکی از مراکز اصلی علم در جهان است.

جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور ادامه داد: هر چند در چندصدساله اخیر به لحاظ برخی مسائل سیاسی، فرهنگی و مدیریت های ناشایست در حرکت به سوی رشد علمی تاخیر پیدا کردیم، اما با انقلاب اسلامی در سی سال پیش جهش دوباره به سوی علم آغاز شد.

وی تصریح كرد: رشدی كه طی 30 سال گذشته در ایران اتفاق افتاده در شرایط سخت تهدیدها و تحدیدها بوده است. رشد علمی ایران 11 برابر شده است.

مشایی گفت: ما از نظر علمی عقب مانده بودیم دنیا پیشرفت كرد و ما عقب ماندیم استعدادهای پرشوری در این سرزمین وجود دارد این ودیعه الهی است به ایرانیان كه بچه‌هایش توانمند و با استعداد هستند، فهم مسائل برای خیلی‌ها دشوار است اما برای ما آسان است.

 


جانشین رییس جمهور در شورایعالی امور ایرانیان خارج خاطرنشان کرد: انقلاب این بیداری را در جوانان ایرانی ایجاد کرد که به ظرفیت های انسانی و بشری خود ایمان بیاورند و در جهت رشد علمی پیشگام باشند.

رییس دفتر رییس جمهور ادامه داد: باید خودمان را به بالاترین مدارج علمی دنیا زود گره بزنیم بچه‌های ما رفته‌اند و با دانش روز دنیا آشنا شده‌اند تا شرایط را در داخل فراهم كنند. خواب‌نما كه نشده‌ایم، رشد علمی نتیجه همین رفت و آمدها است.
 
وی افزود: ایرانیان یا برای اقتصاد یا برای علم به خارج از كشور رفته‌اند. ایرانیان برترین قوم مهاجر در دنیا محسوب می‌شوند و بالاترین معدل علمی ایرانیان در آمریكا از معدل علمی خوب آمریكایی‌ها نیز بیشتر است. در مورد ثروت نیز دقیقاً همین‌طور است.

مشایی با تأكید بر اینكه هزاران میلیارد دلار توان اقتصادی ایرانیان است، گفت: این رقم حتی فراتر از توان خود خارجی‌ها است.

وی در ادامه تأكید كرد: امروز فشار سیاسی بالای سر ایرانیان در خارج از كشور زیاد است.

جانشین رییس جمهور در شورای عالی امور ایرانیان  ادامه داد: قدرت‌ها در دنیا برای ایران تحریم تعریف كرده‌اند و برای ورود به ایران سد بزرگی را ایجاد كرده‌اند كه پشت این سد بسیاری منتظرند كه ممنوعیت برداشته شود.


وی درباره برخی از اظهارنظرهایی كه پس از همایش ایرانیان مطرح شد، گفت: از حرف‌های آدم‌های كوچك نباید ناراحت شد البته ما را یك كم پیش ایرانیان شرمنده كردند ولی آنها فهمیدند كه رئیس‌جمهوری، مقام معظم رهبری و مسئولان در ایران چگونه فكر می‌كنند. امروز هم كه دیدید كه از یك صبح تا ظهر 5 وزیر در یك نشست آمدند كه همچنین چیزی را تاكنون سراغ نداشتم.


مشایی در ادامه تصریح كرد: عده‌ای فكر می كنند چون در دوره‌ای وابستگان شاه به خارج از كشور فرار كرده‌اند ایرانیان خارج از كشور یا وابسته به شاه هستند یا جزء سازمان منافقان هستند در حالی كه آنها تنها عده‌ اندكی بوده‌اند.


وی تصریح کرد: ایران از دیرباز از مراکز اندیشه های علمی و قطب فلسفه عالم بوده است و اندیشمندان ایرانی در عرصه هنر، علم، عرفان و فناوری از مظاهر اصلی این سخن هستند.

رییس دفتر رییس جمهور گفت: ما فرار مغزها نداریم؛ بلکه مهاجرت داریم که مهاجرت یکی از شاخصه های اصلی ایرانیان است. مهاجران ایرانی در هر نقطه ای از جهان پا گذاشته اند، آثار و نام نیک از ایران برجای گذاشته اند و این یک عادت خوب است.


مشایی با اشاره به اینکه کنگره ایرانیان نتایج وسیعی داشته است، گفت: حضور ایرانیان متخصص و مستعد در همایش بزرگ ایرانیان فرصتی را به وجود آورد تا این افراد با شناخت یکدیگر به شناخت ریشه و هویت اصلی ایرانی خود دست یابند.


جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در ادامه افزود: اکنون دوره تصویر کردن ظرفیت های ایران است، ایران امن است و امنیت این مملکت را هیچ قدرتی نمی تواند تهدید کند.


مشایی گفت: ما در حال حاضر در دوره جلالی ایران هستیم و باید تلاش کنیم تا به دوره جمالی و نشان دادن چهره ای درست و واقعی از ایران دست پیدا کنیم.


رییس دفتر رییس جمهور در ادامه با اشاره به طرح هدفمندسازی یارانه ها این اقدام را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: اجرای این طرح تنها به دست فرزند شجاع و غیرتمند ایران یعنی رییس جمهور ممکن بود.