به گزارش سرویس اجتماعی برنا، مهرداد بذرپاش در جلسه اجرایی نشست طرح ملی بصائر كه با حضور اعضاء دبیرخانه ستاد تشكیل شد با اعلام این خبر تصریح كرد: طرح بصائر با توجه به وظیفه این سازمان در رشد، تعالی و بصیرت افزایی جوانان تلاش می کند تا با شناسایی نیازها و دغدغه های این افراد به ویژه در حوزه جنگ نرم گام مؤثری برای رفع مشکلات و ساماندهی با امور مرتبط در این زمینه بردارد.
 

اجرای طرح ملی بصائر در 31 استان کشور

معاون رییس جمهور ادامه داد: این طرح با رویكردی هویتی به صورت مسنجم، هماهنگ و ملی در 31 استان كشور برگزار می شود.

بذر پاش تعالی، حساس سازی، آگاهی بخشی و هم افزایی توان مدیران، فعالان و مؤثران عرصه فرهنگی جوانان را از دیگر اهداف اجرای این طرح ذکر کرد.


جوانان، هدف اصلی جنگ نرم

رییس سازمان ملی جوانان با اشاره به تهاجم نرم دشمن علیه هویت دینی و ملی جوانان گفت: دشمنانِ فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی با استفاده از شیوه ها و ابزار نوین فرهنگی، تهاجم گسترده ای را در قالب جنگ نرم علیه ملت ما آغاز كرده اند و در این میان جوانان به واسطه نقش و جایگاه ویژه‌شان در صیانت از مبانی انقلاب اسلامی و اندیشه های ناب محمدی (ص)، هدف اصلی این تهاجم هستند.


وی با اشاره به نقش جوانان در خنثی سازی فتنه نرم سال گذشته نیز اظهار داشت: همانگونه كه رهبر فرزانه انقلاب بارها تأكید فرموده اند جوانان نقش اصلی را در مهار فتنه و خنثی سازی تهاجم نرم سال گذشته ایفا کردند که این امر نشانه بصیرت و هوشیاری جوانان عزیز كشورمان است.


ضرورت شناخت دقیق ابزارهای نوین و علایق جوانان
وی در تبیین ضرورت اجرای طرح ملی بصائر اظهار داشت: ابزارها و شیوه های فرهنگی هر روز در حال تغییر هستند و بر این اساس كاركرد بسیاری از نهادهای فرهنگی به طور كامل تغییر یافته است. با این وجود متأسفانه در بسیاری از حوزه های فرهنگی شاهد نوآوری و روزآمدی شیوه ها، سیاست ها و برنامه ها نیستیم، لذا ضروری است تا با شناخت دقیق فناوری ها و ابزارهای نوین و نیز سلایق و علایق جوانان امروز، نسبت به سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی با توجه به مسائل ملی، بومی و منطقه ای اقدام شود.


جوانان افسران جنگ نرم هستند
بذرپاش افزود: در اجرای طرح ملی بصائر باید از حداكثر ظرفیت دستگاه ها، سازمان های دولتی، سمن ها و نیز استعدادها و قابلیت های بخش غیردولتی، اساتید و صاحب‌نظران حوزوی و دانشگاهی و فعالان و مؤثران فرهنگی استفاده شود.

معاون رییس جمهور درباره همزمانی آغاز این طرح با 9 دی نیز گفت: جنس حماسه 9 دی فرهنگی است، چرا كه 9 دی نماد پیروزی ملت ایران در جنگ فرهنگی و نرم دشمن بوده و از سوی دیگر جوانان؛ سازندگان و پدیدآوردندگان اصلی 9 دی و افسران جوان جنگ نرم هستند.


وی با بیان اینكه در اجرای طرح بصائر از ظرفیت، توان و مشاركت همه دستگاه های متولی امور جوانان و نهادهای فرهنگی و دانشگاهی، سمن ها و فعالان فرهنگی كشور بهره گیری خواهد شد، تصریح كرد: در این طرح صاحب‌نظران و اندیشمندان فرهنگی كشور به تبیین شرایط حاكم در حوزه جوانان و لزوم برنامه ریزی تصمیم گیران و تصمیم سازان برای مقابله با تهدیدهای نرم دشمنان در موضوعات مبتلا به و متنوع می پردازند.


آگاهی بخشی و تعالی فعالان در حوزه جوانان

بذرپاش، حساس سازی، آگاهی بخشی و تعالی فعالان، مؤثران و مدیران فرهنگی در حوزه جوانان در موضوعات روزآمد فرهنگی، هم افزایی ظرفیت های موجود دستگاه ها و سازمان ها و نهادهای دولتی فرهنگی و فعالان و مؤثران غیردولتی و سمن ها، افزایش شناخت نسبت به ابزارها و شیوه های فرهنگی، تأثیرات و در نهایت راهكارهای بهره مندی بهینه از آنها برای حفظ هویت دینی و ملی جوانان و همچنین ایجاد ارتباط مؤثر و كارآمد میان لایه های مختلف فعالان، مؤثران و مدیران امور فرهنگی در حوزه جوانان و شكل گیری شبكه تولید و توزیع محصولات فرهنگی كارآمد را از جمله اهداف اجرای طرح بصائر توسط سازمان ملی جوانان بر شمرد.


وی محتوای اصلی طرح را حول 30 موضوع اساسی در حوزه جوانان دانست كه ذیل یكی از عناوین سه گانه:1) مدیریت فرهنگی، 2) ابزارها و شیوه های فرهنگی، و   3) رفتارها، نگرش ها و ارزش های فرهنگی جوانان، انجام خواهد شد.


آغاز فعالیت ستاد برگزاری طرح ملی بصائر

معاون رییس جمهور ادامه داد: در اجرای طرح بصائر معاونت فرهنگی سازمان ملی جوانان به عنوان متولی و دبیرخانه مركزی و هر یك از ادارات كل سازمان و استان های كشور، مسوولیت دبیرخانه یك موضوع را برحسب ظرفیت ها، نیازها و علایق آن استان برعهده می گیرد و اجرای آن با مشاركت سایر دستگاه ها و مراكز دانشگاهی دنبال خواهد شد.


رییس سازمان ملی جوانان در بخش دیگری از این گفت وگو به ساختار تشكیلاتی جهت اجرای طرح بصائر اشاره كرد و با بیان اینكه این طرح دارای شورای سیاستگذاری متشكل از صاحبنظران، اندیشمندان و افراد شاخص و توانمند كشور است افزود: ستاد برگزاری طرح ملی بصائر شامل دبیرخانه مركزی، شورای علمی و پژوهشی مركزی و شورای اجرایی و دبیرخانه های استانی تشكیل شده و فعالیت خود را آغاز كرده است.

بذرپاش در پایان ابزار امیدواری كرد با اجرای این طرح؛ برنامه ریزی و سیاستگذاری در امور جوانان در سراسر كشور با نگاهی واقع بینانه تر و به صورت یكنواخت و منسجم صورت گیرد.روزآمدی دستگاه های فرهنگی مرتبط با جوانان
عرفان های كاذب نوپدید- وهابیت و فرقه های انحرافی- تهذیب و اخلاق دینی جوانان- فرهنگ انتظار و مهدویت فرصت ها و چالش ها- ابزارهای تبلیغ دینی- ابزارهای فرهنگی- بازی های رایانه ای- كتاب و تولیدات مكتوب- رسانه های مجازی و شبكه های اجتماعی- ماهواره و رسانه ای دیجیتال: روزآمدی دستگاه های فرهنگی مرتبط با جوانان- كاركرد یا تشكل های جوانان- مد گرایی و سبك زندگی- اخلاق جنسی جوانان- هویت دینی و ملی و توجه به ارزش های تحكیم نظام خانواده و ازدواج- آینده پژوهشی و علم گرایی جوانان- اوقات فراغت و مدیریت اوقات فراغت جوانان از جمله موضوعات این طرح است.