به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، سرهنگ عباسعلی محمدیان در نشست خبری با اعلام دستگیری عامل شهادت مامور نیروی انتظامی در تشریح جزئیات این حادثه گفت: هشتم آذرماه امسال ماموران گشت یگان امداد از درگیری و مجروحیت دو نفر از ماموران در خیابان 45متری زرند در جنوب غرب تهران آگاه شدند. با اعزام اکیپی از ماموران مشخص شد ساعتی قبل یکی از گشت های یگان امداد به یک دستگاه خودروی بلیزر مشکوک می شود در بررسی های اولیه مشخص شد خودرو و پلاک آن مسروقه است،به همین دلیل بلافاصله به خودرو دستور ایست می دهند اما 4نفر از سرنشینان بلیزر اقدام به فرار می کنند که در عملیات تعقیب و گریز یک نفر دستگیر و به خودروی پلیس انتقال داده می شود.


وی ادامه داد: افراد متواری پس از اطلاع از دستگیری از همدست خود با این فرد ارتباط برقرار کرده و موضوع آزادی را با پرداختن رشوه به ماموران اعلام می کنند. اما ماموران رشوه را نپذیرفته و در فاصله ای که جرثقیل برای انتقال خودروی بلیزر مراجعه کند، نفرات فراری به همراه یک نفر از همدستان خود و دودستگاه خودروی بلیزر و وانت شورلت به محل مراجعه و به سمت ماموران حمله کرده و دو مامور یگان امداد را با خودرو زیر می گیرند.در این حین خودروی شورلت با گشت یگان امداد برخورد و فرد دستگیر شده فراری داده می شود.

محمدیان تصریح کرد: افراد خشن اقدام به سرقت اسلحه ماموران کرده و با جا گذاشتن دو خودروی بلیزر از محل متواری می شوند.متهمان هنگامی که متوجه حضور ماموران در صحنه حادثه می شوند با یک تصادف ساختگی و تهدید اسلحه خودروی پژو 206 را سرقت و وانت شورلت را در صحنه جا می گذارند. متهمان در حالی که به سمت استان البرز فرار می کردند لاستیک خودروشان به علت سرعت زیاد دچار ترکیدگی می شود. این افراد به لوازم خودرو رحم نکرده و آنها را نیز سرقت کردند.

رییس پلیس آگاهی تهران درباره نحوه شناسایی عوامل این حادثه گفت: با حضور قاضی ویژه قتل و اکیپ بررسی صحنه جرم مشخص شد دو خودروی بلیزر که در صحنه حادثه بر جای مانده است سرقتی بوده و وانت شورلت نیز فاقد پلاک برای شناسایی است. با بررسی اثر انگشت، ماموران موفق شدند روز بعد از حادثه به هویت عامل جنایت پی ببرند. در بررسی اولیه مشخص شد عامل اصلی جنایت دارای سابقه سرقت بوده و پرونده های کیفری متعددی دارد.با به دست آمدن اطلاعات اولیه و تلاش شبانه روزی کارآگاهان مشخص شد 5نفر در صحنه جنایت حاضر بودند و هویت آنها از سوی ماموران شناسایی شد.

وی ادامه داد: این افراد اقدام به سرقت به عنف کارگاه ها و مغازه های خارج از شهر می کردند و برای سرقت از خودروهای مسروقه استفاده می کردند.پس از شهادت مامور پلیس همه سارقان محل زندگی خود را تغییر داده و حتی محل دپوی اقلام سرقتی را جابجا کردند.

محمدیان افزود: روز گذشته ماموران توانستند با شناسایی این افراد در خرمدشت کرج سه نفر از عوامل حادثه را دستگیر کرده همچنین یک متهم دیگر را که در حال بستری شدن برای عمل جراحی بود، قبل از عمل از سوی ماموران ترخیص و دستگیر شد.ماموران پلیس با مراجعه به محل اموال سرقتی توانستند تعدادی از همدستان و مال خران را شناسایی و دستگیر کرده و تعدادی از اموال سرقتی شامل فرش، لوازم خانگی و مقادیر زیادی از قطعات خودرو را کشف و ضبط کنند. همچنین دو دستگاه بلیزر و یک دستگاه وانت آبی شورلت و یک نیسان که متهمان برای سرقت از آن استفاده می کردند یک دستگاه پژو پرشیا و یک دستگاه خودروی اپیروس رااز متهمان کشف و ضبط کنند. در این رابطه 12نفر از جمله سرکرده باند به نام یوسف – م از سوی ماموران دستگیر شدند.همچنین سلاح هایی که از ماموران به سرقت رفته بود در خارج از محل سکونت سارقان و در زیر یک پل شناسایی و ضبط شد.این افراد از زمان به شهادت رساندن مامور یگان امداد تا زمان دستگیری 6فقره سرقت دیگر نیز انجام دادند. پلیس از روز دوم تمامی متهمان را شناسایی کرده بود اما به دلیل اینکه می خواستیم همه افراد را یکجا دستگیر کنیم اقدامی در این خصوص انجام نشد.

رییس پلیس آگاهی تهران در بخشی دیگری از سخنانش با اعلام اطلاع دستگاه قضایی از پرونده های جرایم خشن تاکید کرد: به دلیل ارتباط نزدیک پلیس و دستگاه قضایی اخبار جرایم خشن در سلسله مراتب دستگاه قضایی منتشر می شود. مسئولان قضا سرانجام پرونده ها را از پلیس پیگیری می کنند و حتی برخی از پرونده ها را به نام، از پلیس استعلام می کنند.

وی با اعلام کاهش وقوع جرم پس از برخورد قاطع قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اگر کیفرخواست های محاربه اجرایی شود، کاهش چشمگیر وقوع حادثه را شاهد خواهیم بود.

وی در پایان هرگونه اطلاع رسانی درباه مجسمه های سرقتی تهران را  در حوزه فرمانده انتظامی تهران اعلام و تاکید کرد: پلیس آگاهی پرونده سرقت مجسمه ها را پیگیری می کند؛ اما به دلیل فاصله میان وقوع و اعلام به پلیس کشف آن بسیار طول کشید که امیدواریم این پرونده بزودی به نتیجه برسد. پلیس نیز نمی خواهد بر اثر حدس و گمان این پرونده را مختومه کند.