مرتضی اکبرپور در گفت‌‎وگو با خبرنگار اجتماعی برنا با اعلام این مطلب افزود: تمام دنیا بحث حوادث طبیعی و چگونگی ایجاد ایمنی بیشتر در برابر آن را به صورت یک راهکار برای پیشبرد در برنامه های خود قرار داده و محور اصلی را نیز خود مردم عنوان کرده اند. 

معاون آمادگی و مقابله با حوادث سازمان مدیریت بحران کشورادامه داد: به عنوان مثال مهم است که بدانیم یک فرد برای سکونت در یک خانه آیا ایمنی ساختمان را نیز در نظر می گیرد یا فقط قیمت و سایر موارد ابتدایی ملاک شخص است. 

این مقام مسئول اذعان داشت: اگر این فرهنگ در جامعه ما رواج پیدا کند که مردم خود، راهنما و مربی مراقبت از جان و مال خود از بلاهای طبیعی بویژه زلزله باشند این حرکت آغاز ارتقای ایمنی در برابر حوادث جامعه خواهد بود. 

وی ادامه داد: مردم اگر خود همکاری ها و هماهنگی های لازم را برای آموزش و فراگیری اطلاعات مقابله با حوادث طبیعی نخواهند بیاموزند، مسئولان و سازمان ها هر چه تلاش کنند ثمری نخواهد داشت. 

معاون آمادگی و مقابله با حوادث سازمان مدیریت بحران کشور گفت: رسانه می تواند در پیشبرد این امر به سازمان های مربوطه کمک کند و به مردم انگیزه بدهد و آنها را نسبت به محل زندگی و ایمنی ساختمان آگاه کند و راهکارهای ایمنی را از طریق ارتباط با کارشناسان به مردم منعکس کنند.