به گزارش سرویس اجتماعی برنا، طه طاهری در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران و روسیه درد مشتركی نسبت به موادمخدر دارند و هر دو كشور در معرض آسیب‌های جدی این موضوع قرار دارند و این دیدار نیز فرصت خوبی برای تعامل و تبادل نظر دو كشور در مبارزه با قاچاق موادمخدر است.

قائم مقام دبیركل ستاد با تاكید بر اینكه امضاء‌ یادداشت تفاهم روز گذشته ایران و روسیه در راستای مبارزه با موادمخدر نقشه راه مشترك دو كشور را در این زمینه مشخص كرد، گفت: روسیه راهبرد خوبی را برای مبارزه با موادمخدر تبیین كرده است و امیدواریم با توسعه همكاری ‌و تعامل مشترك و سازنده بیش از گذشته در این مبارزه موفق باشیم.

طاهری با استقبال از اجرای طرح استراتژی مبارزه با موادمخدر در نیمكره شرقی جهان كه از سوی ایوانف ارائه شد، افزود: ایجاد یك جریان تبلیغاتی و روشنگری علیه ناتو و اثبات بیكفایتی و ناكارآمدی آنان در مبارزه با ترورسیم و موادمخدر اساسی‌ترین روشی است كه می‌توان برای برون‌رفت از محدودیت‌های مبارزه با موادمخدر دو كشور ایران و روسیه استفاده كرد.

وی افزود: ما آماده هر گونه همكاری با دولت روسیه در زمینه مبارزه با قاچاق موادمخدر هستیم و در همه زمینه‌ها حاضر به انجام عملیات‌های مشترك با دولت شما در این خصوص هستیم؛ چرا كه مداخلات ایران و روسیه اولویت‌دارترین كاری است كه باید در این مبارزه به آن توجه كرد.

همچنین در این دیدار، رییس سرویس فدرال نظارت بر گردش موادمخدر غیر قانونی فدراسیون روسیه گفت: با تجزیه و تحلیل اوضاع بین‌المللی در زمینه تولید و قاچاق موادمخدر می‌توان دو سیستم تولید و قاچاق جهانی مشخص كرد كه یكی سیستم تولید موادمخدر كوكائین با منشأ آمریكای لاتین و دیگری سیستم تولید موادمخدر هروئینی با منشأ افغانستان است.

ویكتور ایوانف افزود: تقاضای معتادان، فعالیت میلیون‌ها نفر قاچاقچی موادمخدر، ترانزیت آن، فعالیت مراكز مافیای موادمخدر و همچنین شبكه‌های قاچاق و ادغام سیستم اقتصاد جهانی با پولشویی و موادمخدر از جمله علل پیدایش این سیستم‌ها است.

وی با بیان اینكه مافیای موادمخدر در جهان درآمد عظیمی از راه قاچاق موادمخدر دارد،‌ گفت: امروزه تجارت موادمخدر به یك نیروی محرك در نیمكره شرقی و غربی زمین تبدیل و باعث بی‌ثباتی در برخی مناطق جهان شده است.

این مقام مسوول در روسیه گفت: هزینه فعالیت‌های بی‌پایان تروریست‌ها و سازمان‌های جنایت‌یافته بین‌المللی كه برخی از آنها در روسیه و قفقاز شمالی مستقر هستند از درآمدهای موادمخدر تامین می‌شود و همین تجارت و قاچاق موادمخدر باعث شده در برخی كشورها همچون ازبكستان، آشوب‌ها و درگیری‌های مسلحانه‌ای صورت بگیرد.

ایوانف ضمن اظهار تأسف اذعان داشت: بسیار دردناك است كه طی 10 سال گذشته، علی‌رغم حضور ناتو در افغانستان برای مبارزه با تروریسم و موادمخدر،‌ كشت موادمخدر نه تنها كاهش نیافته بلكه از سال 2001 تا 2008 میلادی به بیش از 40 برابر رسیده و طی این مدت یك میلیون نفر جان خود را بر اثر مصرف موادمخدر از دست داده‌اند.

وی تاكید كرد: تولید موادمخدر در افغانستان و تجارت آن در نیمكره شرقی جهان، باعث بی‌ثباتی كشورهای این نیمكره، برهم زدن نظم و افزایش جرم و جنایت شده است، لذا استقرار و افزایش نیروهای نظامی ناتو در افغانستان به هیچ‌وجه در راستای نابودی موادمخدر در این كشور نبوده است.

ایوانف پیشنهاد كرد: ایران و روسیه می‌توانند با اتحاد یكدیگر سیاست مشتركی را در مبارزه با موادمخدر تدوین و یك استراتژی مشتركی را در این راستا در نیمكره شرقی تهیه و اجرا كنند.

وی در پایان با تاكید بر اینكه تروریسم منشأ تولید موادمخدر است، ‌گفت: موادمخدر تهدیدی كلیدی در مقابل صلح و آرامش جهان می‌باشد و این یك واقعیت جدی در منطقه است، لذا باید به مبارزه با تروریسم توجه بیشتری داشت.

گفتنی است این دیدار با حضور مدیران كل ستاد،‌ فرماندهان پلیس مبارزه با موادمخدر، معاون دادستانی كل كشور و روسای گمرك جمهوری اسلامی ایران در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شده است.