سرویس اجتماعی برنا//شهرزاد عبدیه

 سازه های آبی شوشتر زمانی که ثبت جهانی شد لبخند برلبان خیلی ها نشست افرادی که در راس آن ها دوستداران و فعالان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی قرار داشتند. تیرماه سال گذشته سازه های آبی شوشتر با ثبت در یونسکو، جهانی شد و ایرانی ها چشم دوختند و امید بستند به اقداماتی که لازمه این جهانی شدن بود. اما امروز پای سخن اهالی خوزستان و شوشتر که می نشینی، تنها آه است که از نهادشان بر می آید و وقتی برای سفر پا به این شهرستان تاریخی می گذاری هیچ هتل و مرکز اقامتی مناسبی وجود ندارد که شب را در آن جا سپری کنی جز هتل ایرانگردی و جهانگردی که مهمانپذیری است قدیمی و فرسوده و کوچک.

محمد علی مهدی آبادی، عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهرستان شوشتربا اشاره به این که یکی از گلایه های همیشگی گردشگران در شوشتر نبود مرکز اقامتی مناسب است، افزود: تاکنون بارها در جلسات و سخنرانی های متعدد ساخت هتل 3 یا 4 ستاره در این شهرستان مطرح شده اما متاسفانه هنوز چنین هتلی احداث نشده است.
مسولان میراث فرهنگی اما می گویند مشکل سرمایه گذار است البته به گفته محسنی سخنگوی سازمان میراث فرهنگی تاکنون چند سرمایه گذار برای ساخت هتل در شوشتر اعلام آمادگی کرده اند و هم اکنون طرح های آن ها در حال بررسی است.

اما به راستی چگونه شهر و منطقه ای که یک هتل و مرکز اقامتی مناسب ندارد و فاقد زیر ساخت های مناسب جذب گردشگر است، می تواند جهانی شود و مقصد گردشگران اقصی و نقاط دنیا باشد؟

مرمت هایی که متوقف شده اند

از نبود امکانات و زیر ساخت های گردشگری در این شهر باستانی که بگذریم نوبت به مرمت و حفظ و احیا این آثار ارزشمند و منحصر به فرد تاریخی است. آثاری که این روزها گردی از کهنگی و فراموشی گرفته اند. دلیل این مدعا هم سخنان اهالی و اعضا انجمن های میراث فرهنگی در این شهرستان است.

مجتبی گهستونی، سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به این که از توقف پروژه ها و اقدامات مرمتی نارضایتی زیادی در شوشتر وجود دارد، گفت: در سالیان گذشته پروژه های مرمتی در جریان بود اما متاسفانه جز در مواردی اندکی چندان به نتیجه نرسیده است، به طور مثال هنوز ساماندهی ساحل گرگر و پروزه های قلعه سلاسل و شادروان به اتمام نرسیده است و پل گرگر هنوز مرمت و راه اندازی نشده است و حرکت اتومبیل هاو بار ترافیک سنگین این پل را در معرض تخریب قرار داده است.

وی با اشاره به تشکیل جلسه شورای فنی پل شادروان گفت: این شورا در حال حاضربه صورت جزیی در حال کار است اما روند پیشرفت کار بسیار کند است.
گهستونی علت مشکلات کنونی را نبود و کمبود اعتبار و نبود ثبات در مدیریت دانست.

پل گرگر در آستانه نابودی است

محمد علی مهدی آبادی ، عضو انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهرستان شوشتر نیز هشدار داد: پل تاریخی گرگر شوشتر در آستانه تخریب و نابودی است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر پل گرگر به خاطر فشار زیاد و جلوگیری از تخریب های بیشتر یک طرفه شده است که در همین راستا و برای پیشگیری از این تخریب ها پیشنهاد دادیم پلی در جوار علامه شیخ شوشتری به دانشگاه آزاد این منطقه احداث شود تا هم مردم بتوانند از این پل به عنوان جاده کمربندی استفاده کنند و هم بار ترافیکی پل گرگر برداشته شود.

وی با اشاره به این که طرح این پل آماده است و تاکنون اقداماتی نیز در این راستا انجام شده است، گفت: این در حالی است که به دلایل نامعلومی ساخت پل در حال حاضر متوقف شده است.

وی با بیان که با ساخت این پل جدید می توان از پل گرگر مانند پل های تاریخی اصفهان به صورت نفر رو استفاده کرد، تصریح کرد: متاسفانه اقدامات مسئولان در این زمینه به صورت لاک پشتی است در صورتی که اگر هر چه زودتر اقدامی انجام ندهیم زمانی می رسد که دیگر دیر شده است.

مهدی آبادی ادامه داد: در حال حاضر شوشتر حدود 200هزار نفر جمعیت دارد که 80درصد تردد ها در این منطقه از روی پل گرگر انجام می شود.

میراث فرهنگی: پروژه های مرمتی در حال اجراست

اما حمید بقایی، رییس سازمان میراث فرهنگی در گفت و گو با برنا توقف فعالیت های مرمتی در شوشتر را تکذیب کرد و تاکید کرد: همه پروژه های پژوهشی و مرمتی در حاشیه پل گرگر و پل بلیطی شهرستان شوشتر در حال انجام است.

وی با بیان این که پایگاه سازه های آبی شوشتر بسیار فعال است به تغییر مدیریت سازمان میراث فرهنگی این شهرستان اشاره کرد و افزود: به تازگی دو جلسه شورای فنی برگزار شد که به صورت اختصاصی به سازه های آبی شوشتر اختصاص داشت.

وی ادامه داد: در هر دو جلسه ای که در یک ماه اخیر در شورای فنی سازمان برگزار شده است به موضوع پژوهش و مرمت در سازه های آبی شوشتر پرداخته شد.
البته محسنی توضیح بیشتر درباره تصمیم گیری های این جلسه را به آینده موکول کرد.

در همین زمینه محمدحسن طالبیان دبیر كمیته فنی امور پایگاه‌های ثبت جهانی كشور نیزاز تشكیل كمیته فنی برای نخستین بار در كشور در پایگاه سازه‌های آبی خبر داد گفت: كمیته فنی راهبردی با حضور متخصصان و اساتید دانشگاه تشكیل می‌شود و راهبردهای را برای رفع مشكلات پیشنهاد خواهد کرد.

مجموعه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر شامل 17 اثر از جمله بند میزان، پل گرگر، آسیاب‌ها، آبشارها، تونل بلیتی، نهر داریون، پل لشكر و... است که در روز سوم تیرماه سال 88 به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. این در حالی است که بعد از ثبت جهانی اقدامات ویژه و درخور یک اثر جهانی در این شهر تاریخی انجام نشد و مجموعه سازه های آبی شوشتر هنوز هم به دلایل مختلفی در معرض تخریب و بی توجهی قرار دارند.


بی توجهی که مشکلات و اختلاف نظرهای موجود در اداره میراث فرهنگی استان خوزستان و شوشتر به آن دامن زده است و امروز دوستداران میراث فرهنگی چشم دوخته اند به برنامه هایی که قرار است رییس جدید اداره میراث فرهنگی شوشتر ارائه کند برنامه هایی که امیدواریم آینده ای بهتر را برای این شهر تاریخی رقم زند.