به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رییسی در جمع خبرنگاران درباره نقش ایران در امر مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران سدی در برابر هجوم مواد مخدر است.
 
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: متأسفانه کشورهای اروپایی توجه چندانی به امر مبارزه با مواد مخدر ندارند، به عنوان مثال از زمان حضور آمریکا و ناتو در افغانستان تولید مواد مخدر رشد کمی و کیفی را نشان می دهد. به عبارتی می توان گفت طبق آمارهای اعلام شده در این مدت تولید کمی مواد مخدر صنعتی در افغانستان چند برابر شده است که این اقدام مهلک و خانمان سوز از سوی نظام سلطه در افغانستان صورت می گیرد.


رییسی خاطر نشان کرد: تولید مواد مخدر در افغانستان یکی از مصادیق جنایت علیه بشریت است که تحت حمایت نیروهای آمریکایی صورت می گیرد.


وی با انتقاد از رفتار دوگانه نظام سلطه در برابر مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: اگر آمریکایی ها و سایر کشورها اروپایی اراده جدی برای مبارزه با مواد مخدر دارند تنها به ارائه تقدیرنامه به ایران بسنده نکنند.


معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: ما به دنبال حمایت جدی برای مقابله با تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر هستیم تا گردش مالی مواد مخدر در دنیا کنترل شود، زیرا متأسفانه در حال حاضر پولشویی و درآمدهای مواد مخدر در بانک های غربی صورت می گیرد. بنابرانی کشورهای غربی اگر مصمم به مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از تولید آن هستند، می توانند به راحتی آنرا کنترل کنند.


وی با تأکید بر این که هیچگاه کشورهای غربی و آمریکا را برای مبارزه با مواد مخدر مصمم نبوده و نیستند این در حالی است که قاچاقچیان کلان مواد مخدر نیز تحت نظر آنها فعالیت می کنند، افزود: امروز باید بدانیم مسأله مواد مخدر یک مسأله سیاسی است که تحت حمایت سلطه قرار دارد.


معاون اول قوه قضاییه درباره اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر گفت: در قانون جدید، مجازات مواد مخدر صنعتی همانند مواد مخدر سنتی است در این قانون مجازات سنگینی برای شیشه در نظر گرفته شده؛ این در حالی است که براساس گزارشات، بیشترین تهدید جامعه از سوی مواد مخدر صنعتی است.


وی با اشاره به این که مسأله اول برخورد با قاچاقچیان است که قوه قضاییه این امر را به صورت ویژه دنبال می کند، گفت: قوه قضاییه در امر مجازات مواد مخدر قاطع است و پرونده های قاچاق مواد مخدر را به صورت ویژه رسیدگی می کند.


معاون اول قوه قضاییه با بیان این مطلب که احکام صادره برای قاچاقچیان قاطع خواهد بود و این افراد به زودی اعدام خواهند شد، ادامه داد: قوه قضاییه مجازات این افراد را وظیفه قانونی خود می داند و اجرای حکم باید تداوم داشته باشد.


رییسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ورود مواد مخدر به زندان ها گفت: در این رابطه برنامه ریزی دقیقی صورت گرفته تا از ورود مواد مخدر به زندان ها جلوگیری شود. به همین دلیل دیگر شاهد ورود مواد مخدر به زندان ها نخواهیم بود.