به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، مصطفی محمدنجار در مراسمی که به مناسبت هفته بزرگداشت ثبت احوال برگزار شد، اظهار داشت: سازمان ثبت احوال به عنوان سازمانی فرابخشی و حاکمیتی در طول سال های گذشته خدمات بسیار ارزشمندی را عرضه کرده است.

وزیر کشور سازمان ثبت احوال را به عنوان یکی از بخش های مهم زیرساختی کشور معرفی کرد و افزود: اگر اطلاعات و آمار این سازمان نبود برنامه ریزی ها در زمینه هدفمندی کردن یارانه ها ناقص می ماند.

نجار در ادامه با اشاره به اینکه سازمان ثبت احوال در مواقع حساس نقش خود را به درستی ایفا کرده است، خاطر نشان کرد: این سازمان نگهبان مرزهای تابعیتی کشور است، هرجایی که ایرانی حضور دارد آنجا مرز ماست و سازمان ثبت احوال از این مرز پاسداری می کند.

وی با اشاره به وظایف 4گانه ثبت احوال یعنی ازدواج، طلاق، مرگ و زندگی تصریح کرد: حضور اسناد هویتی برای هر ایرانی در هر نقطه جهان نشان دهنده عمق اهمیت وظایف سازمان ثبت احوال است.

نجار همچنین از وظیفه این سازمان در راستای رسیدن به اهداف دولت خدمتگزار یاد کرد و گفت: اهمیت خدمت به آحاد مردم بدون برنامه ریزی و داشتن آمار اطلاعات غیر ممکن است.

وی ادامه داد: در دولتی که به نام دولت خدمتگزار معرفی می شود کارهای بسیار بزرگی انجام شده است که طرح تحول اقتصادی را می توان از بارزترین این خدمات دانست البته باید گفت این طرح در ابتدای راه قرار دارد.

وزیر کشور همچنین از نیاز به اطلاعات برای برنامه ریزی در خصوص تمامی مسائل و مشکلات جامعه به عنوان امری اساسی و حیاتی یاد کرد و افزود: نیاز به مسکن، اشتغال، ازدواج و سایر مشکلات در گرو تولید اطلاعات و آمار صحیح است.

نجار با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا طرحی همانند طرح تحول اقتصادی مورد بررسی قرار نگرفته و اجرایی نشده است، گفت: طرح تحول اقتصادی در آغاز راه است و با توجه به اینکه این طرح شامل 7مرحله است باید در بررسی و انجام آن اطلاعات و آمار صحیح ارائه شود.

وزیر کشور ادامه داد: سازمان ثبت احوال به عنوان سازمانی که تمامی وقایع حیاتی را ثبت می کند باید درباره بحث امنیتی نیز به صورت و دقت عمل کند.

وی با اشاره این که حضور افراد مشکوک التبعه در کشور موجب بروز مشکلات در جامعه می شوند، تصریح کرد : سازمان ثبت احوال باید در خصوص احراز هویت اتباع خارجی دقت کنند.

وزیر کشور در ادامه اظهار داشت: سازمان ثبت احوال نقش مهمی در ارائه سهام عدالت و اجرای طرح تحول اقتصادی دارد که این نشانگر حرکت به سوی مفهوم استقرار دولت خدمتگزار است.

نجار در پایان از به روزکردن اسناد هویتی به عنوان مسئله ای با اهمیت یاد کرد و گفت: امکان جعل و مخدوش شدن اسناد هویتی از جمله مسائلی است که باید مورد توجه این سازمان قرار می گیرد.