به گزارش سرویس سیاسی برنا، محمود احمدی‌نژاد عصر پنجشنبه در دیدار با محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین در حاشیه شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد مساله فلسطین را مهمترین و پیچیده‌ترین مساله پیش روی کشورهای منطقه عنوان کرد و گفت: فلسطین امروز مهمترین مسأله منطقه است که این اهمیت حتی جنبه بین‌المللی نیز پیدا کرده و همه دنیا به نوعی با موضوع درگیر هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دیدگاه جمهوری اسلامی درباره مساله فلسطین از 34 سال پیش به این سو همواره به صورت روشن و شفاف و بدون تغییر اعلام شده است، افزود: ما تنها کشوری هستیم که هرگز رژیم صهیونیستی را به رسمیت نشناختیم و معتقد بوده و هستیم که آنان اشغالگرانی هستند که با زور در منطقه حضور یافته و فلسطینیان را می‌کشند.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها در منطقه ریشه ندارند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که فلسطین را متعلق به همه فلسطینیان می‌داند و معتقد است خود مردم این کشور باید سرنوشت‌شان را تعیین کنند و از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز همین فکر و دیدگاه را اعلام و از آن دفاع کرده است.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ما همه فلسطینیان را دوست داریم و هیچ اختلافی بین گروه‌های مختلف فلسطینی را مطلوب ندانسته و قبول نداریم، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به این اصل متعهد و پایبند است که همه گروه‌های فلسطینی باید با هم متحد باشند؛ چرا که در این صورت فرصت‌های آنان برای آزادسازی سرزمین‌شان بسیار بیشتر خواهد بود.

دکتر احمدی‌نژاد خاطر نشان کرد: هرگاه شما و دیگر برادران فلسطینی ما در گروه‌های مختلف آمادگی داشته باشید، در ایران از شما به گرمی استقبال خواهیم کرد تا با یکدیگر به گفت‌وگو نشسته و مقدمات تفاهم و وحدت بین همه فلسطینیان را فراهم کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه استنباط من از رخدادها و تحولات این است که تاریخ ما را نظاره می‌کند، گفت: 65 سال است که فلسطین اشغال شده و ما مسلمانان همواره با یکدیگر درگیر بوده‌ایم؛ باید مسائل را کلان‌تر و با دوراندیشی تحلیل کرد و رسیدن به تفاهم، همدلی و وحدت را مبنای کار قرار داد، چرا که به تنهایی نمی‌توان کاری از پیش برد.

دکتر احمدی‌نژاد اظهار داشت: باید به‌شدت مراقب همه چیز باشیم تا تکرار اشتباهات گذشته باعث نشود که دوباره مجبور به عقب‌نشینی در مقابل خواسته‌های دشمن شویم.

رئیس ‌جمهور تصریح کرد: معتقدم، می‌شود شرایط امروز عرصه بین‌المللی را که علیه فلسطینیان و کشورهای مستقل است، به نفع آنان تغییر داد؛ ما همه فلسطینیان را دوست داریم و خواهان پیروزی و موفقیت آنها هستیم.

وی افزود: همه فشارها و بداخلاقی‌های دشمنان با جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به حال صرفاً به دلیل حمایت قاطع ایران از آرمان فلسطین و فلسطینیان است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در این دیدار با بیان اینکه بسیار خوشحالم از اینکه به ایران سفر کرده‌ام، گفت: خوشحالی بنده از آن جهت است که فرصتی فراهم شده تا با شما بی‌واسطه و رودررو به گفت‌وگو بنشینم.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: با توجه به شرایط منطقه و عرصه بین‌المللی نهایت تلاش خود را می‌کنیم تا موجودیت فلسطینی خودمان و سرزمین را حفظ و تثبیت کنیم و در این راستا با برادران خود در غزه مشغول گفت‌وگو و مذاکره برای رسیدن به یک طرح سیاسی به منظور تفاهم جمعی و وحدت هستیم.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین ادامه داد: بنده بسیار خوب به ارزش وحدت و آشتی ملی در فلسطین واقف هستم و می‌دانم رژیم صهیونیستی از اختلاف بین فلسطینیان بیش از هر کس دیگری خوشحال شده و نفع می‌برد و از همین‌رو آمادگی کامل‌ خودمان را برای از سرگیری مذاکرات و گفت‌وگوها با برادرانمان در غزه اعلام می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز حتی بسیاری از کسانی که تصورش را نمی‌کردیم، دست از حمایت از فلسطین برداشته‌اند، گفت: باور داریم که ایرانیان مردم و ملت فلسطین را عمیقاً و خالصانه دوست دارند و مجدانه خواهان تداوم روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم.