به گزارش سرویس سیاسی برنا، دكتر محمود احمدی نژاد روز گذشته به وقت محلی در جریان سفر به ویتنام در جلسه هیات‌های عالی رتبه ایران و ویتنام كه به ریاست روسای جمهور دو كشور برگزار شد، با اشاره به اینكه روابط ایران و ویتنام عمیق و دوستانه است، گفت: یاد و نام ویتنام و ملت این كشور برای مردم ایران همواره با افتخار و عزت بوده است.

رییس‌جمهور با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران پیشرفت ویتنام را در راستای پیشرفت خود می‌داند چرا كه معتقدیم كه دو كشور در یک جبهه قرار دارند، اظهار داشت: مطمئنا گسترش روابط ایران و ویتنام به نفع دو ملت و صلح و امنیت جهانی است.

دكتر احمدی نژاد با بیان اینكه خوشبختانه مناسبات دو كشور در عرصه سیاسی بسیار عالی است، خاطرنشان كرد: مواضع ما در موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی كاملا مشترک است.

رییس‌جمهور با اشاره به برگزاری شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد و حضور مشاركت فعالانه ویتنام در این اجلاس گفت: شعار و مصوبات این اجلاس، آرمان‌ها و آرزوهای مشترک میان ملت‌ها است كه می‌توانیم با استفاده از این ظرفیت و گسترش همكاری‌های سیاسی در زمینه طراحی و معرفی نظم آینده جهان، گام‌های مثبتی را برداریم چرا كه امروز جهان به شدت به این موضوع نیاز دارد و خوشبختانه در این جهت ایران و ویتنام نگاه مشتركی دارند.

دكتر احمدی نژاد تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران و ویتنام دو كشوری هستند كه از نظم یكطرفه موجود متحمل آسیب‌های فراوانی شده‌اند، اما می‌توانند باگسترش همكاری‌ها در مسیر رسیدن به پیشرفت و توسعه حركت كنند.

دكتر احمدی نژاد با اشاره به همكاری‌های خوب ایران و ویتنام در بخش‌های مختلف اقتصادی اظهار داشت: ایران و ویتنام ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای دارند و می‌توانند از این ظرفیت‌ها در جهت گسترش همكاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های مختلف استفاده كنند.

رییس جمهور با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با ویتنام ندارد، گفت: البته دشمنان ما فشارهای سنگینی را برای جلوگیری از توسعه روابط بر ما اعمال می‌كنند اما می توان با تلاش و استفاده از روش‌های مختلف این فشارها را بی اثر كرد كه در این راستا پیشنهاد می‌كنم سقفی برای گسترش تجاری و اقتصادی مدنظر قرار گرفته و همه تلاش‌ها در جهت رسیدن به آن معطوف شود.

رییس جمهور با بیان اینكه سال آینده چهلمین سالگرد ایجاد روابط میان ایران و ویتنام است، گفت: می‌توان با یک برنامه ریزی مشخص این سال را به جشن مشترک فرهنگی دو ملت تبدیل كرد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران و ویتنام می‌توانند با مشاركت یكدیگر به سرعت ساختارها و زیرساخت‌های لازم برای توسعه همه جانبه روابط را ایجاد كنند.

رییس‌جمهور همچنین با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه كشاورزی و مدیریت منابع آب اظهار داشت: در این مورد نیز می‌توانیم از تجارب دو كشور در جهت گسترش تولیدات محصولات كشاورزی استفاده كنیم.

رییس جمهور همچنین ویتنام را كشوری بزرگ توصیف كرد و ادامه داد: بزرگی یک كشور به وسعت آن نیست بلكه به اثرگذاری آن در تاریخ است و ویتنام بزرگ است چون دارای ملتی بزرگ است.

رییس جمهور خاطرنشان كرد: مطمئنا این سفر گام بسیار خوبی در جهت گسترش روابط میان دو كشور خواهد بود و بنده یقین دارم كه آینده ای روشن در انتظار ملت‌های دو كشور است.

چونگ تان سانگ، رییس جمهور ویتنام نیز در این نشست ضمن خوشامدگویی به دكتر احمدی‌نژاد و هیات همراه وی تاكید كرد: دولت ویتنام اعتقاد راسخ دارد كه سفر هیات ایرانی فرصتی بسیار مناسب برای گسترش و تعمیق روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران است.

رییس جمهور ویتنام با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران همواره دوستی، دیرینه برای دولت و ملت ویتنام بوده است بر لزوم همكاری‌های متقابل و تقویت روابط دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری میان دو كشور اشاره و تاكید كرد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری موفق اجلاس عدم تعهد در تهران تصریح كرد: مطمئنا با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران جنبش عدم تعهد در دوره ریاست ایران می‌تواند به دستاوردهای خوبی دست پیدا كند.

وی ادامه داد: اجلاس اخیر عدم تعهد سمبل و نشانه روشنی از حركت هماهنگ و مشاركت اعضای این جنبش بود.

رییس جمهور ویتنام با اشاره به اینكه ارزش و اهمیت بسیار بالایی به روابط دوستانه خود با جمهوری اسلامی ایران قائل هستیم از حمایت‌های دولت و ملت ایران در مقاطع مختلف بین‌المللی از دولت ویتنام تقدیر كرد.

گسترش تبادلات تجاری میان دو كشور، استفاده از ظرفیت‌های ایران و ویتنام و تبادل تجربیات در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، كشاورزی، علمی و آموزشی و توسعه گردشگری و روابط میان دو ملت از جمله موضوعاتی بود كه هیات‌های عالی رتبه ایران و ویتنام در مورد راهكارهای گسترش و ارتقای آنان با یكدیگر بحث تبادل نظر كردند.