به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دكتر محمود احمدی‌نژاد در دیدار «نگوین سوچون»، رهبر حزب حاكم ویتنام با بیان اینكه رابطه عمیق عاطفی همراه با احترام میان دو ملت ایران و ویتنام برقرار است، گفت: ملت ویتنام با مقاومت و ایستادگی توانسته است دوران سختی را پشت سر گذاشته و امروز به سرعت به سمت پیشرفت در حال حركت است.

رییس‌جمهور روابط دو كشور را مثبت و رو به گسترش توصیف كرد و اظهار داشت: مطمئنا این سفر گام بلند و مهمی بر تحكیم روابط دو كشور خواهد بود و بی تردید مناسبات دو كشور با اهتمام موجود به سرعت در زمینه‌های مختلف اقتصادی، صنعتی، كشاورزی، گردشگری و علوم و فناوری ارتقاء پیدا خواهد كرد.

رییس جمهور حمایت‌های رهبری ویتنام از گسترش روابط دو كشور را پشتوانه خوبی برای توسعه همكاری‌ها توصیف كرد و گفت: رهبری ویتنام با برنامه منسجم این كشور را به سمت پیشرفت هدایت می‌كند و دو كشور در چارچوب روابط دو جانبه و جنبش عدم تعهد به ارتقاء سطح روابط دو كشور شتاب دهد.

رییس‌جمهور با بیان اینكه نظام حاكم بر جهان كه اتاق فرمان آن در دفاتر سرمایه‌داران غربی است، همان نظمی است كه در دوره‌ای خشونت‌ را به كشور ویتنام و دیكتاتوری را بر ملت ایران تحمیل كرد، گفت: نظام موجود در جهان امروز نیز با پیشرفت ملت‌های مستقل مخالف است؛ البته خوشبختانه این نظام در بخش‌های گوناگون به بن‌بست رسیده و پایان عمر آن نزدیک است.

رییس جمهور با تاكید بر اینكه امروز جهان به سرعت نیازمند نظم جدیدی است، خاطرنشان كرد: جمهوری اسلامی ایران و ویتنام می‌توانند در تعریف و فرهنگ‌سازی برای ایجاد نظم نوینی در جهان، نقش مهمی در كنار یكدیگر ایفا كنند كه این نظم مبتنی بر عدالت و احترام به همه ملت‌ها بوده و به طور عادلانه فرصت مشاركت همه ملت‌ها را در مدیریت جهان فراهم خواهد كرد.

رییس جمهور افزود: ارتقاء روابط و دوستی‌ میان ایران و ویتنام می‌تواند به استقرار نظم عادلانه در آینده جهان كمك كند.

نگوین سوچون رهبر حزب حاكم ویتنام نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر رییس‌جمهوری اسلامی ایران به ویتنام این سفر را بسیار حائز اهمیت دانست و با اشاره به اهتمام دو كشور برای گسترش روابط همه جانبه با یكدیگر در آستانه چهلمین سالگرد برقراری روابط، گفت: ایران و ویتنام همواره از دوستی و روابط پایداری با یكدیگر برخوردار بوده است.

وی همچنین از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ویتنام در جهت استقلال و یكپارچگی این كشور تقدیر كرد و گفت: ویتنام در جهت رشد و توسعه به همكاری و حمایت‌های دوستان بین‌المللی خود به ویژه ایران نیازمند بوده و سیاست‌های خود را بر اساس احترام به حقوق دیگران و دوستی و عدالت ترسیم می كند و در این راستا اهمیت و ارزش زیادی برای همكاری و رابطه با جمهوری اسلامی ایران قائل است.

رهبر حزب حاكم ویتنام تصریح كرد: مطمئن هستم با تجربیات و ظرفیت‌های گسترده ایران در طول مدت ریاست این كشور بر جنبش عدم تعهد، شاهد اتفاقات بسیار خوبی خواهیم بود.

وی همچنین از حمایت‌های ایران از حقوق ملت ویتنام در صحنه‌های بین‌المللی تقدیر و تشكر كرد و گفت: امیدوارم با پیگیری‌های مسوولان دو كشور بتوان در زمینه اجرای توافقات و گسترش همكاری‌ها گام‌های بلندی را برداشت.