به گزارش سرویس سیاسی برنا، محمدرضا رحیمی پیش از ظهر امروز(سه شنبه) در همایش بین المللی خلیج فارس که در مرکز استان هرمزگان برگزار شد، با بیان اینکه مداخله قدرت‌های فرامنطقه‌ای مهم‌ترین عنصر تهدید کننده ثبات و امنیت و افزایش تنش در منطقه است، گفت: کشورهای منطقه برای رسیدن به صلح و برقراری آرامش، نیاز به تعریف یک ساز و کار مشترک همکاری براساس توانایی‌ها و بر مبنای منافع مشترک دارند که در این چارچوب جایی برای مداخله بیگانگان وجود ندارد.

وی افزود: به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران تنها راهکار حل اختلافات فی‌مابین و تأمین امنیت، همکاری منطقه‌ای و انجام گفت‌وگوهای دوجانبه است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تلاش‌ها و توطئه‌های کشورهای بیگانه در جهت ترویج «ایران هراسی» در منطقه که با هدف توجیه حضور خود در این منطقه حساس صورت می‌گیرد، تصریح کرد: ملت‌ها و کشورهای منطقه به‌خوبی می‌دانند که وجود جمهوری اسلامی قدرتمند، نه تنها به نفع کل منطقه است، بلكه باعنایت به امکانات، توانمندی‌ها و پیشرفت‌هایش می‌تواند نقش عمود خیمه ترتیبات سیاسی- امنیتی منطقه را ایفا کند و موجبات مصونیت آن‌ها در مقابل زیاده خواهی قدرت‌های خارجی را نیز فراهم آورد.

رحیمی افزود: تجربه تاریخی در این منطقه بیانگر آن است که کشورهای فرامنطقه‌ای با تمرکز بر کسب منافع نامشروع خود به‌جای منافع مشترک، سعی دارند با تعمیق اختلافات سیاسی میان کشورهای همسایه و تخریب ترتیبات منطقه‌ای و دامن زدن به اختلافات مذهبی، قومی و طائفه‌ای و تشدید نظامیگری، ضمن توجیه مداخله و حضور نظامی خود، نعمت‌های خدادادی منطقه را به بهایی ناچیز خریداری و منطقه را به انبار سلاح‌های نظامی خود تبدیل کنند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: آن‌ها و به‌ویژه آمریکا با القای نیاز کشورهای منطقه به جنگ افزارهای غربی برای تأمین امنیت خود در برابر دشمن فرضی، قراردادهای نظامی، پایگاه و استقرار نیروهای نظامی خود را به این کشورها تحمیل می‌کنند تا بدین وسیله به یكی از اهداف منطقه‌ای خود كه همانا تامین امنیت رژیم صهیونیستی است، نایل آیند.

رحیمی خاطرنشان کرد: اهمیت این منطقه از لحاظ سیاسی و اقتصادی برای جهانیان، باعث ایجاد رقابت بین قدرت‌های بزرگ بین المللی و فرامنطقه‌ای و نیز تحمیل بحران‌ها و جنگ‌های متعدد به مردم و کشورهای منطقه شده و این مداخلات، تاثیرات سوء زیادی برجای گذاشته كه معرفی تهدیدات کاذب، انعقاد پیمان‌های دفاعی دوجانبه با کشورهای منطقه، احداث پایگاه‌های نظامی و حضور گسترده نیروهای نظامی خارجی و در مواردی دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی، از جمله آن‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه تجربه تاریخی نشان داده که در پرتو این سیاست‌ها، نه تنها امنیت منطقه تامین نشده بلکه همواره امنیت و ثبات آن در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته، گفت: ناکارآمدی اینگونه نگرش‌ها و رویكردها به مقوله امنیت منطقه، از عدم اطمینان به کشورهای پیرامون خلیج فارس و فرض نظام امنیتی بدون حضور همه کشورهای آن نشأت می‌گیرد.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: از همین رو، جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد بر بومی سازی امنیت منطقه، رشد و شکوفایی کشورهای این نقطه استراتژیک را تنها در پرتو همکاری دسته جمعی جهت ایجاد ساختاری نوین و کارآمد برای امنیت آن میسر می‌داند.

رحیمی در ادامه با بیان اینکه خلیج فارس به‌عنوان سومین خلیج بزرگ جهان و با برخورداری از پیشینه چندین هزارساله تمدنی به‌همراه سرمایه‌های عظیم فرهنگی، انسانی و اقتصادی در كنار موقعیت ممتاز جغرافیایی، منطقه‌ای استثنایی را به‌وجود آورده است، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود منابع سرشار انرژی نفت و گاز و اینکه حدود 64 درصد از ذخایر کل نفت و گاز جهان در این منطقه قرار دارد و حدود 30 درصد از نفت دنیا از خلیج فارس تأمین می‌شود، در دهه‌های آینده نیز این منطقه به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط «ژئواکونومیک» و «ژئواستراتژیک» جهان مطرح خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی، اگرچه وجود متغیرهای چهارگانه "امنیت انرژی، مبارزه با تروریسم، انرژی هسته‌ای و مبادلات اقتصادی و بازرگانی"، اهمیت خلیج فارس را در نظام امنیت جهانی بیش از پیش افزایش داده و فرصت‌ها و چالش‌هایی را برای بازیگران منطقه‌ای فراهم آورده، اما بهره گیری از فرصت‌ها و مقابله با تهدیدات و چالش‌های فرامرزی آن، تنها با همگرایی منطقه‌ای و تأمین امنیت دسته جمعی و پرهیز از مداخلات آشکار و پنهان قدرت‌های خارجی امکانپذیر است.

معاون اول رییس جمهور افزود: در شرایط كنونی، امنیت خلیج فارس با بهره گیری صرف از نیروی نظامی تأمین نخواهد شد، بلكه کشورهای منطقه باید امنیت خود را بر پایه اعتماد متقابل، گسترش منافع و همکاریهای مشترک تأمین کنند.

رحیمی با تاکید بر اینکه امنیت متقابل در خلیج فارس یک اصل است و امنیت باید برای همه باشد، اظهار داشت: امنیت این حوزه برای جمهوری اسلامی یک موضوع مبنایی است و ایران به لحاظ جایگاه و منافع ملی، در طول تاریخ هیچگاه بدنبال ناامنی خلیج فارس نبوده و همواره خود را ضامن امنیت این منطقه می‌داند.

وی ادامه داد: ملت ایران نیز در طول تاریخ، بدون هیچ چشم داشتی به سرزمین، اموال و حاکمیت ملی دیگران، به حقوق و امنیت همه ملت‌ها احترام گذاشته و رشد و شکوفایی و امنیت منطقه را به نفع خود می‌داند.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به‌کاربردن عناوین جعلی برای «خلیج فارس» رمز فتنه و اختلاف افکنی توسط قدرت‌های فرامنطقه‌ای در میان ملّت‌های این منطقه است، گفت: خلیج فارس همیشه با همین نام شناخته شده و نام صحیح این پهنه آبی در طول تاریخ، خلیج فارس بوده و خواهد بود.

رحیمی تاکید کرد: خلیج فارس واقعیت وحقیقتی ذاتی است و ساکنان این سرزمین، چه عرب و چه فارس و چه شیعه و چه سنی، همه و همه با هر رنگ و نژاد، در صورت عدم دخالت بیگانگان، در كنار یكدیگر زندگی مسالمت آمیزی خواهند داشت، همچنانکه در طول تاریخ طولانی خود نیز چنین بوده‌اند.