به گزارش خبرنگار اعزامی برنا به استان البرز، اسفندیار رحیم مشایی، مشاور و رییس دفتر رییس جمهور در حاشیه مراسم استقبال از رییس جمهور در هشتاد و دومین سفر استانی وی در جمع خبرنگاران گفت: انقلاب اسلامی اساسا برای اجرای عدالت شکل گرفته و مردم در این انقلاب می‌خواستند فرصت‌ها عادلانه به همه برسد تا استعدادهای مردم شکوفا شود.


وی یکی از اهداف مهم اجرای عدالت در جامعه را عدالت اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: عدالت که در قرآن از آن به قسط تعبیر می‌شود، یکی از اهداف بزرگ ارسال رسل و بعثت انبیاء بوده است و طبعا مخالفان عدالت تلاش می‌‎کنند که قسط در جامعه برپا نشود.


رحیم مشایی اظهار داشت: از آنجایی که هدفمندی یارانه‌ها یکی از گام‌های بلندی است که دولت و نظام برای استقرار عدالت برداشته، بسیار طبیعی است که این طرح بزرگ مخالفانی داشته باشد.


رییس دفتر رییس جمهور تصریح کرد: آنهایی که از فرصت‌های نابرابر اقتصادی استفاده کرده و سعی می‌کنند با پایمال کردن حقوق مردم بر ثروت خود اضافه کنند، این حرکت بزرگ را بر نمی‌تابند. آنها به روش‌های مختلف در صدد بودند که مانع از اجرای طرح مهم هدفمندسازی یارانه‌ها باشند.


مشایی یادآور شد: از ابتدا که دولت و شخص رییس جمهور این طرح را مطرح کردند، به شکل‌‎های مختلفی سعی داشتند دل مردم و دولت را خالی کنند و این را القا کنند که این طرح شدنی نیست، مشکل دارد، مسأله‌ساز می‌شود و به ضرر مردم است.


وی ادامه داد: آنها این جو روانی را از چند سال پیش مطرح کردند که نگذارند این طرح اجرایی شود.


مشایی تأکید کرد: خوشبختانه دولت با علم و درایت و پشتیبانی های رهبر فرزانه انقلاب و با شجاعت رییس جمهور این طرح را شروع کرده است.


وی تصریح کرد: هدفمند کردن یارانه ها، طرحی عالمانه است که برای اجرای آن کار کارشناسی بزرگی انجام شده و همه جوانب در نظر گرفته شده است.


رییس دفتر رییس‌جمهور همكاری بسیار خوب مردم در اجرای طرح هدفمندكردن یارانه‌ها را پشتیبان اجرایی این طرح دانست و یادآور شد: پس از گذشت چند روز از اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها شاهد موفقیت كامل این طرح هستیم و همراهی كامل مردم را مشاهده می‌كنیم. 


مشایی اضافه كرد: فضایی برای تبلیغات منفی علیه طرح هدفمندی یارانه‌ها وجود ندارد و اگر كسی به دنبال تبلیغات منفی باشد، چهره خود را افشا می‌كند. 


وی با تأكید بر اینكه دولت فكر نمی‌كند مشكلی در اجرای طرح داشته باشد، گفت: دستاوردهای این طرح در سال‌های آینده شیرینی اجرای هدفمندی یارانه‌ها را در كام ملت خواهد نشاند و كام كسانی كه منافع ملت را در نظر نمی‌گیرند، تلخ خواهد كرد. 


رییس دفتر رییس ‌جمهور در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات رییس جمهور مبنی بر 2 برابر شدن مبلغ یارانه‌ها در سال‌های آینده تصریح كرد: بر اساس ظرفیت‌های اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها دست دولت برای حمایت بیشتر از طبقات ضعیف بازتر خواهد شد. 


مشایی یادآور شد: در گذشته برخی افراد از فرصت‌های بیشتری برای رشد اقتصادی برخوردار بودند و برخی افراد نیز فرصت كمتری در اختیار داشتند كه عدالت حكم می‌كند این فاصله را جبران كنیم. بنابراین كسانی كه قبلا از فرصت بیشتری استفاده كرده‌اند، الان از حقوق كمتری برخوردار هستند چرا كه یارانه‌ها در گذشته به صورت علی‌السویه در نظر گرفته می‌شد و كسانی كه توانمندتر بودند بیشتر مصرف می‌كردند و بیشتر بهره می‌بردند و طبقات ضعیف نیز از یارانه كمتری استفاده می‌كردند. بنابر این این شكاف را باید پر كنیم. 


وی تأكید كرد: نظر رییس‌جمهور این است كه در سال‌های آتی امكانات بیشتری در خدمت طبقات ضعیف‌تر قرار دهیم تا فاصله‌ها كمتر و رفاه كامل برای اقشار ضعیف فراهم شود. 


یكی از خبرنگاران از رییس دفتر رییس‌ جمهور درباره انتقادات برخی از علما از جمله آیت‌الله یزدی به شورایعالی ایرانیان خارج از كشور و نامه آیت‌الله حائری شیرازی درباره اظهارات اخیر وی درباره موسیقی سؤال كرد كه مشایی در پاسخ گفت: در این باره چیزی نشنیده‌ام و نامه‌ای به دستم نرسیده است.