رییس جمهور در سخنرانی نوزدهمین همایش سراسری فرماندهان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، گفت: ملت ایران ملت فهیمی هستند و در مقاطع حساس تصمیمات شگرفی می گیرند و خوب می فهمند که در جامعه چه می گذرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، دکتر روحانی در آغاز سخنرانی خود در همایش سراسری فرماندهان ناجا اظهار کرد: خوشحالم که خداوند این توفیق را نصیب من کرد که در جمع شما فرماندهان عالی مقام نیروی انتظامی باشم.

وی افزود: در آستانه میلاد با سعادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا هستیم. انشالله همه شما و همه ما در پناه عنایت و الطاف آن حضرت و عصمت و طهارت بتوانیم در انجام وظایفمان موفق باشیم.

دکتر روحانی گفت: لازم می دانم به همه پرسنل ناجا خسته نباشید عرض کنم و به خاطر تلاش بسیار گسترده در ایام تعطیلات نوروزی برای خدمت به مردم، امنیت کشور و مخصوصاً از نیروی راهنمایی و رانندگی و مسئولین این بخش و نیروی انتظامی که شب و روز و همه ایام به ویژه در نوروز ایجاد امنیت را در سراسر کشور به دوش کشیدند. 

رییس جمهور در ادامه اظهار کرد: هم اینکه آمار نشان می دهد که تعداد تصادفات کاهش پیدا کرده و تعداد افراد کشته شده در جامعه کم شده بهترین تشویق و تقدیر برای شما و دولت است. 

دکتر روحانی تاکید کرد: امسال نیز ما در تخفیف اعتبارات بیش از صددرصد به اعتبارات پلیس تخفیف دادیم. سال سختی برای دولت بود اما احساس می کنیم که جایگاه نیروی انتظامی، جایگاه بسیار سخت و حساسی است و انشالله به یاری دولت و به کمک مردم نیروی انتظامی بهترین خدمات را در سال جدید ارائه خواهد داد.

وی در ادامه تصریح کرد: البته کار نیروی انتظامی هماهنگی و ایجاد همکاری میان همه ارگان ها و مردم است. اگر همه دست به دست هم بدهیم به خوبی این وظیفه را انجام خواهیم داد. 

رییس دولت تدبیر و امید در ادامه افزود: نیروی انتظامی وظایف بسیار گسترده و متنوعی دارد که این نشانگر اهمیت بالای این نیرو و دشواری انجام وظیفه نیروی انتظامی است.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه زمانی در گذشته به ناجا کلمه نظمیه اطلاق می‌شد تصریح کرد: این کلمه از نظم و انتظام نشات می گیرد که معنای آن ایجاد امنیت و آرامش در جامعه است. روزی چند نفر این مسئولیت را در عهده داشتند اما پس از انقلاب نهادهایی نیز به آن اضافه شدند که نهایتاً به شکل امروزی درآمد.

رئیس دولت در ادامه با تاکید بر اینکه معنای کلمه نیروی نظامی با نیروی انتظامی متفاوت است، گفت: واژه نظامی برای امنیت ملی که در اکثر اوقات برای مقابله با تهدیدهای بیرونی اطلاق می شود و معمولاً نیروهای نظامی با مردم کمتر در تماس هستند مگر بسیج و نیروهای مردمی که برای آموزش با سپاه در ارتباطند و بدین واسطه اندکی هم با مردم در ارتباطند.

وی افزود: اما نیروی انتظامی عمدتاً ارتباط مستقیم با مردم دارد اما نیروی انتظامی به واسطه کار نظامی و امنیتی و دفاع از مرزها کمتر با مردم در ارتباطند بنابراین نیروی انتظامی میان مردم به گونه ای نشانگر و شناسنامه چهره دولت است و شما عزیزان نمایندگان دولت در میان مردم هستید.

دکتر روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه سرمایه اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی یک بخش آن به دست نیروی انتظامی است مردم شکل و اخلاق حاکمیت را در چهره نیروی انتظامی می بینند.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه آنچه که در ذهن مردم از دولت متبادر می شود چهره ای است که نیروی انتظامی در میان مردم با اخلاق و رفتار خود در میان مردم ایجاد می کند. این نیروی انتظامی است که مردم در جاده ها در هنگام پیاده شدن از هواپیما، سوار شدن به کشتی در شهر و خیابان ارتباط مستقیم با آن دارند و به این واسطه به نوعی بخش بزرگی از حاکمیت نظام را در میان مردم به خود اختصاص داده اند. برخورد و تعامل این ارگان باید توام با اقتدار، ادب، اخلاق و مهارت های حرفه ای باشد و مردم همه این ها را به خوبی در جامعه لمس کنند. از راه رفتن یک پلیس در جامعه گرفته تا نحوه لباس پوشیدن و ظاهر او در اذهان مردم و عموم جامعه تاثیرگذار است چه برسد به عملکرد و باطن نیروی انتظامی.

وی در ادامه افزود: بنابراین باید با دقت بالا و با حساسیت و در نظر گرفتن قانون و شان جامعه، رفتار و عمل کنیم.

دکتر روحانی همچنین با تاکید بر اینکه خداوند در قرآن هم به بحث خوشرویی اشاره کرده است، گفت: پلیس در سخن، نوع رفتارو چگونگی عملکرد خود از چهره ای زیبا یا زشت را در جامعه به تصویر می کشد. 

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: اخلاق فرای قانون است و عملکرد ناجا باید با مودت و رحمت باشد. ایران یک خانواده بزرگ است که باید به واسطه حضور شما عزیزان اخلاق و قانون در آن حاکم شود. 

وی در ادامه سخنان خود خطاب به فرماندهان نیروی انتظامی گفت: شما مسئول و مامور ایجاد نظام در جامعه هستید و وظیفه شما جلوگیری از وقوع جرم و ایجاد نظام در جامعه است. نظم و انتظام متفاوت از جرم است. گاهی در جامعه ممکن است عملی صورت بگیرد که جرم نباشد اما منکر باشد و یکی از وظایف مهم شما با استناد به قانون جلوگیری از منکرات در جامعه است. چرا که شما مسئولیت امنیت عمومی در جامعه را عهده دار هستید. 

روحانی در ادامه تاکید کرد: امنیت یعنی برداشتن تمام دغدغه ها و ایجاد آرامش مادی و معنوی در جامعه و بین مردم است.

دکتر روحانی گفت: اساس امنیت را حاکمیت و اجرای قانون تامین می کند ما باید به گونه ای عمل کنیم که حاکمیت و اجرای قانون به صورت ارزش دربیاید. اجرای قانون در جامعه باید تبدیل به ارزش و جلوگیری از تخلف در میان مردم باید تبدیل به فرهنگ شود این فرهنگ در کنار نیروی انتظامی می تواند امنیت به معنای واقعی کلمه را در جامعه ایجاد کند.

وی خطاب به فرماندهان ناجا گفت: این که نظم و امنیت در جامعه پیاده شود بدون همراهی و کمک و مساعدت و اغنای مردم عملی نخواهد بود ما می گوییم امر به معروف و نهی از منکر و در این میان برخی از مسائل را که ما منکر می دانیم مردم نمی دانند. گاهی یک قانون، قانون اسلام است همین قانون در یک جمع دیگر به گونه ای دیگر تعبیر و تفسیر می شود.

دکتر روحانی گفت: پلیس اگر بتواند این مسائل را در این مورد مردم را اغنا کند به خودی خود بسیاری از مسائل و مشکلات در زمینه امر به معروف و مباحث منکراتی در سطح جامعه حل خواهد شد. 

رییس دولت در ادامه با تاکید بر اینکه امر به معروف مراحل خاص خود را دارد و از ابتدا نمی توان اشخاص را امر به معروف و نهی از منکر کرد گفت: ابتدا باید چهره واقعی را به اشخاص تفهیم کنیم و اگر آنها بدانند برخلاف قانون و شرع دچار عمل منکری شده اند آن وقت است که می توان شروع به تبلیغ و همان امر به معروف و نهی از منکر کرد.

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: متاسفانه برخی از ماموران نیروی انتظامی فکر می‌کنند جامعه به گونه ای است که در ذهن آنها می گذرد ما نباید افکار خود را در جامعه عملی کنیم و با ذهنیت خود جامعه را بسنجیم بلکه باید طبق قانون عمل کنیم قانون باید محور همه اعمال، رفتار و کردار ما باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اعمال و رفتار پلیس باید دانش بنیان باشد، گفت: پلیس با تحلیل علمی و پژوهش باید بازخوردهای رفتار خود در جامعه را مورد تحقیق و پژوهش قرار دهد و مجهز، مقتدر و پایبند اصول اخلاقی و انسانی در تمام جهات در جامعه عمل و رفتار کند چرا که احترام با ادب و تواضع منافاتی ندارد. 

روحانی در ادامه تصریح کرد: ملت ایران ملت فهیمی هستند و در مقاطع حساس تصمیمات شگرفی می گیرند و خوب می فهمند که در جامعه چه می گذرد. گاهی که به دیدن ایثارگران می روم می بینم که با توجه به شرایط خاص جسمانی خود کاملا از اوضاع سیاسی جامعه آگاهند. 

رییس جمهور با تاکید مجدد بر اینکه زمانیکه شما با مردم مواجه می شوید باید بدانید که نماینده نظام در میان مردم هستید و برخورد و چهره و کلام شما می تواند اثر مثبت یا منفی از دولت در اذهان مردم به وجود آورد باید در رفتار خود دقت بالایی را داشته باشید.

روحانی تاکید کرد ما باید به کسی که جرم و جنایت کرده و توسط پلیس دستگیر می‌شود با رعایت انصاف، عدل و قانون برخورد کنیم و یادمان نرود که برخورد ابتدایی ما تاثیر مستقیمی در تصمیم گیری نهایی قاضی و صدور حکم و نهایتاً سرنوشت اشخاص خواهد داشت بنابراین یادمان باشد از روی عصبانیت حکم به ناحق ندهیم. حضور پلیس در جامعه باید باعث آرامش و ثبات و خدمت رسانی به مردم باشد.

رئیس جمهور گفت: تاکید می کنم که یادمان نرود که کشور متعلق به مردم است و تمام مقامات کشور منتخب مردم با رای مستقیم مردم مشروعیت پیدا می کند همه ما باید بدانیم در همه مسوولیتی هستیم باید خود را خادم این مردم بدانیم.

دکتر روحانی افزود: اگر قرار است کسی مجازات شود باید طبق قانون باشد و هر آنچه که خداوند تعیین کرده بدون هیچ گونه توهینی از سوی نیروی انتظامی و علیه مجرم انجام شود. صدور و اجرای حکم دست قانون است اما ما و شما مجری هستیم و حق نداریم در آن حق و تصرفی کنیم تا بتوانیم در دل مردم جایگاه و منزلت اجتماعی خوبی داشته باشیم.