به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت ، محمد رضا رحیمی چهارشنبه شب در پایان نشست هیئت دولت در استان بوشهر در گفت وگو با خبرنگاران افزود: در سفرهای اول و دوم به ترتیب هیات دولت 182و 205مصوبه به تصویب رسیده بود.

وی اضافه کرد: در کارگروه فرهنگی که به ریاست دکتر احمدی ن‍‍ژاد تشکیل شد پیشنهاد اولیه برای توسعه زیرساخت های فرهنگی 17میلیارد تومان برای هر سال بود که به دستور رییس جمهوری این رقم به 30میلیارد تومان افزایش یافت.

رحیمی یادآورشد: براساس مصوبه کارگروه فرهنگی در طول برنامه پنج ساله توسعه جمعا 150میلیارد تومان افزون بر بودجه های مصوب سالانه به استان بوشهر اختصاص می یابد.

وی افزود: براساس یکی از این مصوبات مبلغ 110میلیارد ریال برای مجتمع های ورزشی بانوان،‌100میلیارد ریال برای طرحهای گردشگری و احیای بافت های تاریخی با اولویت بافت قدیم بندر بوشهر طی سالهای 89تا 91اختصاص یافت.

رحیمی گفت: همچنین 192میلیارد ریال برای طرح های توسعه رادیو و تلویزیون، تامین یارانه سود تسهیلات مبلغ 500میلیارد ریال تا سقف چهاردرصد برای سرمایه گذاران بخش گردشگری از دیگر مصوبات سفر سوم هیات دولت به استان بوشهر است.

وی یادآورشد: هیات دولت در بخش انر‍ژی و صنعت و کشاورزی مصوبات خوبی برای توسعه استان بوشهر به تصویب رساند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در همین راستا کارگروهی در زمینه نحوه بخشودگی و استمهال وامهای بخش کشاورزی،‌ خرما، ‌پرورش میگو در استان بوشهر تشکیل می شود تا در این زمینه تصمیم گیری کند.

وی با بیان اینکه هیات دولت در سفر به استان خوزستان مصوبه ای در زمینه پرورش میگو داشته است مقرر شد علاوه بر تعمیم مصوبه یاد شده برای اجرا در استان بوشهر کارگروهی نیز در زمینه بخشودگی جرائم و استمهال وامهای این بخش تشکیل شود.

رحیمی افزود: با این مصوبه بسیاری از مشکلات این بخش حل خواهد شد البته در زمینه خشکسالی و چگونگی استمهال وامهای دریافتی نیز در کارگروه یاد شده تا پایان سال 89تصمیم گیری و برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

وی گفت: کارگروه دیگری در دولت به تصویب رسید تا در استان بوشهر از طرف دولت تشکیل شود که با حضور معاون اول رییس جمهوری،‌ وزیر نفت،‌امام جمعه و استاندار در باره نحوه استفاده از امکانات وزارت نفت برای بهره مندی بیشتر مردم این استان تصمیم گیری شود.

رحیمی، اختصاص مبلغ یکهزار و 200میلیارد ریال برای توسعه و اصلاح شبکه برق استان بوشهر تا سال 92،‌اختصاص 476میلیارد ریال برای اجرای طرحهای کشاورزی،‌ منابع طبیعی و آبخیزداری، ‌اختصاص 200میلیارد ریال برای طرح های فاضلاب و مجتمع های آب روستایی،‌ مجوز فروش اوراق مشارکت به مبلغ هشت میلیارد ریال برای آزاد راه بوشهر - شیراز و طرح های آب و فاضلاب را از دیگر مصوبات سومین سفر هیات دولت به استان بوشهر ذکر کرد.

وی اظهار داشت: هیات دولت برای راه آهن بوشهر- شیراز نیز تصمیم گیری کرد که شاخه هایی که از این راه منشعب می شود بندر بوشهر که یکی از بنادر مطرح کشور می شود را نیز به این شبکه ریلی متصل کند.

رحیمی گاز رسانی به 100روستای استان بوشهر علاوه بر تعهدات سفرهای قبلی و تسریع در اجرای گازرسانی به شهرهای باقی مانده طی سال 90تا 92را از دیگر مصوبات این سفر ذکر کرد.

وی گفت: همچنین مصوب شد عملیات اجرایی فرودگاه جدید بوشهر در سال 90آغاز و تا پایان برنامه پنجم توسعه نیز به بهره برداری برسد/

معاون اول رییس جمهوری افزود: همچنین هیات دولت مصوب کرد بوشهر به بندری گسترش یابد که زمینه ترانزیت کالا از آسیا،‌ خاورمیانه و کشورهای حوزه قفقاز برای انتقال نفت و غلات از آن سوی ایران به سمت کشورهای خلیج فارس فراهم شود.

وی احداث دانشگاه صنعتی بوشهر با رویکرد رشته های نفت،‌ گاز و پتروشیمی در بندر بوشهر،‌اجرای 50هزار هکتار شبکه آبیاری در طول برنامه پنجم توسعه، ‌تکمیل مطالعات و شروع عملیات سد دشت پلنگ در سال 90،‌تامین 50درصد اعتباراجرای طرحهای نوین آبیاری در سطح 30هزار هکتاربصورت بلاعوض از سال 90تا 92را از دیگر طرح ها ذکر کرد.

رحیمی افزود: هیات دولت مصوب کرد برای حمایت از تیم های مطرح ورزشی به ویژه فوتبال از محل منابع وزارت نفت با تاکید رییس جمهوری حمایت های مالی انجام شود.

وی گفت: همچنین برای نخستین بار مقرر شد از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه صنعت استان بوشهر منابع قابل توجهی اختصاص یابد.

رحیمی اضافه کرد: اختصاص یکهزار و 180میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه با اولویت ایثارگران و مددجویان و کمک به تعاونی ها، ‌اختصاص 188میلیارد ریال برای احداث اردوگاه، ‌مجتمع های فرهنگی و مراکز حمایتی تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی برای سالهای 89تا 91 و تامین منابع ریالی برای تکمیل کارخانه سیمان مند دشتی در سال 90و اختصاص 40میلیارد ریال برای نوسازی واحدهای نوسازی و بهسازی واحدهای خبازی از دیگر مصوبات هیات دولت است.

معاون اول رئیس جمهور اختصاص 42میلیارد ریال برای تامین زیرساختهای بازرگانی در سالهای 90 و 91، تسهیلات برای سه هزار جهیزیه ،‌ چهار هزار لوازم منزل،‌ دو هزارتعمیر واحد مسکونی و دو هزار و 500واحد گازکشی منازل محرومان و اختصاص تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد سیلوی 50هزار تنی را از دیگر مصوبات این سفر ذکر کرد.

وی افزود: توسعه روابط تجاری و صادرات اقلام صادراتی ایران به عراق از طریق خط کشتیرانی به بنادر جنوبی عراق از طریق استان بوشهراز دیگر مصوبات این سفر است.

رحیمی یادآور شد: در بخش زیربنایی مسکن نیز دولت مصوبات خوبی داشت که می توان تکمیل راه آهن بوشهر- شیراز و عسلویه تا پایان برنامه پنجم توسعه، تکمیل مطالعات راه آهن بندر امام ،‌ بوشهر - عسلویه و اختصاص 100میلیارد ریال برای خرید امکانات راهداری از دیگر این مصوبات اعلام کرد.

وی گفت: امشب به حرمت مردم استان بوشهر تمام شرکتهای واسطه ای در قالب مصوبه ای از سراسر کشور حذف شد و از این پس دستگاه های دولتی برای تامین نیروهای مورد نیاز خود به صورت مستقیم با نیروها عقد قرارداد خواهند کرد.

رحیمی ادامه داد: فراهم نمودن زیرساخت های بندر بوشهر برای تبدیل بوشهر به بندر بزرگ بین المللی از دیگر مصوبات این سفر است.

وی بیان کرد: احداث آزادراه بوشهر شیراز از محل فروش پنج هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ، اختصاص 150 میلیارد ریال برای عمران شهری، حمل و نقل عمومی و طرح های هادی روستایی ازدیگر مصوبات سفر است.

رحیمی با بیان اینکه شهرهای استان بوشهر از نظر مبلمان شهری نسبت به شهرهای دیگر کشور عقب است گفت: در نامه ای که به امضا معاون اول رییس جمهوری، استاندار و امام جمعه رسید از ریاست جمهوری درخواست شد از محل بودجه نهاد ریاست جمهوری کمک هایی برای عمران شهری در استان بوشهر انجام شود.

وی گفت: در بخش آموزش و بهداشت و درمان نیز ایجاد، تکمیل و تجهیز 500 نمازخانه، یکهزار و 200 سالن ورزشی و 49 مرکز بهداشتی در سال های 90 تا 92 به تصویب رسید.

رحیمی تصریح کرد: اختصاص حداقل 50 میلیارد ریال برای تامین تجهیزات و استانداردسازی هزار کلاس درس، اختصاص اعتبار لازم برای تکمیل بیمارستان جدید، اختصاص 30 میلیارد ریال بر ای کمک به مراکز رشد و پارک علم و فناوری، اختصاص 100 میلیارد ریال برای تجهیزات ناوبری فرودگاه بوشهر، تخصیص 100 درصد اعتبارات استانی و دو در هزار فروش نفت و اختصاص سالانه 200 میلیارد ریال برای تجهیزات زیرساخت های تجاری و بندری طی برنامه پنجم توسعه از دیگر مصوبات است.

وی گفت: باتوجه به اینکه براساس یکی از مصوبات سفرهای قبلی هیات دولت اختصاص 50 درصد نیروهای شاغل در شرکت های نفتی باید بومی استان بوشهر باشد هم اینک 32 درصد این سهمیه اختصاص یافته است که بنا به دستور رییس جمهوری 18 درصد باقی مانده باید بزودی اجرایی شود.

رحیمی افزود: در این مصوبه مقرر شد نیروی بومی فقط به مردم استان بوشهر تلقی شود و استان های همجوار مشمول این مصوبه نمی شوند که این مصوبه باید مدیریت شود تا به شکل مطلوب عملیاتی شود.

وی یادآورشد: باتوجه به اینکه مقرر شده است دانشگاه صنعتی بوشهر نیز تاسیس شود، برای تامین و تربیت نیروهای متخصص مورد نیاز واحدهای صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی اقدام لازم انجام خواهد شد.

رحیمی، از اصحاب ر سانه، نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی و همه کسانی که زمینه حضور اعضای هیات دولت در استان بوشهر فر اهم کردند صمیمانه قدردانی کرد.

وی گفت: سومین سفر به استان بوشهر با استقبال بی نظیر و بی بدیل مردم از رییس جمهوری همراه شد که در همین راستا از مساعی امام جمعه، نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری، استاندار و نمایندگان مردم به خاطر فراهم کردن این زمینه حضور قدردانی می شود.

رحیمی یادآور شد: حماسه شورانگیز و دریایی جاری در خیابان های بوشهر در استقبال از رییس جمهوری به نحو مطلوبی همه اعضای هیات دولت را سخت تحت تاثیر قرارداد طوری که امروز در جلسه هیات دولت خدمتگزاران ملت همه مساعی خود را به کار گرفتند تا با تصویب مصوباتی کارگشا بخشی از این همه لطف و مرحمت را در عرصه خدمت جبران کنند هر چند این حماسه حضور قابل جبران نیست.

وی بیان کرد: در نشست هیات دولت همه تلاش خود را به کار بردیم تا بتوانی مصوباتی در شان مردم استان بوشهر به تصویب برسانیم.