«محمدباقر نوبخت» معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری بر لزوم اصلاح نظام بودجه‌ریزی در کشور تاکید کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، محمدباقر نوبخت که در جریان بررسی کلیات لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در مجلس سخن می‌گفت، اظهار کرد: لایحه‌ای که اکنون در دستور کار مجلس قرار گرفته نمادی از تصمیم مشترک مجلس و دولت برای اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور است.

وی در ادامه افزود: طبق بندهای 32 و 33 سیاست‌های ابلاغی رهبری برای برنامه پنجم، تصریح شده که با توجه به جایگاه برنامه سالانه کشور که به صورت بودجه مورد توجه قرار می‌گیرد، باید در ساختار نظام بودجه‌ریزی اصلاحاتی به انجام برسد و بودجه‌ریزی سنتی افزایشی به شیوه مبتنی بر عملکرد تهیه شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری اضافه کرد: چند اقدام برای اصلاح نظام بودجه‌ریزی لازم و ضروری است؛ یکی تقدیم به موقع لایحه بودجه به مجلس، تا نمایندگان از فرصت کافی برخوردار باشند و بودجه با قوانین منقح به دولت ابلاغ شود که این از نخستین اقدامات دولت بود و دولت یازدهم موفق شد در ماه‌های اولیه فعالیت خود لایحه بودجه 93 را به موقع به مجلس تقدیم کند. البته از نمایندگان متعهد نیز باید قدردانی کرد که این لایحه را در زمان خود تصویب کردند و سال گذشته برای اولین بار قبل از آغاز سال جدید قانون بودجه و همه آیین‌نامه‌های اجرایی و ضوابط مالی بودجه به شکل مصوب منتشر شده بود و این اولین همکاری بین دولت و مجلس برای اصلاح نظام بودجه‌ریزی بود.

نوبخت ادامه داد: علاوه بر این ما باید کاری انجام می‌دادیم تا هر سال مجلس در بررسی لایحه بودجه مصوبات تکراری را بررسی نکند. در واقع هر سال ماده واحده بودجه با تعداد کثیری تبصره که عمدتا تکراری هستند در دستور کار قرار می‌گیرد به همین خاطر این تبصره‌های تکراری به صورت یکجا در قالب لایحه‌ای پیش از بودجه در اختیار نمایندگان قرار گرفت تا گام دیگری در راستای اصلاح نظام بودجه‌ریزی برداشته شود و تبصره‌های تکراری تجمیع شود که دولت این کار را انجام داد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری تصریح کرد: کمیسیون برنامه و بودجه نیز در تعطیلات تابستانی وقت کافی برای تصویب این لایحه گذاشت و آن را تقدیم مجلس کرد که در دستور کار قرار گرفته است.

وی تغییر روش بودجه‌ریزی از بودجه‌ریزی افزایشی سنتی به بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد را دیگر اقدامات لازم برای اصلاح نظام بودجه‌ریزی عنوان کرد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری در پایان خطاب به نمایندگان گفت که اگر در لایحه الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت اصلاحاتی مورد نیاز باشد این اصلاحات در جزئیات قابل اعمال خواهد بود.