سردار دهقان در این دیدار با ابراز خرسندی و استقبال از سفر همتای روسی خود به جمهوری اسلامی ایران ، بر لزوم همکاری ، هم فکری و تعامل طرفین تاکید کرد و افزود : ایران و روسیه به عنوان دو همسایه که دارای دیدگاه‌های مشترک در قبال مسایل سیاسی منطقه‌ای و جهانی هستند، می‌توانند با استفاده از ظرفیت های خود الگویی از همکاری های مکمل دو کشور را به نمایش بگذارند .

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع ، سردار دهقان در این دیدار با ابراز خرسندی و استقبال از سفر همتای روسی خود به جمهوری اسلامی ایران ، بر لزوم همکاری ، هم فکری و تعامل طرفین تاکید کرد و افزود : ایران و روسیه به عنوان دو همسایه که دارای دیدگاه های مشترک در قبال مسایل سیاسی منطقه ای و جهانی هستند ، می توانند با استفاده از ظرفیت های خود ، الگویی از همکاری های مکمل دو کشور را به نمایش بگذارند .

وی گفت : ما معتقدیم شرایط کنونی برای گسترش و توسعه همکاری فرصت مغتنمی است تا با کمک یکدیگر فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه " روسیه مقتدر و ایران مستقل دو رکن مهم ثبات منطقه ای و جهانی هستند " را جامه عمل بپوشانیم .
سردار دهقان ، با تبیین شرایط پیرامونی جمهوری اسلامی ایران ، تصریح کرد : جمهوری اسلامی ایران با ایفای نقش مسئولانه خود در مبارزه با تروریسم و کمک به دولت ها و ملت های منطقه در دفاع از خود ادامه خواهد داد و در قبال تحکیم ثبات و امنیت منطقه مسئولانه عمل خواهد کرد .

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با محکومیت شدید جنایت اخیر رژیم صهیونیستی در جولان که منجر به شهادت گروهی از رزمندگان حزب الله لبنان گردید گفت : این جنایات که در تداوم اقدامات تروریستی و خونبار این رژیم در فلسطین ، لبنان ، سوریه ، عراق و حمایت های آشکار و پنهان آنان از تروریسم تکفیری صورت می گیرد و هدفی جز بر هم زدن امنیت منطقه و جهان را دنبال نمی کند ، پرونده ننگین و سنگین جنایات جنگی این رژیم را تکمیل کرد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه مسائل و مشکلات منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل گردد گفت : دخالت طرف های دیگر در رویدادهای منطقه ، ضمن پیچیده تر کردن شرایط ، بر تداوم و افزایش بحران نیز خواهد افزود .

وی تصریح کرد : بی تردید برای رسیدن به امنیت و آرامش پایدار در منطقه و جهان باید با عزمی جهانی ریشه های تروریسم ، خشونت و افراط گرایی را خشکاند.
 
سردار دهقان گفت : با توجه به اینکه آمریکا و غرب سیاست فرسایش ظرفیت ها و زیرساخت های استراتژیک کشورهای مستقل را هدف گرفته اند ، ایران و روسیه می توانند با همکاری ، هم افزایی و فعال سازی ظرفیت های بالقوه راهبردی با مداخلات توسعه طلبانه و زیاده خواهی های آمریکا مقابله کنند .

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران ، اتحاد کشورهای منطقه برای مقابله با خطر تروریسم ، افراط گرایی و خشونت و ایجاد پیمان های منطقه ای برای مدیریت و مهار بحران های ناشی از این خطرات را ضروری دانست و افزود : تقویت ساختارهای سیاسی ، امنیتی ، اقتصادی منطقه ای نظیر سازمان شانگهای و ایجاد برخی ساختارهای جدید امنیتی در منطقه می تواند زمینه غلبه بر این مشکلات و بحران ها را فراهم کند .

سردار دهقان در پایان با تاکید مجدد بر تقویت و گسترش مناسبات دفاعی - نظامی میان ایران و روسیه ، آمادگی کشورمان برای بسط و توسعه هر چه بیشتر این روابط اعلام کرد .

در این دیدار ارتشبد سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه نیز با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، بر گسترش روابط همه جانبه و بلند مدت میان دو کشور تاکید کرد.

وی با قدردانی و استقبال از رویکرد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با روسیه ، گسترش و تعمیق روابط دفاعی و فنی با ایران را فاکتور بسیار مهمی در تامین امنیت و ثبات منطقه ای و جهانی دانست .

وزیر دفاع روسیه با بیان اینکه ما دارای چالش و تهدید های مشترکی هستیم ، تصریح کرد : ایران و روسیه می توانند با هنکاری و مساعی دو طرف با این چالش ها و تهدیدات مقابله کنند .

ارتشبد سرگئی شویگو در ادامه افزود : ما ارزش زیادی برای اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر قائل هستیم و خواستار و همکاری مشترک در این زمینه می باشیم .

وزیر دفاع روسیه با اشاره به اهمیت موافقت نامه ای که در این سفر به امضا می رسد اظهار امیدواری کرد : با امضای این توافق نامه همکاری های دفاعی – نظامی ایران وروسیه بیش از پیش ارتقاء و گسترش یابد .

وی با تجلیل از نقش امنیتی جمهوری اسلامی ایران گفت : ایران یک کشور کلیدی در تامین امنیت منطقه است و اگر کسی این حقیقت را درک نکند گمراه خواهد شد .

ارتشبد سرگئی شویگو ، با اشاره به رویکرد سازنده جمهوری اسلامی ایران در اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود گفت : روسیه همواره از این رویکرد سازنده حمایت کرده و می کند .

طرفین در دیدار با توجه به اراده دو کشور در ارتقای روابط دفاعی برای حل و فصل مشکل s 300 توافق کردند .

وزیر دفاع روسیه به مقام شامخ شهدای گمنام جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کرد.

ارتشبد سرکئی شویگو وزیر دفاع روسیه ، صبح امروز پس از ورود به محل وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران ، بر مزار شهدای گمنام دفاع مقدس حضور یافت و با نثار گل به مقام شامخ شهدای جمهوری اسلامی ایران ، ادای احترام کرد .