به گزارش سرویس سیاسی برنا، به نقل از دفتر امور رسانه‌های ریاست جمهوری، رییس جمهور اسلامی ایران در دیدار با رییس‌جمهور تاجیكستان با بیان اینكه دو كشور از فرهنگ و منافع مشترك برخوردار هستند، گفت: نوروز به عنوان یكی از اشتراكات فرهنگی دو ملت از ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی برخوردار است كه می‌توان آن را به عنوان پاسخگوی اصلی نیاز امروز بشریت، در مقابل فرهنگ منحط غربی ارایه كرد.

رییس‌جمهور خاطرنشان كرد: نوروز به همه ملت‌ها تعلق دارد چرا كه سرشار از زیبایی، عدالت، محبت و خوبی است و هویت ملی و همدلی بین ملت‌ها را تقویت می‌كند.

دكتر احمدی‌نژاد همچنین با اشاره به ضرورت گسترش روابط دوجانبه تهران – دو‌شنبه بر فعال‌سازی ظرفیت‌های موجود در دو كشور و تسریع در عملیاتی شدن توافقات انجام شده، تأكید كرد.

امامعلی رحمان رییس‌جمهور تاجیكستان نیز در این دیدار با بیان اینكه فرهنگ و زبان مشترك ،اهمیت افزایش مناسبات دو كشور را مضاعف كرده است، اظهار داشت: تاجیكستان سربلندی و پیشرفت جمهوری اسلامی ایران را موجب افتخار خود می‌داند و برگزاری هرچه باشكوه‌تر جشن جهانی نوروز را عاملی مؤثر در مقابل فرهنگ غرب می‌داند.

وی خاطرنشان كرد: ایران زادگاه نوروز است و آیین‌های نوروز نشان‌دهنده فرهنگ و هویت متعالی این سرزمین در طول تاریخ می‌باشد.