به گزارش سرویس سیاسی برنا، به نقل از سایت جشن جهانی نوروز، آیین آغاز رسمی سال نو خورشیدی، شاهنامه‌خوانی، بازدید از غرفه‌های صنایع دستی و نمایشگاه‌های آیین‌های بومی كشورهای شركت‌كننده در جشن و ثبت عكس یادگاری از جمله برنامه‌های مراسم افتتاحیه دومین جشن جهانی نوروز بود.

دكتر احمدی‌نژاد در بازدید از بازارچه عیدانه كه در آن نمادهای نوروزی كشورهای مختلف به نمایش گذاشته شده بود، حامد كرزای رییس‌جمهور افغانستان، جلال طالبانی رییس‌جمهور عراق، امامعلی رحمان رییس‌جمهور تاجیكستان، بردی محمد‌اف رییس‌جمهور تركمنستان و سرژسركسیان رییس‌جمهور ارمنستان را همراهی كرد.

مهمانان حاضر در بازارچه عیدانه از لباس‌های دست‌بافت اصیل ایرانی بازدید كردند و همچنین پیش‌غذاهای ایرانی از جمله آب انار، آب زرشك و باقالی و شیرینی‌های اصیل تركمنی، ایرانی را تناول كرده و نسبت به آن ابراز علاقه كردند.

سفیر قزاقستان طی بازدید از بازارچه عیدانه نسبت به لباس‌های سنتی ایرانی به شدت ابراز علاقه كرد.

پایان بازدید از بازارچه عیدانه با حضور در غرفه عطاری ایرانی همراه شد كه در این غرفه به مهمانان هدایای سنتی اهدا شد.

مراسم نقالی و شاهنامه خوانی "نوروز خوانی" توسط جوان‌ترین نقال و پرده‌خوان كشور برگزار شد كه در پایان این مراسم دكتر احمدی‌نژاد به خوش و بش با این نقال پرداخت.

دكتر احمدی‌نژاد در بدرقه گروهی از سفرا و وزرای كشورهای مختلف در بازارچه عیدانه به گفتگو با روسای جمهور كشورهای مختلف پرداخت.