به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، رییس جمهور تاجیکستان در آیین رسمی دومین جشن جهانی نوروز در تالار وحدت تهران ضمن ابراز خرسندی از جهانی شدن جشن نوروز، گفت: این اقدام مهم و ارزشمند حاصل تلاش های چندساله مسوولان كشورهای حوزه تمدنی نوروز است.

وی افزود: دولت های ایران و دیگر كشورهای حوزه تمدنی نوروز بیش از 5 سال برای ثبت جهانی این میراث پربها و ارزشمند تلاش كردند و ما امروز شاهد گستردگی آن از چین تا اروپای شرقی، آفریقای شمالی و دیگر مناطق جهان هستیم.

امامعلی رحمان تصریح كرد: این جشن حتی در جهان اسلام پذیرفته شده و در دایره ای وسیع تر در جهان قرار گرفته است، به گونه ای كه بسیاری از مورخان و اندیشمندان آن را پس از اعیاد اسلامی، جشنی مورد احترام می دانند.

رییس جمهور تاجیكستان خاطرنشان كرد: این آیین كهن با جهانی شدن، جایگاه فراموش شده خود را از منزلی بالاتر و والاتر بازیافت و امروز در میان ملت های مختلف جهان مورد احترام است.

امامعلی رحمان با تشكر از برگزاری جشن جهانی نوروز در تهران و ارتقای كیفی و كمی آن نسبت به سال گذشته گفت: مناسب است در كنار برگزاری جشن جهانی نوروز در هر یك از كشورهایی كه نوروز را برگزار می‌كنند نمایشگاهی از دستاوردهای علمی، فرهنگی و كشاورزی كشورها نیز برگزار و به نمایش گذاشته شود.

وی با قرائت شعرهایی از شاعران پارسی زبان به ویژه رودكی از تلاش های مسوولان ایران برای برگزاری جشن نوروز تشكر كرد و افزود : این جشن سال آینده در شهر دوشنبه پایتخت تاجیكستان برگزار می‌شود.