وقتی رییس دپارتمان ارتباطات دانشگاه آمریکن، در ماه های آغازین دوره نهم ریاست جمهوری، گفت: "احمدی نژاد خود یک رسانه است"، بسیاری آن را اغراق تلقی کردند و از منظر نظریه علمی به آن ننگریستند؛ اما اینک پس از گذشت سال ها از طرح آن نظریه، جهان به رای العین در لبنان شاهد جلوه دیگری از آن شد و از دریچه میلیون ها رسانه، جهانیان دیدند که احمدی نژاد علاوه بر آنکه خود به تنهایی رسانه ای جهانی است، قادر است با شخصیت نیرومند و خاصش بسیاری از معادلات سیاسی و اجتماعی را در هر کجای دنیا تغییر دهد.


از روزها پیش از سفر تا لحظه رسیدن دکتر احمدی نژاد به لبنان، همه رسانه های امپریالیستی و صهیونیستی، با روش های حرفه ای و تبلیغاتی این گونه به مخاطبان خود القاء می کردند که رییس جمهور ایران در این سفر با استقبال سرد مردم، گروه ها و مقامات لبنانی مواجه خواهد شد! علاوه بر انعکاس موضع گیری های مغرضانه افراد و منابع آمریکایی و اسراییلی و تولید اخبار جعلی، آنها حتی عکس هایی ساختگی از اعتراض به سفر دکتر احمدی نژاد، انتشار دادند و هر چه در این راه از دستشان بر می آمد کوتاهی نکردند؛ اما وقتی در برابر استقبال بی نظیر، تاریخی، شکوهمند و غافلگیر کننده لبنانی ها قرار گرفتند، به ناچار لب به اعتراف گشودند و حتی رسانه های صهیونیستی نیز از هیجان انگیز خواندن و سنگ تمام گذاشتن ملت لبنان در استقبال از دکتر احمدی نژاد سخن گفتند. استقبال تاریخی مردم لبنان در صحبگاه چهارشنبه 21 مرداد و حضور بی نظیر ایشان در شامگاه همان روز، در مراسم سخنرانی دکتر احمدی نژاد و شاهکار حضور در بنت جبیل و قانا (که یادآور سفرهای استانی دولت در ایران بود) ،نشان داد که غرب نمی تواند با هیچ تکنولوژی ارتباطی این رسانه نوظهور جهانی را از کار بیندازد.

سال های سال بود که در لبنان ،هیچ مقام تراز اول و عالی رتبه خارجی بی مهابا و ساعت ها در منظر مردم و در حضور هزاران نفری ایشان بی آنکه خود را در لابلای فولاد و زره و شیشه های ضد گلوله مخفی کند، حاضر نشده بود و برای خیل جمعیت مشتاق استقبال کننده دست تکان نداده بود. در واقع رییس جمهور کشورمان با سفر متفاوتش همه معادلات پیشین در فضای امنیتی لبنان را به هم ریخت و شخصیتی دیگر به مردم جبل عامل داد؛ شخصیتی برآمده از اطمینان و اعتماد قلبی به ملتی با تمدن کهن و فرهنگ والا. بیهوده نیست که سید حسن نصرالله در سخنرانی اش زمانی که از ادامه راه امام و رهبری توسط احمدی نژاد " با استشمام بوی رهبری از وی یاد کرد" خطاب به دکتر گفت: "سپاس از شجاعت شما، سپاس از تدبیر شما، سپاس از تواضع شما، ... . "
یکی از اختصاصات فرهنگی لبنان وجود قومیت ها و فرقه های مختلف در این کشور است. قومیت هایی که گاه در تضاد و اختلاف آشکار با یکدیگرند. آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز با توجه به همین ویژگی و با اعتماد به نفوذ خود در برخی از همین گروه ها و دستجات بود که سفر رییس جمهور کشورمان را به لبنان سفری پر مخاطره می دانستند و از مدت ها پیش برای ایجاد یک فضای سنگین روانی – امنیتی می کوشیدند. تهدیدهای آشکار برخی از گروه های صهیونیستی و انفجار بمب در گوشه ای از لبنان و تجاوز هوایی هواپیماها و هلی کوپتر های دشمن در روز سفر دکتر احمدی نژاد ، ماحصل همه تلاش های مستکبران برای جلوگیری از انجام این سفر بود. در همین سفر وقتی نمایندگان همه اقوام، فرقه ها و گروه های لبنانی در مراسم استقبال رسمی از دکتر احمدی نژاد حضور یافتند، حیرت ناظران آگاه جهانی برانگیخته شد و موهبت تحکیم وحدت میان ملت لبنان را به عنوان دستاوردی دیگر از سفر رییس جمهور کشورمان مطرح ساخت.

این سفر از بعدی دیگر نیز شایسته بررسی است و آن این که در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، غرب پیوسته ایران را صرفا حامی گروه های مسلح لبنانی معرفی می کرد. و اینگونه تبلیغ می نمود که ایران با حمایت تسلیحاتی از گروه های لبنانی، جایی در مراودات و روابط رسمی دولت لبنان ندارد! حال آنکه دیدارها و نشست های رسمی و دیپلماتیک، امضای چندین یادداشت تفاهم در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در این سفر، نشان داد که رابطه ایران ولبنان علاوه بر رابطه عمیق تاریخی بین دو ملت، رابطه ای رسمی ، دولتی و ملی است؛ نه ارتباطی پنهان و خارج از عرف با گروه های خاص.

پیام و دستاورد این سفر ، محبوبیت ایران و رهبری انقلاب، وحدت لبنان، عزت و اقتدار حزب الله، شجاعت، تدبیر و ابتکار عمل "رسانه احمدی نژاد" بود.

یا علی