به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد شامگاه چهارشنبه در جلسه‌ای با حضور استاندار، شهردار، جمعی از اعضای شورای شهر و تعدادی از دست‌اندركاران پروژه قطار شهری قم مسایل شهری این استان و به ویژه قطار شهری را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

رییس جمهور در این جلسه با اشاره به سابقه تاریخی و موقعیت منحصر به فرد فعلی شهر مقدس قم توجه خاص دولت به این استان را مورد اشاره قرار داد و افزود: قم كانون جوشش انقلاب اسلامی و حركت مبارك بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده و هنوز هم قلب تولید اندیشه و فرهنگ اسلامی است.

احمدی نژاد با اشاره به موقعیت خاص قم به واسطه وجود حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) در این شهر اظهار داشت: جمعیت قم را باید بسیار بیشتر از جمعیت یك میلیون نفری ساكن در این شهر به حساب آورد چرا كه مشتاقان زیارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) در ایران و سراسر جهان به میلیون‌ها نفر می‌رسند و عده زیاد دیگری نیز هستند كه به دلیل اینكه قم خاستگاه انقلاب اسلامی است خواهان دیدن این شهر هستند و لذا در مدیریت شهری قم باید این آینده نگری را در نظر گرفت كه جمعیت این شهر بسیار بیشتر از جمعیت ساكن و ثابت آن است.

رییس جمهور با تاكید بر اینكه باید در اتمام پروژه قطار شهری قم تسریع شود، یادآور شد: با توجه به حجم فزاینده ورود زائران به شهر قم باید هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های خدمت‌رسانی به این زائران و از جمله مهم‌ترین آنها یعنی قطار شهری به بهره‌برداری برسد. اجازه ندهید در این راه موانع كار را متوقف كند و هر مانعی را با راهكار مناسب خودش برطرف و كار را با سرعت و كیفیت به پیش ببرید.

احمدی نژاد در ادامه بر لزوم اتكا بر كار كارشناسی برای استقرار مدل مناسب مدیریت شهری، كاهش هزینه‌ها و زمان اجرای پروژه‌ها تاكید و تصریح كرد: بهترین سیستم‌ها و تجهیزات حمل و نقل و بهترین امكانات را برای این شهر در نظر گرفته و فراهم كنید و دولت هم در این مسیر به صورت كامل از شما حمایت و پشتیبانی خواهد كرد.

در این جلسه محمدحسین موسی‌پور استاندار قم نیز گزارشی درباره پروژه‌های عمرانی قم ارائه و روند آبادانی استان در سال‌های اخیر را در جهت جبران عقب ماندگی‌های انباشته شده جهشی توصیف كرد و بیان داشت: توسعه زیرساخت‌های مذهبی در اطراف حرم مطهر، پروژه حرم تا جمكران، توسعه صحن شرقی حرم مطهر، ساخت میدان بزرگ امام خمینی (ره) و ساخت صحن جواد الائمه (ع) از جمله دیگر طرح‌های عمرانی استان با محوریت حرم مطهر است كه روند اجرایی خوبی دارند.

موسی‌پور همچنین پروژه مهم و حیاتی انتقال آب شیرین به قم را مهمترین فعالیت عمرانی در طول تاریخ قم دانست كه بهره‌برداری آزمایشی از فاز اول آن آغاز شده و به زودی به بهره‌برداری كامل خواهد رسید.