به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، فریدون عباسی در حاشیه جلسه هیات دولت  گفت:نخستین زنجیره سانتریفیوژها در سایت فردو بزودی نصب می شوند. همچنین  زنجیره‌های 164 تایی سانتریفیوژ در هر دو سایت فردو و نطنز نیز به زودی نصب می شوند.

عباسی با اشاره به اعلام رییس‌جمهوری در نشست خبری روز گذشته مبنی بر اینكه سانتریفیوژهای جدید در راه است گفت:برای سانتریفیوژهای جدید در حال کار بر روی نسل‌های جدید هستیم و كار تحقیقاتی اولیه آنها تمام شده است.

وی با بیان این كه زنجیره‌های اولیه 164 تایی به زودی برای تست نهایی نصب می‌شوند، اضافه كرد: بعد از نتیجه‌گیری، آنها را به تولید می‌رسانیم.

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی در رابطه با ‌ دوم یوكیا آمانو و اظهاراتش مبنی بر این كه پاسخ ایران به نامه اول او قانع‌كننده نبوده است؛ آیا جواب نامه دوم او را خواهید داد؟ گفت: حتما جواب خواهیم داد و دلیلی ندارد هر چه ما می‌نویسیم و او بگوید قانع‌كننده بود یا قانع‌كننده نبود، درست باشد.

وی تصریح کرد: به هر حال ما جواب آژانس را با كار بیش‌تر در حوزه دانش و فن‌آوری هسته‌یی می‌دهیم.

رییس سازمان انرژی اتمی، اظهار كرد: برای نمونه ما تحت نظارت آژانس و با اطلاع آژانس غنی‌سازی 20 درصد را به سایت فردو منتقل می‌كنیم و این كار به‌زودی انجام می‌شود و در سال جاری تولیدمان را در آن‌جا به سه برابر می‌رسانیم.

عباسی ادامه داد: ما حتما تحت نظارت آژانس و با اطلاع آژانس غنی‌سازی 20 درصد را به سایت فردو منتقل می‌كنیم و در سال جاری تولیدمان را سه برابر می‌كنیم.