به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمدرضا رحیمی عصر روز گذشته (چهارشنبه) در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز با بیان اینكه خواسته رهبر معظم انقلاب، ریییس جمهور و آحاد ملت ایران مبارزه جدی با قاچاق در كشور است گفت: باید با بكارگیری همه ظرفیت‌ها و تدابیر سازنده، ریشه قاچاق خشكانده شده و موجبات خرسندی ملت ایران و در رأس آن رهبری عزیز فراهم شود.

معاون اول رییس جمهور ضرورت به‌كارگیری ایران كد را یكی از راه‌های مبارزه با قاچاق كالا عنوان كرد و از مسوولان مربوطه خواست هرچه سریع‌تر ضمن فراهم كردن بستر استفاده از ایران كد، طرح آن را نهایی كرده و برنامه اجرایی آن را ارایه دهند.

رحیمی همچنین كارگروهی برای رسیدگی به موضوع قاچاق از طریق مرزهای آبی كشور تعیین كرد و خواستار بررسی راهكارها و پیشنهادات برای جلوگیری از ورود كالاهای قاچاق از طریق مرزهای آبی كشور شد.

وی با اشاره به ابلاغ اعتبار مناسب برای استقرار «ایكس‌ری» در مبادی ورودی كالاها به كشور اظهار داشت: یكی از راه‌های مبارزه با قاچاق تقویت و تجهیز گمركات كشور است كه دولت با همه توان به این موضوع رسیدگی خواهد كرد.

در این جلسه مرتضوی نماینده ویژه رییس جمهور و رییس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز گزارشی از وضعیت قاچاق كشور و اقدامات انجام شده ارایه كرد و مهم‌ترین موضوعات و پیشنهادات برای به حداقل رساندن میزان قاچاق مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این نشست همچنین برخی از استانداران مرزی كشور با تشریح وضعیت مرزها و میزان قاچاق در استان خود راهكارها و پیشنهادات خود را مطرح كردند.