به گزارش خبرنگار سیاسی برنا، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه امروز هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره برگزاری اجلاس جهانی مبارزه با تروریسم در تهران با اشاره به حضور مقامات کشورهای مختلف در این اجلاس گفت: این اجلاس در نوع خود استثنایی است.

وی افزود: در حاشیه این اجلاس جلسات حاشیه ای مهمی با روسای جمهور و مسوولین کشورها خواهیم داشت و در مجموع امید زیادی به این اجلاس داریم تا زمینه های خوبی را برای ادامه پیگیری این مسئله در کشورهای منطقه داشته باشیم.

صالحی با بیان اینکه کشورهای منطقه بیشتر ضربه را از تروریست خورده اند ادامه داد: آفریننده این تروریست غرب بوده ولی آسیب آنرا شرق می بیند.

وزیر امورخارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از مقامات ایتالیا اظهارات خصمانه ای را درباره ایران و وضعیت حقوق بشر داشته و پاسخ وزارت امورخارجه به این ادعاها چیست گفت: من این اظهارات را نشنیده ام و نمی توانم درباره آن نظری بدهم ولی در مجموع حقوق بشر به ابزاری سیاسی تبدیل شده است.

صالحی با تاکید بر اینکه کشور ما از لحاظ حقوق بشر کمتر از دیگر کشورها نیست تصریح کرد: در برخی کشورها حداقل مسائل حقوق بشری نیز رعایت نمی شود ولی هیچ سروصدایی درباره این کشورها نیست ولی به دلیل تبدیل شدن حقوق بشر به یک ابزار سیاسی آنرا مورد دستاویز قرار می دهند.

وی با اشاره به توطئه های غرب درباره فناوری صلح آمیز هسته ای ایران خاطرنشان کرد: با اینکه ما اعلام کرده ایم به دنبال سلاح هسته ای نیستیم وباید این موضوع فصل الخطاب قرار گیرد آنها باز تاکید می کنند که ما به دنبال سلاح هسته ای هستیم.

صالحی پاسخ دادن به این نوع ادعاها را روش مناسبی ندانست و افزود: برخی از سر جهل و دشمنی حرف هایی را می زنند و ما باید با کرامت از کنار آن رد شویم.

وزیر امور خارجه همچنین درباره قطعنامه شورای امنیت بر علیه ایران و اعزام گزارشگر حقوق بشر به ایران گفت: تصویب این قطعنامه سیاست دوگانه ای است که غرب اعمال می کند و قطعنامه ای را در شورای حقوق بشر علیه ایران صادر کردند تا گزارشگر ویژه به ایران اعزام شود.

وی با بیان اینکه ایران قبلا تقاضای حقوق گزارشگر موضوعی به ایران را داشت و از خانم پیلای برای این کار دعوت کرده بود گفت: خود ایران ابتدا به ساکن از شورای حقوق بشر دعوت کرده بود که گزارشگر موضوعی به ایران بفرستد و تعیین گزارشگر ویژه ضرورتی نداشت.

صالحی اضافه کرد: این حرکت برای این بود که با اقدامی پیشگیرانه نگذارند موضوع حقوق بشر در ایران به صورت عادلانه بررسی شود و ایران از گزارشگران موضوعی نیز دعوت می کند و نگرانی از این مسئله ندارد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه حقوق بشر تنها به یک ابزار تبدیل شده اضافه کرد: هم اکنون اقلیت های مسلمان در کشورهای اروپایی نمی توانند حتی حجاب خود را داشته باشند و حداقل ترین مسئله را که انتخاب لباس است ندارند.

وی با بیان اینکه افکار عمومی موضوع حقوق بشر را تشخیص می دهد به سلطه رسانه ای صهیونیست ها اشاره کرد و افزود: این رسانه ها افکار عمومی جهان را به صورت دیگری تشکیل می دهند.

صالحی همچنین در ادامه درباره راهکار ایران برای خروج بحرین از بحران گفت: اگر دو طرف آمادگی داشته باشند ایران می تواند به این مسئله ورود کند و اگر آمادگی وجود نداشته باشد ما نمی توانیم وارد مسئله شویم.