به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،محمود احمدی نژاد در جلسه فوق‌العاده شورایعالی انقلاب فرهنگی پس از ارائه گزارشی درباره آزمون دوره دكترا كه امسال برای اولین بار به صورت نیمه متمركز برگزار شده بود و بحث و تبادل نظر درباره آن برای رفع اشكالات خواستار افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان دوره دكترا شد و اعضای شورا نیز این پیشنهاد را تصویب كردند.

بنابر این مصوبه كه قرار است از امسال اجرا شود، ١٤ هزار ٥٠٠ داوطلب دوره دكترا كه پس از آزمون فراگیر برای مصاحبه به دانشگاه‌های كشور معرفی شده بودند به ٢٠ هزار نفر افزایش یافته و ظرفیت نهایی پذیرش دانشگاه‌ها نیز برای امسال ١٠ هزار نفر تعیین شد و نیز مقرر شد پذیرفته شدگان آزمون عمومی كه در حال حاضر به پنج دانشگاه مرتبط با انتخاب تحصیلی خود معرفی شده‌اند به تعداد بیشتری از دانشگاه‌ها معرفی شوند تا امكان پذیرش برای هر داوطلب افزایش یابد.

همچنین در این جلسه مقرر شد كه ظرفیت پذیرش دانشجوی دوره دكترا در دانشگاه‌های كشور از بین استعدادهای درخشان جدای از افزایش سهمیه مصوب شده حفظ شود.

رییس جمهور در این جلسه با اشاره به اینكه تراكم جمعیتی آزمون‌های تحصیلات دانشگاهی از دوره كارشناسی به دوره كارشناسی ارشد انتقال یافته و در حال انتقال به آزمون دوره دكترا نیز هست، گفت: باید از حالا به فكر چاره‌ای برای افزایش شتابان داوطلبان تحصیل در دوره دكترا بود و امكانات و بسترهای لازم برای شكوفایی استعداد جوانان كشور را در داخل فراهم كرد.

احمدی نژاد تعدادی از ایراداتی را كه كارشناسان و برخی از روسا و اساتید دانشگاه‌ها به برگزاری آزمون نیمه متمركز دوره دكترا وارد كردند، صحیح دانست و اظهار داشت: قطعا نمی‌توان روشی را اعمال كرد كه هیچ اشكال و ضعفی نداشته باشد اما این طرح با هدف ارتقای كیفیت پذیرش دانشجو در دوره دكترا طراحی و اجرا شده و لازم است آقای دكتر دانشجو و همكارانشان در رفع ضعف‌ها و ایرادات احتمالی آن تلاش كنند و با پیشنهادی كه امشب تصویب شد برخی اشكالات را همین امسال رفع كرده و اشكالات باقیمانده را نیز برای سال تحصیلی آینده مرتفع كنند.

رییس جمهور تصریح كرد: برای فراهم كردن امكانات مادی و هزینه‌های افزایش پذیرش دانشجو در دوره دكترا حتما مسئله حتما در جلسه هیات دولت مطرح شده و تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد.