به گزارش سرویس سیاسی برنا به نقل از دفتر امور رسانه های ریاست جمهوری، محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور کشورمان در حاشیه سومین اجلاس سران كشورهای ساحلی خزر در دیدار نورسلطان نظربایف رییس‌جمهور قزاقستان با اشاره به اقدامات سلطه‌گران برای اعمال فشار بر ملت‌های منطقه گفت: كشورهای مستقل می‌توانند با تحكیم و تقویت هر چه بیشتر مناسبات و همكاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای نیازهای خود را به‌طور كامل تأمین و امنیت را برقرار كنند.

رییس‌جمهور همچنین با اشاره به اینكه ایران و قزاقستان ظرفیت‌های فراوانی برای افزایش مناسبات دوجانبه و منطقه‌ای دارند، تسریع در اجرای پروژه‌های موجود و شناسایی راه‌های جدید به منظور افزایش سطح همكاری‌ها را مورد تأكید قرار داد.

نظربایف رییس‌جمهور قزاقستان نیز در این دیدار با اشاره به سیاست‌های استعماری قدرت‌های جهانی در منطقه اظهار داشت: این قدرت‌ها با سیاست‌های استعماری در صدد دسترسی به منابع عظیم نفت و گاز منطقه هستند و كشورهای اسلامی باید با تقویت اتحاد و همبستگی خود، از منافع خود صیانت كنند.

وی با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان از نظر تاریخی و فرهنگی اشتراكات فراوانی با یكدیگر دارند، گسترش همكاری‌های دو كشور در بخش‌های مختلف و نیز تسریع در اجرایی شدن خط راه‌آهن قزاقستان، تركمنستان و ایران را مورد