به گزارش خبرنگار اعزامی برنا به زنجان، محمود احمدی نژاد در دومین روز از دور سوم سفر استانی هیأت دولت به استان زنجان، در دیدار با مدیران این استان ضمن تبریک عید غدیر و گرامیداشت هفته بسیج، از تلاش ها و خدمات مدیران استان زنجان در جهت رشد و پیشرفت روز افزون در این استان تقدیر و تشکر کرد.


رییس جمهور با بیان اینکه ماهیت و هویت و عملکرد یک نظام اسلامی و مبتنی بر ولایت با سایر سیستم های حکومتی متفاوت است، گفت: در سایر حکومت ها، فرصت اول فرصتی شخصی و متعلق به حاکم است و امکانی مادی به حساب می آید اما از نگاه ما فرصت مدیریت، فرصت خدمت گزاری است.


وی با اشاره به اینکه به لحاظ اجتماعی، فرصت نوکری مردم، بالاترین ارزش است که برتری نمی آورد، تصریح کرد:  پیامبر اسلام بالاترین خدمتگذار بود که در خدمت مردم برای اصلاح آن و پیشرفت در مسیر الهی قدم بر می داشت.


احمدی نژاد با بیان اینکه هر قدر که انسان خادم باشد، بیشتر مدیر است، گفت: عناوین اجتماعی به معنای برتری اجتماعی نیست. همه ما مستخدم مردم هستیم.


رییس جمهور خاطرنشان کرد: در نظام ولایت، رابطه حکومت و مردم بر اساس عشق و احترام است.


وی با بیان اینکه پیامبر و ائمه مهربان ترین مهربانان نسبت به مردم بودند، اظهار داشت: ائمه اطهار انسان های کامل، واسطه فیض خدا و منعکس کننده عشق خدا به مخلوقات هستند.


وی ادامه داد: در نظام اسلامی کینه معنا ندارد؛ خشم هست، اما کینه نیست. عشق و احترام در همه روابط موجود است.


احمدی نژاد با تاکید بر حفظ کرامت انسان ها و اینکه این کار امری ولایی است، تصریح کرد: حفظ کرامت انسان یک اصل بزرگ در نظام ولایی به شمار می آید.


رییس جمهور با اشاره به لزوم حفظ بیت المال و جلوگیری از اسراف تاکید کرد: بیت المال آنقدر حرمت دارد که امیرالمومنین(ع) به خاطر حفظ آن نزدیک ترین نزدیکانش را طرد می کند.


وی با بیان اینکه در نظام اسلامی بازدهی بالاست و با کمترین هزینه، بیشترین خدمت انجام می شود، گفت: هزینه مدیریت در کشور سنگین است. برای اعمال مدیریت خوب لزوما نباید در ساختمان های بزرگ و مجلل باشیم؛ می شود در تجهیزات، وسایل و هزینه های مصرفی کاهش ایجاد کنیم.

ا
حمدی نژاد ادامه داد: به عنوان مثال با یک کنترل کوچک دولت در سهمیه بندی بنزین، مصرف بنزین در کشور 50 درصد کاهش پیدا کرد.


رییس جمهور با بیان اینکه هدف از حکومت خدمت به مردم است، تصریح کرد: همه عناصر در نظام اسلامی باید در خدمت، خدمت رسانی به مردم قرار بگیرند.


وی با اشاره به اینکه در حکومت اسلامی توجه به محرومان و کسانی که پناهی ندارند یک اصل مهم به شمار می‌آید، تاکید کرد: شرافت ما در خدمت به محرومان جامعه است.


احمدی نژاد افزود: هدف ما ریشه کنی محرومیت است؛ اما تا زمانی که محرومیت وجود دارد، خدمت به محرومان یک امر آرمانی به شمار آمده و موجب عبرت است.


رییس جمهور با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات موجود در کشور را می توان با همین امکانات حاضر برطرف کرد، گفت: همین الان در جامعه ما بسیاری از افراد با مبالغ بسیار اندک نیازشان برطرف می شود و بعضی از آنها با همین مبلغ سرنوشت شان عوض می شود که خیلی از این موارد را می توان از کنار هزینه های دستگاه ها جبران کرد.


وی ادامه داد: اگر استان زنجان 500 مدیر داشته باشد و هر مدیر روزانه یک مشکل از مردم را حل کند، در سال مشکلات عدیده ای از مردم برطرف می شود.


احمدی نژاد با اشاره به اینکه اکثر این مشکلات برای قشر محروم جامعه است، گفت: بالاترین کار در جامعه اسلامی توجه به محرومان و ایستادگی بر اصول و ارزش های جامعه است.


رییس جمهور تاکید کرد: چقدر خوب است در استان زنجان که یکی از پایگاه های اصلی اسلام ناب و مکتب علوی است، ساختار مدیریتی ایجاد کنیم که بتوان به عنوان الگو و نمونه برای کل کشور از آن استفاده کرد.


وی با بیان اینکه ما باید در نظام اسلامی به دنبال الگوی مدیریتی خودمان باشیم، خاطرنشان کرد: یک سری ریل هایی از قدیم وارد کشور شده و ما هنوز در آن ریل ها قدم بر می داریم؛ به همین دلیل است که هنوز هر چقدر هم کارخانه می سازیم، باز هم مشکل داریم.


احمدی نژاد تصریح کرد: علت این است که ما الگوی پیشرفت و سازندگی را بر اساس توانمندی ها و ظرفیت خودمان ایجاد نکردیم.


رییس جمهور با اشاره به الگوی اسلامی ایرانی در برنامه پنجم توسعه ابراز داشت: فرمول های بیگانگان و غربی ها در اقتصاد اگر بتواند ما را دو قدم به جلو ببرد، در عوض مطمئنا دو قدم هم ما را بیشتر وابسته می کند.


وی در تشریح الگوی اسلامی و ایرانی گفت: این الگو سه بخش دارد که اولین بخش آن فرهنگ است. اگر پیشرفت استان منجر به تقویت فرهنگ اسلامی و ایرانی ما نشود و تضعیف ارزش ها را به دنبال داشته باشد، شکست به حساب می آید.


رییس جمهور ادامه داد: کشورها و مناطقی در دنیا وجود دارند که دارای همه امکانات هستند؛ اما هیچ استقلالی در آنها وجود نداشته و آنها کارگر نظام سرمایه داری هستند.


احمدی نژاد تاکید کرد: هر کاری انجام می دهیم باید به آثار فرهنگی آن توجه داشته باشیم؛ باید طوری کار کنیم که آثار فرهنگی مد نظر جامعه اسلامی تقویت شود.


وی دومین بخش از الگوی اسلامی ایرانی را متکی بر استعدادها و توانمندی های بومی کشور دانست و تصریح کرد: باید به بهترین نحو از همه امکانات در جهت رشد و بالندگی در کشور استفاده کنیم.


رییس جمهور بالابودن قیمت تمام شده را یکی از مشکلات در جامعه دانست و گفت: یکی از دلایل آن عدم استفاده از استعدادهای بومی در کشور است.


احمدی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر 90 میلیون متر مکعب آب در کشور برای کشاورزی استفاده می شود گفت: تنها الگوی آب، ساختن دو هزار سد در کشور نیست؛ باید این الگو عوض شود. کارشناسان کشاورزی در تحقیقات خود ثابت کرده اند با مصرف آب زیاد نه تنها کیفیت و میزان محصول بالا نمی رود، بلکه این امر موجب خراب شدن زمین کشاورزی نیز می شود.


وی با بیان اینکه کارها در جامعه هنگامی موفق است که مردم با آن همراهی کنند، گفت: مردم وقتی همراهی می کنند که بدانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است.


رییس جمهور با اشاره به اینکه پیشرفت های جهانی باید در خدمت داشته های تاریخی و استعدادهای گذشته ما باشد، خاطرنشان کرد: الگوی برنامه ریزی اسلامی ایرانی به این معناست که در همه روابط و قواعد داشته ها و توانمندی تاریخی و فرهنگی خودمان وجود داشته باشد.


احمدی نژاد با بیان اینکه در فرهنگ ما کار اجتماعی، فعالیتی مقدس و انسانی به شمار می رود، تاکید کرد: متاسفانه امروز ما این موضوعات و فرهنگ خود را کنار گذاشته و در ریل بیگانگان و فرهنگ وارداتی آنها قدم بر می داریم.


وی در پایان سخنان خود خطاب به مدیران استان زنجان با بیان اینکه خدمت در جامعه اسلامی حاصل مجاهدت همه انبیاء و صالحان است، گفت: امروز شما در بهترین و عزتمند ترین دوره تاریخی جمهوری اسلامی ایران، به عنوان مسوول انتخاب شده اید و باید از لحظه لحظه آن برای نوکری مردم بهره بگیرید. 

رییس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: اگر در دل های خود حس خادم بودن به ملت را به طور واقعی درک کنید، بدانید آن وقت مدیری موفق هستید؛ فرصت خدمت در نظام اسلامی موضوعی نیست که به راحتی به دست بیاید و باید با کار و تلاش مدیران در استان زنجان به عنوان نمونه ای در مدیریت به کشور معرفی شوند.